| SpeedTeK a întrebat:

scuze daca intrebarea pare stupida, deci eu iubesc rap-ul, sunt in clasa a8-a, le am cu versurile, cu rimele, am ureche muzicala(Adica, daca cant o strofa in soapte o cant perfect!), dar nu am voce..este vr-o sansa sa pot face "voce"? Ca acum nu stiu ce sa fac, sa merg la liceul de muzica sau la un liceu normal cu un profil de info...(bine inteles daca nu reusesc cu vocea... straight face bye bye muzica wave ), sau poate este doar parerea mea ca nu am voce?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te apuci de rap, nu-ti trebuie neaparat voce, ci mesaj.

| BiiBiia a răspuns:

Poate ti se pare tie canu ai voce. Eu tias propune sapui un prieten sa te asculte si itiva zice el daca nu ai voce. Si daca nu ai tias propune sa bei cateva oua crude si sa incerci dupa aia sa vezi cum este vocea ta... Sper sa te ajute :-D

| HinataHyuga1207 a răspuns (pentru BiiBiia):

Cu oale crude este o prostie! Daca nu te nasti cu voce cum ar putea niste oua sa iti schimbe vocea?( Daca vrei stiu o reteta care cred ca te-ar putea ajuta: Ai nevoie de lapte, zahar sau miere, si niste oua (crude)! Pui laptele intr-un bol apoi zaharul! Dupa ce s-a dizolvat pui oale (doua oua e de preferat) apoi bati bati si bati pana se amesteca! dupa ce ai batut pune-ti intr-un pahar si beal! Este gustos! n_n

| BiiBiia a răspuns (pentru HinataHyuga1207):

E ok si asalaughing no?

| HinataHyuga1207 a răspuns (pentru BiiBiia):

E bine si asa intr-un fel!

| isabelabela a răspuns:

Dar l-ai intebat pe profesorul/profesoara de muzica daca ai voce? caci ei pot sa iti spuna cel mai bine.Intradevar si un prieten dar nu aceeasi chestie ..pe mine m-a ajutat mierea luata si dimineata si seara caci cand m-am apucat aveam voce dar dupa mierea m-a ajutat sa urc anumite note la care cam scartaiam.Te ajuta mult si daca exersezi mereu ca ti se mai schimba putin vocea cum o tot fortezi(dar nici ca o colega de-a mea care a stat ragusita vreo 3 zile)prima data ia-o mai incet(eu inca nu vreau sa cred ca am voce desi profesorul ma contrazice si m-a trimis la un concurs la care nu vreau sa particip)si tu trebuie sa-ti compari vocea ta cu cea pe care ai avut-o inainte nu cea a celorlalti care ii ajuta un pic mai mult vocea

| HinataHyuga1207 a răspuns:

Cel mai bine eu zic sa te duci la Canto, la un specialist si el o sa-ti zica daca ai sau nu! Mai am un pont pentru tine: Vocea pe care o auzi tu cu urechile tale in capul tau nu este la fel cu cea pe care o auzim noi ceilalti! Daca vrei sa-ti auzi vocea cu adevarat inregistreazate cu telefonul (sau ce ai tu) si ai sa vezi. Desi eu cred ca la rap nu pre ai nevoie de o voce melodioasa ca acolo mai mult vorbesti repede si in fundal! ^_^P.S:Si mie imi place rap-ul, dar nu m-am axat asa de mult pe el (desi am voce si o am cu rimele) deoarece mai am un talentul la desen si m-am axat pe asta. Vezi daca ai si tu alt talent pe langa acesta! Sper ca te-am ajutat!^_^

| SpeedTeK explică:

V-a multumesc foarte mult, culmea e ca chiar azi am facut un battle cu un coleg pe foaie si dupa i l-am citit unui coleg, si pentru mine chiar a sunat bine, si acum am incercat dupa GuessWho Manifest, (Stiu ca nu e chiar rap ce face el)si mi-am dat seama ca suna chiar ok, o sa vad joia viitoare cand o sa ne asculte la muzica happy. Daca vreti sa ma auziti add skype alyn.jdm (Un avatar cu BMW portocaliu, din MostWanted, si daca nu gasiti asa simplu, puneti la nr. de tel 07201048** (fara stelutelaughing ).
O sa imi fie mai greu sa ma decid in privinta fundei..si cine a zis ca in rap nu iti trebuie cine stie ce voce...are dreptate cat de cat...si conteaza si in studio, ca de exemplu parazitii suna bine, dar in concerte, gen ursus evolution erau ca dracu straight face