| scx a întrebat:

Vreau sa invat sa cant la chitara acustica, ce chitara mi-ati recomanda sa imi cumpar? Nu am bugetu prea mare, maxim 400-500 lei happy Eu sunt stangaci, inteleg ca nu e la fel ca si cea de mana dreapta?

4 răspunsuri:
| Bogdanel97 a răspuns:

Clasica sau acustica. Dupa aia, daca vrei poti trece pe electrica. Gasesti chitare pe Hora.ro sau la Magazinul rapsodia, sau daca ai in oras magazine de instrumente muzicale de unde iti poti procura una. Oricum, cu mana dreapta trebuie sa inveti bataile si cum mana stanga apesi pe corzi (corzile sunt pe grif (gatul ala lung, daca stii ce zic). Nu conteaza daca esti stangaci, si eu is. O data ce inveti sa canti, nu o sa mai ai probleme. La inceput si mie mi-a fost un pic mai greu. Succes. happy

| scx explică (pentru Bogdanel97):

Care e diferenta dintre cea clasica si cea acustica? Mersi

| Bogdanel97 a răspuns (pentru scx):

Acustica suna un pic mai subtire fata de clasica (daca m-am exprimat bine), sau mai inalt.