| andrei755 a întrebat:

Stateam si ma uitam random la niste casti pentru pc si am vazut ca fiecare are o descriere diferita: o pereche de casti are sunet stereo, altele surround 5.1, 7.1, bla bla. Majoritatea dintre ele sunt cu jack. Din vechile mele cunostinte, jackul are un inel pentru sunet stanga, unul dreapta, unul pentru microfon (optional) si ultimul pentru masa. Teoretic niste casti cu astfel de jack pot produce doar sunet stereo. Faptul ca anuntul spune 5.1 etc, e doar vrajeala de marketing?

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Https://www.ign.com/articles/2010/08/02/surround-sound-headphones-explained

Un sistem de sorround e compus din mai multe canale. Fiecare canal de sunet ce reda o frecventa, diferita de celelalte canale. Asta creaza efectul de surround, 5. 7, 7.1, chiar si stereo. Pe acelasi principiu functioneaza si castile, ai acolo mai multe informatii.

| Voicu_Toma_2000 a răspuns:

Castile acelea sunt 5.1/7.1 VIRTUAL, exista foarte putine casti in lume care sa aiba cu adevarat mai multe difuzoare pentru a creea un sunet 7.1 REAL.