| Skydro a întrebat:

am nevoie de parerea unor persoane care se pricep as vrea sa imi cumpar o chitara dar nu stiu daca sa imi cumpar acustica sau clasica nu ma pricep deloc la chitari si vreau sa stiu diferentele dintre ele adica daca una este pentru ceva anume si cealalalta pentru altceva daca numai anumite tipuri de melodii pot fi cantate la chitara clasica sau acustica etc. Va rog sa imi spuneti. As prefera parerea cuiva care se pricepe la asta.

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Ai ghicit, e diferenta in sunet (si alte mici diferente). Pe clasica se canta in general muzica spaniola, flamenco, are un sunet mai cald. Pe acustica se canta foarte multe genuri, de la cea mai imputita muzica, gen house, manele, comerciala proasta pana la muzica normala, rock, pop, rap, rnb, reggae etc.