| anonim_4396 a întrebat:

Vioara 4/4 elite lac ulei hora reghin este o vioara buna pentru incepatori? Ce alta vioara recomandati la un pret asemanator? Dupa cat timp voi fi nevoit sa trec la una mai buna?
Vreau sa invat ca hobby, nu am de gand sa imi castig existenta din asta, nu voi lua ore de vioara.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Ai măcar 16-18 ani, da e bună

" Dupa cat timp voi fi nevoit sa trec la una mai buna?"
dacă ești un mic Paganinni, de miercuri (azi fiind luni)

| ijqewj a răspuns (pentru sierra1):

Pe internet am citit (de pe site-uri in engleza) ca orice vioara sub 200 euro suna oribil si trebuie sa iei una mai buna dupa cateva luni/maxim 1 an. Este posibil ca englezii/americanii etc. sa aiba preturile mult mai mari ca la noi la instrumente de aceeasi calitate. Informatii de pe site-uri romanesti nu prea am gasit si nici review-uri la viori de incepator. Voi face 18 ani luna viitoare. Multumesc pentru raspuns!

ps.
Astept sa vad daca mai primesc raspunsuri inainte sa dau funda.

| sierra1 a răspuns (pentru ijqewj):

Să fii iubit!

4 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

Daca e mărimea potrivita, poți începe pe orice vioară.
Pe viorile mai bune (adica se aud mai frumos), și mai scumpe bineînțeles, treci când vrei. Dacă, nu ai studiat alt instrument iti va fi foarte greu sa înveti singur -nu uita ca trebuie sa o acordezi mai mereu- este un instrument foarteeee greu de stăpânit.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Sfat: mai bine te orientezi spre alt instrument, mai ușor, cum ar fi o orgă, etc.