| AndreiDoMino a întrebat:

Voi ce chitara ati prefera dintre una clasica si cealalta acustica? Argumentati, va rog.

2 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Mie îmi pare că se aude mai fain acustica decât clasica, deși nici cea din urmă nu-i rea, depinde de ce vrei să cânți. În funcție de asta îți alegi chitara. Totul e în funcție de sunet, chitara clasică are corzile din nylon/plastic, de-aia se aude diferit față de acustică, care are corzi din oțel. Personal, mie îmi place cum sună acustica mai mult, dar îți iei ce tip de chitară îți place.

| DakotaRoyse a răspuns:

Clasica e bună atunci când începi să înveţi chitara, că are corzile mai moi, din nylon, dar acustica are sunetul mai... mai nu ştiu, original, aş zice. Eu optez pentru acustică, o fi ea mai mare şi-ţi dă mai multe dureri de cap, dar parcă e mai interesantă happy Dacă ai ocazia, încearcă-le pe amândouă să te convingi big grin