| daniel1ft a întrebat:

Vreau sa ma apuc de cantat la chitara(clasica).am fost prin magazine si am vazut diferite preturi. daca e o chiata in val de 170 oare e buna?

Răspuns Câştigător
| teodorgeorge a răspuns:

Ei bine intr-adevar, se spune ca o chitara clasica e buna pentru incepatori. Are corzile mai moi si nu te dor asa tare degetele... In schimb, daca as fi in locul tau, mi-as cumpara fara a mai sta pe ganduri o chitara acustica. Poti compara direct la magazin cele doua tipuri de chitare si te vei convinge singur! La inceput te vor durea degetele, dar cum timpul se vor intari.
Daca te decizi si vrei sa iti cumperi o chitara acustica, cele mai bune sunt Takamine, Ibanez, Fender, Aria (dupa parerea mea). Tine minte ca o chitara trebuie achizionata "live", nu de pe internet. Trebuie sa iti placa cum suna, sa stea bine in bratele tale si sa iti fie comoda la cantat.

5 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Prietenii tăi te sfătuiesc greșit. Ia-ți una acustică de minim 350 de lei dacă nu te descurci cu banii și cu siguranță vei putea învăța pe ea fără probleme.

| viotedy a răspuns:

170 ce? Daca e acordata bine, e buna oricat ar costa.

| Duucu a răspuns (pentru viotedy):

Ai spus o greșeală enorm de mare... orice chitară e sub 350 e o piesă de rahat. Iar ele se cumpără dezacordate, astfel încăt utilizatorul să-și acordeze în ce moduri dorește straight face

| teodorgeorge a răspuns:

Salut Daniel!
Nu stiu daca tu prin chitara clasica te referi la o chitara ce nu este electrica.
Daca te referi la chitara clasica, cea cu corzi de nylon, cutia de rezonanta mai mica etc, e bine sa o testezi, sa vezi cum suna, daca poti canta comod la ea!
In schimb, daca te referi cum am spus mai sus, la o chitara ce nu este eletrica, iti recomand o chitara acustica! Aceasta are un grif mai subtire, o cutie de rezonanta mai mare iar corzile sunt din metal. Sunetul este mult mai "curat". Poti gasi chitari acustice si mai ieftine. Totusi, iti recomand sa nu te zgarcesti!

| daniel1ft explică (pentru teodorgeorge):

Am inteles teodor...dar multi prieteni mau sfatuit sa incep pe o chitara clasica ( cu corzi din naylon).se spune ca e foarte buna pentru incepatori