| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Bună dimineata TPU, acum mi-am pus întrebarea asta si vreau parerile parintilor sau mamelor dar desigur si de la copiii care au trecut prin asta. Atunci cand eram mai mic mama mea sa zicem destul de des cand faceam o prostie ma pedepsea prin nelăsându-ma să mănânc o masă, adica daca faceam ceva mai rau nu ma lasa sa mananc ziua sau masa aceea, acum fiind mai mare nu mai face asta dar aici am vrut sa ajung. Credeti ca pedeapsa a fost ok adica este ceva ce mai multi parinti fac sau este o pedeapsa neetica sau rea?

48 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca nu iti afecteaza sanatatea sa zicem ca e ok.Dar daca te duceai la culcare pe stomacul gol si incepea sa te doara, nu era deloc normal.

| relian a răspuns:

Era o pedeapsa buna zic eu, pentru ca mamata a vazut ca iei avint in greutate laughing adica te duci spre China, asa ca sa gindit ce pedepse sa iti dea cand faci magarii, a ales ce ersa mai bun pentru tine, sa nu te faci cit porcu laughing ar trebui sai multumesti.

| J0B0MAT a răspuns:

Pe mine mă obligau să mănânc. Dacă îmi dădeau pedeapsă să nu mănânc cred că era una dintre cele mai bune zile pentru mine.
Eu cred că mâncarea nu ar trebui să fie o pedeapsă niciodată.Nu mi se par ok pedepsele cu lucrurile esențiale vieții.Mai bine pedeapsa cu luatul telefonului, tabletei acum.Sunt oricum dăunătoare.q

| Emma30555 a răspuns:

Ciudata pedeapsa. Nu e normal, alimentația tine de sănătatea copilului mai ales ca este în creștere. Mama ta putea sa recurca la cu totul alt gen de pedeapsa, mie asta mi se pare un abuz.

| VoidEternal a răspuns:

E cam inspirata din neolitic pedeapsa asta, cu siguranta traita si de ea la randul ei. E foarte greu sa rupi cercul asta.

Mi se pare oarecum sadica si eu nu stiu pe nimeni sa-si fi tinut copilul flamand. Deci nu e ceva ce fac multi parinti.

Din punct de vedere fiziologic nu iti face rau cu absolut nimic sa sari peste o masa cum zicea cineva, ca moare copilul de foame. Sa nu exageram. Totusi, mi se pare ca un parinte care face asta da dovada de cruzime.

| StoicAnalysis a răspuns:

E perfect normal sa-ti pedepsesti odrasla daca se comporta neadecvat. Ultimul lucru pe care il vrei e sa ai un copil de care sa-i stii de frica.

Pe mine ma batea taicamiu cu cureaua de piele daca faceam o prostie. Si ma invatam minte apoi. Ideea e ca atunci cand esti mic, esti pur si simplu prost si nu stii ce e bine si ce e rau. Daca faci o prostie cand esti mic si nu intelegi cuvintele precum responsabilitate, consecinta, cauza, efect, etc. cum te astepti ca el sa stie daca e bine sau nu ceea ce face? Asa ca recurgi la pedeapsa. Exact ca si cum dresezi un caine.

De la 5-6 ani in sus, ai o vaga idee despre bine si rau, si in combinatie cu pedepsele experimentate din trecut, prezent si viitor, poti determina daca merita si e ok sa mai intri in belele sau nu. Sunt cazuri in care devii responsabil si inveti din greseli mai repede, dar sunt si cazuri in care esti mai greu de cap si intri in bucluc si esti pedepsit pana la 18 ani laughing

In concluzie, pedeapsa ajuta la formarea unei persoane, este chiar esentiala. Mai sunt cazuri in care se face exces de zel si sunt batuti si sclavagiti copiii ca pe vite, dar acolo e deja dus la extrem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Imi pare rau, dar asta nu e analiza deloc stoica.
Ba din contra.
Ii lispeste o baza logistica argumentativa, bazandu-se doar pe experienta ta ca sa dicteze ce e necesar pentru toata lumea.

