| SorinELoo7 a întrebat:

'seara TPU! Intrebare adresata celor care asculta rock: Ce genuri de rock exista si care este cel mai placut gen de ascultat? Trupa Metallica ce gen de rock canta?

16 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Metallica canta thrash metal,ei au inventat genul,e un fel de heavy metal mai dur,si cu teme mai agresive si "neinduratoare".

Genuri sunt nenumarae in rock,e cel mai divers gen de muzica; cele mai cunoscute ar fi asa:

-classic rock,cu marele trei,precursorii heavy metal-ului; Deep Purple,Led Zeppelin,Black Sabbath,merg si Cream,Eric Clapton,Joan Baez,Bob Dylan,The Animals,The Doors,Janis Joplin,Neil Young,Buffalo Springfield

-psychedelic rock,rock de "sparti" foarte linistit si melodic,genul meu preferat din sfera rock-ului pur,ametitor de placut: Pink Floyd,Dire Straits,Jimi Hendrix,Yes,King Crimson

-swamp rock-ul,blues rock-ul si country rock-ul; melodice,cu voci guturale,ritmuri "sudiste" care aluneca de multe ori in country si nostalgii,trupe americane in general,imi vin in minte: Lynyrd Skynyrd,America,Toto

-hard rock-ul: AC/DC,Queensyrche

Mai sunt,asa:
-glam metal(Motley Crue)
-hair rock(W.A.S.P.)
-rock,pur,cat se poate de pur(Queen,Boston,Bon Jovi)
-heavy metal(Iron Maiden,Hammerfall)
-progressive rock(King Crimson,Lake, Emerson and Palmer, Mars Volta, Tool)
-progressive metal(Dream Theater, Opeth)
-thrash metal(BIG4: Metallica,Megadeth,Slayer,Anthrax)
-groove metal(Sepultura,Pantera)
-Grunge(Nirvana,Stone Temple Pilots,Pearl Jam)
-post-grunge(Nickelback,Puddle of Mudd)
-alternative rock(Breaking Benjamin,Muse,Jane's Addiction)
-funk rock(Red Hot Chilli Peppers)
-punk-rock(Sex Pistols,The Clash,The Ramones,The Misfits,The Damned)
-post-rock(Mono,Caspian,The Calm Blue Sea,un gen relativ nou)
-folk metal(Enisferum)
-symphonic metal(Edguy)
-nu-metal(Linkin Park,Korn)
-alternative metal(Faith No More,System of a Down,Slipknot)
-black metal(Dimmu Borgir,Immortal)
-death metal(Cannibal Corpse,Napalm Death,Sepsism)
-melodeath(Children of Bodom,Kalmah)
-gothic metal(Sirenia,Epica)
-metalcore(As I Lay Dying,Bullet For My Valentine,Eths)
-ambiental metal(Negura Bunget,cu inclinatii spre black metal)
-shoegaze(Alcest,Les Discrets,Dordeduh

Cele mai bune genuri mi se par grunge-ul, power-ul, thrash-ul si ceva aparte, DSBM(depressive suicidal black metal).Cam atat imi vine in minte, deocamdata.

| SorinELoo7 explică (pentru Dumnezău):

Super tare acest gen psychedelic rock, rock de "sparti" foarte linistit si melodic

| Dumnezău a răspuns (pentru SorinELoo7):

Psychedelic rock-ul are influente,usoare ce-i drept,din reggae,si e foarte linistit,mai ales prin clapele alea care dau stare hipnotica; daca ai asculta Yes ti-ai da seama despre ce zic,nici cu chitari nu mi-e rusine aici, Mark Knopfler si David Gilmour trebuie ascultati, sunt printre cei mai buni din lume, si vocile sunt linistitoare(iarasi la Knopfler se observa asta) si chiar merge in combinatie cu droguri usoare, te afunda in abis.Asculta Echoes si Us And Them de la Pink Floyd, ca sa te lamuresti mai bine.

