| greenmoon a întrebat:

Simt ca trebuie sa ma exprim cumva. Ador sa scriu, sa compun, sa citesc psihologie..si chiar voiam sa devin, adica aspiram la locuri in literatura si mincinosul statut de psiholog. Dar nu mai vreau niciuna dintre acestea. adica vreau, ar fi cele mai sigure optiuni de pana acum, dar muzica este slabiciunea mea. Mie mereu mi-a placut sa cant, petrec mai mult timp cu asta-karaoke. nu am voce si nici nu m-am facut,,cunoscuta" si,, ascultata", niciunde, nici macar in familie. multi ma stiu paralela cu muzica, dar nu ma cunosc intr-atat de bine sa stie care ar fi cu adevarat pasiunea mea. Scrisul si psihologia sunt si ele pasiuni, dar simt ca trebuie sa cant... asta ma reprezinta mai bine decat orice. acum sunt si un pic complexata... chiar nu am voce, dar in sinea mea spun ca suna bine daca ma chinui si cant pe nas. dar cand ma inregistrez si ascult, suna groaznic. apropo, nu stiu nicio nota muzicala. stiu ca aceste cunostinte se capata daca aprofundez si ma tin de treaba. de mica am avut visul asta, de a fi o cantareata. intr-un timp voiam sa ma apuc si de chitara, dar am renuntat din cauza lipsei materiale si mereu m-am ofuscat pentru ca mama a avut voce, verisorii mei sunt la profile de muzica, iar doar eu am ramas afona. ce m-ati sfatui sa fac/incerc sa fac? happy

4 răspunsuri:
| Simyna a răspuns:

Cum a spus si mrsoapte nu toti devenim ce ne dorim daca intr-adevar esti afona si nu ai mostenit talentul rudelor tale nu are rost sa incerci insa daca il ai poti sa iei lecti de canto si sa te perfectionezi din cate ai spus inteleg ca nu ai voce deci nu cred ca ai putea face prea mare lucru pe ramura asta cat despre faptul ca e o adevarata pasiune ce pot sa zic pasiunile uneori apar si dispar fara sa-ti dai seama trebuie sa alegi ceva la care te pricepi nu ceva ce tine de dorinta copilariei ca toti ne facem poeti doctori avocati si vedete sau asa sper ca nu te-am descurajat, iti urez bafta

| greenmoon explică (pentru Simyna):

Ideea e ca exista AFINITATE pentru muzica. iar aspiratiile mele sunt confirmate, pentru ca am oameni in jurul meu care ma sprijina pe aceste parti, spunand ca am potential, de aceea stiu ce spun, si nu sunt deloc trecatoare.

| Simyna a răspuns (pentru greenmoon):

Atunci asta e ceea ce trebuie sa faci inca o schestie tu esti singura care poate sa decida noi putem doar sa dam sfaturi cum vedem noi lucrile din afara; de asemenea trebuie sa fi sigura ca te va ajuta in viata si ca vei putea trai din asta

| MrSoapte a răspuns:

Nu toti devenim ce ne dorim! Daca ar fi fost asa, traiam intr-o lume de cantareti, actori, avocati...etc! Eu mi-am descoperit destul de tarziu, pasiunea (fotografia)! Si uite ca sunt persoane care apeleaza la serviciile mele! Nu te agita, probabil e o pasiune care e trecatoare! Daca tu esti 100% convinsa ca asta vrei sa faci (sa canti)...atunci nu te lasa! Fa tot ce poti, sa excelezi in domeniul ala! Mult succes!