Un copil poate invatat si astfel distinge binele de rău si fara abuz fizic.

Faptul ca in experienta ta, parintii nu au fost in stare sa procedeze fara abuz, si te-au abuzat
"Exact ca si cum ai dresa un caine".nu inseamna ca o cale mai normala nu exista.

Sa zici ca ceva e "esential" pentru toata lumea doar pentru ca a functionat pentru tine e opusul unei analize logice

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am specificat ca promovez abuzul fizic. Faptul ca pentru majoritatea copiilor din perioada parintilor comunisti, a functionat forma de pedeapsa prin violenta fizica pe alocuri, e un rezultat oarecum reusit in comparatie cu un copil care a crescut prin pupat in fund si mancare nesanatoasa.

Stiu si eu ca pedeapsa cu violenta fizica nu e singura solutie si ca in ziua de astazi mai potrivita ar fi pedeapsa cu privarea de jucarii si telefoane, si ignorarea verbala pana la remedierea comportamentului.

Nu am spus ca abuzul este exential ( imi rastalmacesti cuvintele ), spun ca pedeapsa este esentiala, si pedeapsa nu inseamna doar abuz.

In cazul meu si a altor oameni da, a functionat forma asta de pedeapsa comunista, mai ales cand pe vremea aia, nu prea aveai surse de unde sa te informezi in ceea ce priveste educatia.

Nu spun ca a fost bine, a fost rau, dar a fost un rau necesar pentru unii.

| iulia0514 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Deci ești de părere că tatăl tău a procedat bine când te bătea cu cureaua?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru iulia0514):

Nu spun ca a procedat bine. Dar din moment ce nu a avut acces la o educatie in ceea ce priveste cresterea unui copil, a procedat cum a stiut el mai bine in perioada aceea. Si ii sunt recunoscator ca i-a pasat si ca a incercat cum a putut el sa ma creasca pana cand nu a mai putut. Nu era genul de om care sa faca abuz cu bataia. O primeam doar pentru ca eram imbecil si pentru ca aveam nevoie de o forma de pedeapsa din moment ce nu intelegeam cuvinte complexe despre responsabilitate si cum sa te comporti in societate. In rest era chiar de treaba si mi-a oferit o gramada de jucarii, atentie si vorbe bune atunci cand eram cuminte si respectuos. Doar ca atat l-a dus pe el capul atunci.

A ales un rau necesar la vremea aia, as putea spune. Nu e nimic roz in lumea asta. Fiecare alegere pe care o facem, sacrificam ceva in schimb.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ai zis ca pedeapsa este esentiala, si pe parcurdul comentariului te-ai referit la pedeapsa prin violenta fizica (ceea ce este abuz), deci mi se pare rezonanil sa concluzionez ca ai sustii violenta fizica, deci abuzul fizic.
Ai facut si asocierea cu dresajul cainelui, ceea ce a fost trist.

Nu consider ca un copil care face ce doreste parintele de teama sa este un copil reusit.
Poate pentru un patinte care (cum ai zie tu) isi dreseaza cainele (sau pur si simplu doreste sa instaureze un regim dictatorial bazat pe oroare in propria lui casa), atunci da, ala e un copil reusit.
Dar majoritatea parintilor (din fericire) vor ca copiii lor sa aiba incredere in ei si sa se simta in siguranta in jurul lor.

Plus ca nu trebuie sa fie doar extremele: ori ii e frica copilului de parinte ori patintelui de copil.

Aceasta e o distopie in care doar extremele spectrului pot avea loc.

"Rau necesar" nu exista in acest context.
Nu e necesar. Ci doar cat au putut parintii.
Este doar un rau care a fost aplicat ca o adaptare la incapacitatea parintilor de a fi parinti buni.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Copilul pana la varsta in care poate vorbi si gandi, literalmente si efectiv il cresti ca pe un caine... Pana atunci el nu are pareri, ganduri, cuvinte sau macar ceva de care sa se prinda de explicatiile tale pe care incerci sa i le dai. Il hranesti, iubesti, schimbi, faci baie si toate nevoile de baza exact ca si cum ai face cu un caine. Ce e atat de greu de imaginat? Ce e trist in asta? Ca nu e ca si cum ramane la fel. ( Decat daca sufera de nu stiu ce sindrom ).

