| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa mă apuc sa cant la chitara. Vreau sa încep direct sa cant pe chitara electrica. Aceasta chitara este buna pentru început : http://www.fly-music.ro/......eries.html Mie îmi place foarte mult Metallica si m-am orientat către chitara mentionata mai sus. Eu vreau sa stiu daca este buna pentru a cânta melodii de la Metallica sau măcar asemănătoare. Pot învăța si acasa sa cant, am văzut multe tutoriale pe net(nu prea am cum sa merga la cursuri de chitara pt ca am intrat la un liceu destul de bun si nu prea mai am mult timp liber in cursul săptămânii. Am timp doar dupa ora 6-7).

Răspuns Câştigător
| RockNbeer a răspuns:

Parerea mea e sa mai strangi bani, cel putin 1000 ron, pentru ca cu 500...nu am ce sa ti recomand, nici macar din sfera chitarilor de ****.
Ti as fi recomandat ibanez grx20, aia a fost prima mea chitara...insa nu o mai gasesc pe niciun site
Sau poate squier ul asta...sunt chitari destul de decente pentru pretul asta, dar n o sa ti sune foarte excelent metalele pe asta, insa tu probabil fiind incepator, nici n o sa observi, de fapt...100% n o sa observi nici o diferenta.

http://www.thomann.de/ro/fender_squier_bullet_strat_hs_b_stock_2.htm

Alta optiune ar mai fi un jackson, sunt chitari destul de ok, firma este "specializata" pe chitari de metaleala, insa griff ul este oarecum incomod, o sa ti ia ceva sa te obisnuiesti
www.thomann.de/ro/jackson_js1x_dinky_minion_black.htm

4 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Nu,harley benton sunt jeguri ordinare, nici gratis nu merita cumparate.
Spune mi cati bani ai de gand sa investesti si am sa ti dau eu cateva alternative, ia in considerare ca ai nevoie si de un amplificator.
ceva gen...
...chitara-ro

| mihionuț a răspuns (pentru RockNbeer):

Vreau sa îmi cumpăr o chitara prima data. Am 5 mil. La început o sa invat lucrurile de baza. Dupa o sa îmi cumpăr si un amplificator( pe la crăciun ca pana atunci mai strâng bani si mai primesc si in loc de cadou bani de la parinti)

| RockNbeer a răspuns (pentru mihionuț):

Ok..si cum o sa canti fara amplificator?
Nu stiu daca esti constient dar..chitara aia nu are nu stiu ce boxe incorporate care scot sunetu, e ca si o acustica doar ca nu se aude aproape nimic
Ai macar o interfata audio sau o placa de sunet decenta cu intrare de 6.35?

| mihionuț a răspuns (pentru RockNbeer):

Eu zic ca este mai bine sa dau 5 mil pe o chitara si sa mai astept putin ca sa îmi cumpăr amplificator decât sa îmi iau de 5 mil si amplificator si chitara. Spune o chitara buna pentru un începător care sa fie pana in 5 mil. Dupa ce o sa învăț sa cant o sa investesc într-o chitara mai buna. Daca stii seturi (chitara+amp) bune da-mi si linkuri cu seturile.

| RockNbeer a răspuns (pentru mihionuț):

Parerea mea e sa mai strangi bani, cel putin 1000 ron, pentru ca cu 500...nu am ce sa ti recomand, nici macar din sfera chitarilor de ****.
Ti as fi recomandat ibanez grx20, aia a fost prima mea chitara...insa nu o mai gasesc pe niciun site
Sau poate squier ul asta...sunt chitari destul de decente pentru pretul asta, dar n o sa ti sune foarte excelent metalele pe asta, insa tu probabil fiind incepator, nici n o sa observi, de fapt...100% n o sa observi nici o diferenta.

http://www.thomann.de/ro/fender_squier_bullet_strat_hs_b_stock_2.htm

Alta optiune ar mai fi un jackson, sunt chitari destul de ok, firma este "specializata" pe chitari de metaleala, insa griff ul este oarecum incomod, o sa ti ia ceva sa te obisnuiesti
www.thomann.de/ro/jackson_js1x_dinky_minion_black.htm