| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi iau o chitara pentru a canta rock. Dar nu stiu cum sa o iau electrica sau normala care e mai usoara?

3 răspunsuri:
| alecsandor a răspuns:

Salut, daca-ti doresti sa canti rock, e clar indicata o chitara electrica. Avantajul este ca este si mai usor de apasat pe corzi (pe o acustica cu corzi de metal ti-ai "toci" degetele la inceput). Parerea mea este ca daca iti doresti cu adevarat poti invata sa canti bine pe electrica si daca nu ai trecut inainte prin metode de acustica. Mult succes!

PS: Nu uita ca va trebui sa-ti achizitionezi si un amplificator alaturi de prima ta chitara electrica.

| AlerimxD a răspuns:

Cânţi mult mai uşor la chitara electrică doar după câţiva ani (3 - 5) de cursuri de chitară acustică.
Xoxo.

| CookieDiamond a răspuns:

Eu cred ca normala happy si eu am si... mi se pare foarte usor dar nu am incercat chitara electrica cu toate ca unii spun ca este mai greu :-W! happy noroc!