| Tudor_Daniel_1993 a întrebat:

mi-am achizionat un difuzor DIBEISI B1023 si nu prea stiu cum sa construiesc incinta. Eu vreau sa'l folosesc pentru bass, am inteles ca trebuiesc respectate mai multe standarde!
Acestea sunt caracteristile difuzorului:
- Model: Dibeisi B1023
- Sistem coaxial pe 2 cai
- Putere RMS: 150 W
- Putere maxima: 250W
- Impedanta: 4 Ohmi
- Sensibilitate: 92 dB
- Frecventa de raspuns: 30Hz - 4000Hz
- Greutate magnet: 1.1Kg
- Diametru exterior: 250mm
- Inaltime: 115mm
- Greutate: 2.6Kg

- Pretul este pe bucata
--------------------------------------
-Qts 0. 4578
-Vas 69.7 Litri
-Fs 30Hz
--------------------------------------
-Qms 4.0
-Qes 0.517
Cine ma poate ajuta cu un model de incinta ( dimensiuni) dau funda! happy

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Eu aș face o incinta bass-reflex ceva de genul ăsta:
http://i24.tinypic.com/2e31nbl.jpg
http://bit.ly/1jdKNlm
Materiale:
Pfl sau pal.
Izolație interioară:Vată minerală sau martaț(cârpe măcinate)
Schema ce ți-am dat-o o poți adapta în funcție de nevoile tale.
Sau poți achiziționa una gata făcută de aici:
http://www.audioalchemy.ro/kit10/KitMorel.htm
Succes

| Tudor_Daniel_1993 explică (pentru DeyCj):

Scuza-ma, dar schema pe care ai pus-o nu are nici o legatura cu difu meu de 10" (25 cm), si celelalte doua link-uri sunt la mintea cocosului :@ nu ma ajuta cu nimic :J

| Tudor_Daniel_1993 explică:

Eu doresc dimensiunile incintei ( bass-reflex de preferabil) sa fie cat de cat in raport cu parametrii dif'ului meu. am vizitat mai multe forumuri si am inteles ca aceasta operatiune este foarte complexa. puppy dog eyes