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Black Sabbath canta si heavy. De fapt ei au inventat heavy metalul, inaintea noului val britanic happy
Heavy Metal mi se pare peste grunge. Si ai uitat de Indie (Placebo)happy

| LoneWolf a răspuns (pentru Dumnezău):

Ai scris la symphonic metal Edguy? Edguy e power metal adevarat combinat cu heavy metal... La symphonic metal as da ca exemplu Nightwish. Si inca un gen pe care nu l-ati mentionat pentru ca nu e prea cunoscut, dar mie imi place foarte mult: Neo-Classical Metal. Cel mai bun reprezentant al acestui gen este desigur, Yngwie Malmsteen, cu shredurile lui uimitoare. Mie personal imi plac cel mai mult genurile: heavy metal (Iron Maiden, Judas Priest), thrash metal (the BIG 4) si power metal (Edguy, Blind Guardian, Sonata Arctica, Dragonforce)

| Dumnezău a răspuns (pentru LoneWolf):

Scuze,nu stiu ce ma apucase, voiam sa ii dau exemplu la power metal, vad ca nici de power metal n-am mentionat in lista cu exemple, i-am trecut doar in lista de genuri preferate, din cauza ca ma grabisem.In power foarte buni mai sunt si Gamma Ray, Power Quest sau Avantasia.De neo-classical,ca gen propriu-zis nu stiam, mai ascultasem melodii de la Vai, Yngwie, Dark Moor sau Symphony X dar credeam ca sunt o sumedenie de genuri combinate, nu unul de sine statator.Eu am mentionat doar genurile cele mai cunoscute si mai ascultate, mea culpa.

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Indie rock-ul e pentru hipsterasi si hipioti, mi se pare dezgustator de soft si de semidoct simandicos, incat devine inacceptabil.Black Sabbath se doreau mult mai agresivi,da' vremea si instrumentele nu le permiteau, eu inca ii consider un fel de antemergator al heavy metal-ului, prima trupa cu adevarat pura in genul asta, fiind Iron Maiden, avand cel mai heavy sunet.Peste tot se zice ca cei mari trei au contribuit la dezvoltarea ulterioara a metal-ului, desi recunosc ca Sabbath suna mult mai brut decat celelalte doua.Grunge-ul il gasesc mai bun,din pricina solistilor, care la toate trupele mari de grunge, sunt ireprosabili, si din cauza versurilor, cu care relationez mai bine.Prea multa incursiune in legende(Maiden,Hammerfall, Manowar), prea mult brut si mai putin feeling(Motorhead) in heavy, de aceea apreciez mai mult grunge-ul, desi ambele sunt genuri extrem de bune.

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Maiden n-are feeling? Din punctul meu de vedere transmit cel mai mult dintre toate trupele heavywinking Doar ca mesajul nu-l intelege orice nea

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

De Motorhead zic ca uneori sunt prea bruti, prea butucanosi muzical, daca e un lucru pe care l-as fi apreciat la Iron Maiden, era sa o lase mai moale cu referintele spre legende si doar atat.

nony
| nony a răspuns:

Nu prea sunt fan rock, dar stiu sigur ca-mi plac melodiile baietilor astia : http://www.youtube.com/watch?v=CSvFpBOe8eY&ob=av2n

| SorinELoo7 explică:

Daca puteti sa-mi explicati acele genuri de rock...

| SorinELoo7 explică:

Spuneti-mi care din toate astea este cel mai placut gen de ascultat

| Vegah a răspuns:

Metallica cântă (sau mai bine zis cânta) thrash metal.
Există nşpe sute de subgenuri de rock, cele mai multe fiind la metal. Ţi le-a zis Dumnezău.
Mie îmi place cel mai mult folk metal-ul, dar ascult şi black, death, thrash, industrial (pe ăsta nu ţi l-a zis nimeni, industrial cântă Rammstein, e cel mai bun exemplu), punk.

| SorinELoo7 explică (pentru Vegah):

Genul ăsta industrial este cel mai plăcut de ascultat? la ce te-ai
referit când ai spus că "este cel mai bun exemplu"?

| Vegah a răspuns (pentru SorinELoo7):

Rammstein e cel mai bun exemplu de trupă care cântă industrial, ei sunt tăticii :)) Nu-ţi pot spune care e cel mai plăcut pentru tine, eu mi-am spus propria părere. Pe unii îi relaxează şi Cannibal Corpse, diferă de la persoană la persoană. Mie mi se pare plăcut de ascultat folkul şi industrialul. Uite, ascultă:
Folk - http://www.youtube.com/watch?v=lCvQWe3kZ7A
http://www.youtube.com/watch?v=fyvPe0uqjjY&feature=related
Industrial - http://www.youtube.com/watch?v=pG_JapWkTRs
http://www.youtube.com/watch?v=a1H05_ha7xk
Aa, şi DSBM este foarte frumos, însă nu multă lume îl ascultă: http://www.youtube.com/watch?v=G98xrhq-Jno
http://www.youtube.com/watch?v=ingXtBQTNAQ&feature=related