| RobyeeXd a întrebat:

Aş vrea să merg si eu la canto pentru ami imbunatatii vocea. Vocea mea este un pic melodioasa, mai am de lucrat la ea si de aceea vreau la canto. Am ureche muzicală, cânt perfect pe note, in afara de cele foarte foarte inalte. Reusesc să le nimeresc si pe acelea dar mai greu. O prietenă mi-a spus că se dă intai preselectie pentru a putea intra la canto, cel putin asa se face la Palatul Copiilor. Acum, credeti că am vreo sansa având o voce nu tocmai pregatita...eu merg la canto ca sa mi-o pregatesc.şi mă gândesc că dau preselectia si nu ma vor alege. straight face

Răspuns Câştigător
| Kidomaru a răspuns:

Prima data, invata niste exercitii de incalzire, cauta pe youtube.
Apoi invata tehnici de baza.(forma gurii, cum sa respiri etc.)
Mai tarziu invata sa folosesti anumite tehnici care isi sunt noi, pentru a atinge anumite note care sunt prea inalte (ex. belting se spune in engleza... nu stiu cum se numeste tehnica in romana - o gasesti pe net oricum).
Nu manca lactate mai ales inainte de a canta pentru ca afecteaza corzile vocale. Bea ceai cald (cald nu fierbinte, nu rece), mai ales inainte de a canta.
Nu manca citrice sau mancare picanta, nu bea alcool sau cafea.
De asemenea nu bea nimic acidulat. cred ca deja stii de ce.
Toate chestiile de mai sus (cafea, alcool etc) le poti bea sau manca, dar nu sunt recomandate inainte de a canta, desi le poti reduce cat de cat in viata de zi cu zi.
Toate aceste lucruri si mult exercitiu iti va dezvolta vocea.
De asemenea, invata sa nu tusesti strident ca sa nu afectezi corzile. tuseste "in soapta" pentru a elimina flegma. Nu dormi nu gura deschisa si nu canta fara sa iti incalzesti vocea, mai ales de dimineata.
Si pentru a invata multe metode noi, du-te la un profesor sau cauta o carte pe la librarie. Eu am o metode de chitara si de pian(foarte utile) si banuiesc ca este si pentru voce, pentru auditie gandeste-te ca esti acasa, singura si ca nimeni nu te poate auzi, te poate ajuta happy