De cate ori vrei sa-ti repet? Da, am zis ca pedeapsa este esentiala, dar nu am promovat-o gandindu-ma la abuz fizic. Ci doar am subliniat faptul ca la momentul acela si pana acum, noi ca romani nu am stiut nafura de carte si ca cea mai buna varianta de a-ti creste copilul fara sa ajunga ratat, era singura pedeapsa pe care o stiau cu totii din instinct, cea de bataie atunci cand faceai ceva foarte gresit.

In al doilea rand, atunci cand copilul ajunge sa inteleaga ce vrei tu sa-i transmiti, atunci recurgi la explicatii si pedepse rezonabile gen privarea de jucarii, telefoane, etc. Nu atunci cand el habar nu are ce inseamna bine si rau si zbiara de aude jumatate de bloc.

Eu nu am spus ca trebuie sa existe ambele extreme.

Si termenul de rau necesar isi are locul in acest context pentru ca era un rau ceea ce au facut parintii nostri, doar ca era singura lor idee pe care o stiau ca "mergea". Si a fost necesar, spre deosebire de oamenii de acum care au fost crescuti pupati in fund de parinti si promoveaza mai departe pupatul in fund si incapabilitatea de a gandi logic un subiect.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Am 24 de ani "tinere" laughing. Tot ce faci acum e sa aduci insulte lipsite de sens ce nu isi au locul in acest context. Nu ai pic de inteligenta, nici macar un argument nu poti sa-l dezbati. Tu esti singurul frustrat pentru ca nu poti gandi logic si te limiteaza situatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

"Si a fost necesar, spre deosebire de oamenii de acum..."
Din nou, spui ca ceva este "necesar" pe urma argumentezi lucrul respectviv punandu-l in contrast cu extrema opusa, care poate fi foarte usor evitata.

Necesar inseamna ca nu mai exista o alta varianta.
Arata ce capacitati slabe de argumentare si ce greseli logistice jensnte faci.

Daca tu esti de acord ca exista o varianta care sa nu fie niciuna din extreme, atunci de contrazici singur.
Invata ce inseamna cuvantul necesar si pe urma aplica-l.

"pedeapsa este esentiapa, dar nu am promovat-o gamdindu-ma la abuz fizic"

Nuuu, ci doar ai exemplificat abuzul fizic prin care ai trecut tu in copilarie

Dar tu te-ai gandit delooooc la abuzul fizic...
Ce polemica prosta

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii atent la timp si la context, ca de aia majoritatea au picat la bac. Nu au stiut sa faca analiza pe text.

Eu cand am zis ca " a fost necesar", am vorbit la trecut, cand parintii nostri doar varianta aia credeau ei ca exista si ca merge cu educatia la copii. L-am pus in contrast cu extrema opusa tocmai pentru ca "atunci" ( la trecut) atata carte stiau romanii. Adica ori morcovul, ori batul. Pentru ei nu existau parte de mijloc in ceea ce priveste aducarea copiilor. Si logic vorbind, daca ai doar astea doua limitari la bibilica, mai bine alegi raul mai mic, decat ala mai mare.

Si da, stiu ce inseamna cuvantul "necesar" in acest context. Am specificat asta deoarece doar astea doua variante erau atunci stiute de inteligenta romanilor limitata " la acea vreme"

Daca analizai profund ceea ce a vrut sa zica autorul, iti dadeai seama ca eu nu am facut contradictie, ci am zis ca nu promovez abuzul fizic "ACUM", dar inainte ( trecut ) cand "doar atata s-a putut", a fost necesar sa existe in viata mea, decat sa ajung un frustrat razgaiat care a primit totul de-a gata.

