| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa incep niste cursuri de chitara si sa-mi cumpar una dar cred ca sunt afona, nu am nici voce dar ador sa cant. Cant Karaoke mai ales cand sunt singura.Credeti ca e bine sa-mi cumpar o chitara si sa incep niste cursuri?

6 răspunsuri:
| alecsandor a răspuns:

Hello, stiintific vorbind sa stii ca nu exista oameni afoni, ci doar persoane care nu si-au exersat suficient de mult urechea/capacitatea de-a percepe si "procesa", apoi reproduce sunetele. Am scris mai mult despre asta aici:
http://www.lectii-de-chitara.ro/2010/02/auz-absolut/

Un instrument muzical e ideal pentru a te ajuta sa treci peste acest mic impas. Poti achizitiona o chitara "modesta" pentru inceput, o acustica la 200-250 ron si te poti juca cu cateva tutoriale de pe Internet. Daca simti ca nu te descurci singura, apeleaza la ajutorul unui profesor si te va indruma cu siguranta. Pe mine ma poti contacta aici daca esti din Bucuresti si doresti sa incerci cateva cursuri de chitara: http://www.lectii-de-chitara.ro/lectii-de-chitara-guitar-lessons/

Mult succes!

| Iubesc Limonada a răspuns:

Cu siguranta. Asta nu-ti va strica niciodata.

| MysticWayz a răspuns:

Nu conteaza ca esti afona.Nu are nicio legatura cu pasiunea ta de a canta la chitara! Cand canti la chitara nu iti folosesti gura, desi daca vrei intr-adevar sa afli daca esti afona poti sa il intrebi pe profesorul de muzica ( daca esti la scoala/liceu/facultate), iar daca nu intreab-o pe cea mai buna prietena a ta ce crede, ea iti va spune sincer! Si normal ca poti lua cursuri! Succes!

| IceWhisper a răspuns:

Nu cobteaza daca ai voce sau nu. Daca vrei sa canti la un instrument poti canta si fara voce.Normal ca e bine si poti sa incepi sa faci niste cursuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap.Eu am chitara solo si ma descurc deci poti sa incerci si a nici macar nu costa mult

| giulia_9159 a răspuns:

Buna! Eu cred ca este bine.Cunosc persoane care nu au voce dar stapanesc foarte bine un instrument muzical.Bafta!