| Zippy a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o chitara sa incep niste cursuri, dar cum nu am mai facut asta pana acum nu prea ma pricep. Din cate stiu eu cele acustice sunt de 2 feluri:cu corzi de nylon si de fier.Eu vreau sa cant piese rock, nu folk.Intrebarea e care dintre corzi au o tonalitate mai "rock"?

Răspuns Câştigător
| Chitarist a răspuns:

Servus,
In primul rand scuza'ma ca'ti spun insa ai fost informat/a gresit. Familia chitarii se imparte in doua categorii mari si late:acustica si clasica.de la ele deriva alte subcategori.Bun.Pentru melodii rock gen breaking benjamin, mose din astia grei, cea mai buna varianta e cea electrica.insa crede'ma ca sunt unele piese rock care suna de minune pe cele acustice. exemplul cel mai bun e cunoscuta "nothing else matters" de la metallica. your choice big grin zi'mi si mie la urma ce'ai rezolvat big grin

3 răspunsuri:
| MariusFurduescu a răspuns:

Buna,
Sunt 3 tipuri de chitare (acustica, clasica si electrica) si au intrebuintari diferite : chitara electrica este folosita predominat in muzica rock, metal, blues, etc.(corzi metalice), chitara acustica in muzica pop, folk si uneori in rock (corzi metalice), iar chitara clasica, in muzica clasica (corzi de nylon) (http://www.the-guitar.ro/2011/05/04/alegerea-chitarei-potrivite/).
Mult spor, Marius Furduescu.

| curioasa01 a răspuns:

De fier. pentru mine nu există corzi de nylon (sunt o porcărie)

| Robi_3511 a răspuns:

Pe chitara acustica e cel mai bine sa incepi daca te indrepti spre ramura rock