| Alexinnio a întrebat:

Se merita sa schimb un Jackson JS1R Dinky pe un Epiphone Les Paul Special 2?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Nah, atunci zic pe limbajul tuturor : nu se merita, nu are rost.

7 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Nu,nu as face schimbul, pentru simplul fapt ca Jackson-ul ala ii de 10 ori mai bun decat imitatia aia.
Ia-ti ESP-ul asta
http://www.magazinuldemuzica.ro/ESP-LTD-EC-10-BLK-_-56491.html
plus dozele astea
http://esound.ro/......model.html
Si iti vei face o chitara perfecta pentru rock clasic (GnR, Aerosmith, AC/DC) d-astea.

| Thunderstruck a răspuns:

In primul rand nu ne-ai zis ce vrei sa canti.Ma rog, imi dau cu parerea si asa. Chiar daca sunt un fan al LP-urilor, au o forma comoda pentru mine, am cantat aproape doar pe LP-uri, epiphone-ul ala, este una dintre cele mai urate chitare care le-am vazut in viata mea.Si am vazut multe chitare. Pur si simplu, daca ar suna ca si una de custom made, 10000 de euro, nu as canta-o, e dezgustatoare. Poate tie iti place sau nu te intereseaza aspectul. Jacksonu e si cu 1 milion jumate mai scump, nu stiu de ce l-ai schimba. Are si floyd, care probabil e vai mama lui, dar are.Doze, si ele, cica-s high output, dar ai putea sa le schimbi (daca ai chitara, si daca vrei) cu niste SD-uri, Emg-uri pasive, orice, si sa le si ecranezi.Ar fi super, cu un amplificator bun ai scoate tonuri foarte bune, n-ai de ce sa faci schimbul.

| Alexinnio explică (pentru Thunderstruck):

Eu vreau sa cand rock, mai mult Guns N Roses si de aceea spuneam un les paul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cred ca nu a inteles mai nimic din ce ai spus tu.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca-i din cauza exprimarii...era 3 dimineata, daca-i din cauza termenilor "laboriosi", atunci sa mai studieze, are o chitara de 7 milioane, foarte ieftina, ce-i drept, dar daca a investit atatia bani intr-o chitara, am presupus ca trebuie sa stie.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Alexinnio):

Si nu poti sa canti rock pe jackson-ul asta? Iti cant rock pe orice chitara, cu un amplificator calumea.Nu chitara conteaza, ci amplificatorul. Poti sa schimbi chitara asta si cu una ceva mai scumpa, tot nu vei putea canta nimic daca ai un amp de 10 W si difuzor de 6 inchi.Deci, schimbul nu numai ca nu se merita, dar nu s-ar merita nici cu o chitara ceva mai scumpa.O chitara care chiar o sa faca o diferenta, ar fi vintage v100 care-i dubla la pret fata de jackson.Nu stiu cu ce ar schimba sunetul daca e les paul...Ce-i drept, lespaul-ul are o alta acustica, are frecvente joase mai accentuate si are un sustain mai mare, DAR ASTA NU SCHIMBA CU NIMIC SUNETUL IN AUZUL UNUI INCEPATOR, NICI MACAR IN AL UNUI EXPERT.Ca sa simti diferenta trebuie sa ai boxe extraordinare si sa le compari pe ambele cu acelasi echipament. Deci pentru aproape orice om, un les paul cu aceleasi doze ca un soloist va suna identic.Bafta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Problema lui cred ca e a doua varianta.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Nah, atunci zic pe limbajul tuturor : nu se merita, nu are rost.