| anonim_4396 a întrebat:

Salutare membrii TPU.Pun intrebarea pentru cine a mai avut de a face cu probleme asemanatoare si pentru cine are o oarecare idee.
Recent, am cumparat doua difuzoare de pe AliExpress si plănuiesc sa le folosesc pentru un proiect, problema este ca producatorul nu oferea parametrii difuzorului.Cum as putea sa le fac o incinta si, sa calculez cumva volumul de aer necesar, in primul rand?
Va voi da ca si specificatii doar ce este mentionat si pe site-ul lor.Am întrebat producătorul ce volum este necesar dar nu au asemenea informații
Dimensiuni: 6. 5inch
Putere: 20W(RMS)/120W Peak
Box Opening: 145 - 165m
Impedanta: 4 ohmi
Stiu ca fara toti parametrii nu se poate face o incinta corespunzatoare, totusi nu am alta varianta.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asteapta sa le primesti intai si apoi faci planuri si masuratori!

| RadXx a răspuns (pentru Violleta2022):

Difuzoarele le-am primit, de asta am si facut topicul, pentru niste potentiale planuri, masuratorile le am direct de la producator

| Frank51 a răspuns:

MDF de 18mm
Volum intern 5-10l. Cu volumul intern este mai mare, acordajul incintei va fi mai jos. Recomandat este să se proiecteze volumul în funcție de parametrul fs ( frecvența de rezonanță), însă și la plesneală iese bine.

Încearcă să imiți alți producători. Calculează volumul intern cu aproximație spre exemplu de la magnat monitor supreme 202 și fă același litraj.

| Frank51 a răspuns (pentru Frank51):

Ți-am calculat eu volumul respectând incinta acustică proiectată de magnat, și mi-a dat un volum de 16 litri.

Ca și dimensiuni exterioare, 21. 5x35. 4x27.3 cm. Dacă folosești MDF de 18mm, volumul intern rezultat va fi de 15.4 litri. Acordajul incintei este la 42Hz, conform specificațiilor boxei originale https://www.emag.ro/......D3KZ8BBBM/

| RadXx a răspuns (pentru Frank51):

Depinde.Sunt cateva variabile de luat in calcul. Spre exemplu, boxele pe care mi le-ati aratat au 100W RMS, acestea undeva intre 20/40W RMS, si sensibilitatea nu este publicata, si nu sunt complet sigur daca difuzoarele pe care le am ating 93db.

| Frank51 a răspuns (pentru RadXx):

Specificațiile menționate de tine nu au legătură cu proiectarea unei incinte acustice. Poți să mă tutuiești.

| Frank51 a răspuns (pentru RadXx):

Dacă dorești să te ajut în proiectarea unei incinte, putem vorbi în privat sau pe discord.

Răspuns utilizator avertizat
| RadXx a răspuns:

Va las un link de la difuzoare in caz ca va intereseaza:
RON 133.94 26%OFF | AIYIMA 1Pcs 6.5 Inch Midrange Bass Speaker 4 Ohm 8 Ohm 150W Card Package Speaker Subwoofer Speaker DIY For Home Theater
https://a.aliexpress.com/_mN4TUyE