| abcddcba a întrebat:

Unde ar fi de preferat sa inregistrez o melodie daca nu am studio? In camera, cu un microfon pe un stativ sau in dulap unde este spatiul inchis?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înregistrezi? Vocea ta, sau ce? În cameră sunt zgomote ambientale. Dacă ai un dulap atât de mare în care să încapi, încearcă și de acolo. Dar cred că ai întrebat în glumă.

| abcddcba explică (pentru sadrian46):

Vocea mea, da, si nu, nu este glumă

| sadrian46 a răspuns (pentru abcddcba):

Vocea ta este un sunet emis de către niște rezonatori. Gâtul, nasul gura.
Ea răsună într-n fel pe câmp, în alt fel într-o catedrală, în alt fel în cameră și în alt fel în dulap. De ce? Căci aceștia toți sunt niște rezonatori. Nici asta nu este o glumă. De aceea, un studiou de înregistrare are o doză de profesionism în el, dacă ai voce și vrei să împresionezi cu ea. Fără glumă.

| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

Am inceput sa ma inregistrez in pat, sub plapuma, apoi tineam usa deschisa la dulap, puneam microfonul inauntru si cantam (dulapul era plin de prosoape) Deci fa in asa fel incat sa nu se auda ecou in incaperea unde canti. ATAT conteaza! Restul. daca esti pe productie, compui, etc. conteaza sa ai camera antifonata.
Dar tine minte: asa am inceput eu! cu plapuma, apoi cu dulapul happy

Alex stavi pe google si vorbim mai multe, daca vreiwinking