Deci sa fie clar pentru toata lumea. Nu sunt comunist, nu promovez violenta de orice fel, si nici nu sunt libertarian extremist, ci sunt de mijloc. Incerc sa gandesc si sa actionez calculat si spre binele tuturor. Nu am venit aici sa ma cert cu voi ( nu asta imi doresc ), ci vreau sa port o discutie bazata pe argumente. Ceea ce am vazut ca nu se poate cu unii. Macar cu tine in schimb, simt ca pot dezbate macar subiecte...

| iulia0514 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu știu ce varsta ai tu sau ce varsta au părinții tăi dar eu am 33 de ani și niciodată nu am primit o palma de la părinții și niciodată nu ne-a obligat sa facem ceva ce nu vrem deși amândoi au lucrat în cadrul armatei unde disciplina și ordinea e literă de lege în schimb când greșeam ne lăsau sa alegem noi ce pedeapsa meritam și la fel au fost crescuți și ei bunicii mei nu erau de acord cu pedepsele corporale și niciodată nu ne-au bătut nici măcar nu au strigat la noi în schimb ne explicau frumos unde am greșit!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru iulia0514):

Atunci faci parte din cazurile fericite, unde parintii tai au avut mai multa minte. Faptul ca esti femeie e un plus pentru ca fetele nu erau in aceeasi situatie ca baietii atunci cand greseau.
Depindea foarte mult si inca depinde foarte mult si de ce anturaj ai avut sau ai. Probabil ca ai facut parte din patura sociala mai educata, din moment ce aveai parinti cu statut social elevat. Nu ti-a fost permis sa iesi afara cu copiii problema, si copilaria ta a fost una cu greseli minore in care sa nu iti vina sa te tragi de par cand vezi ce prostii a facut copilul tau. Tocmai de asta nici nu ai avut o copilarie cu pedepse de genul.

Am 24 de ani, nu sunt de o seama cu tine, dar faptul ca in cazul tau nu a fost o copilarie cu pedepse de genul, nu inseamna ca se poate aplica metoda parintilor tai tuturor copiilor. Eu cand eram copil, eram foarte imbecil. Furam bani din casa, ma duceam la cersit cu tiganii din cartier, le faceam numai probleme parintilor mei. Deci in cazul meu cu siguranta nu mergea metoda explicatului daca eu eram imbecil.

| iulia0514 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Niciodată nu ne-au impus cu cine sa ne împrietenim din contra mereu ne încurajau și ne spuneau ca cu toții suntem egali indiferent de rasă/etnie s-au statut social am avut și prietene țigănci, unguroaice, sasoaice, etc

| Miruna333 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

,,E perfect normal sa-ti pedepsesti odrasla daca se comporta neadecvat. Ultimul lucru pe care il vrei e sa ai un copil de care sa-i stii de frica.''
Pedepsele au efect temporar, nu pe termen lung si cauzeaza suferinta copilului. Prin pedepse copilul NU invata despre autocontrol, responsabilitate, comportament bun sau rau. Invata doar ca daca va avea un anumit comportament, va fi pedepsit, dar nu intelege si de ce.
Ultimul lucru pe care il vrei de la copilul tau e sa stii sa iti stie de frica.

,,Pe mine ma batea taicamiu cu cureaua de piele daca faceam o prostie. Si ma invatam minte apoi. ''
Nici nu pot comenta aici la promovarea abuzului fizic pentru,,indreptarea'' comportamentului.

,, Ideea e ca atunci cand esti mic, esti pur si simplu prost si nu stii ce e bine si ce e rau''
De asta ai un parinte langa tine, care sa iti arate diferenta dintre bine si rau, pentru ca esti mic si habar nu ai despre lumea din jurul tau. Nu sa iti dea una in cap sau sa urle cat il tin plamanii cand gresesti.

,, Daca faci o prostie cand esti mic si nu intelegi cuvintele precum responsabilitate, consecinta, cauza, efect, etc. cum te astepti ca el sa stie daca e bine sau nu ceea ce face? Asa ca recurgi la pedeapsa. Exact ca si cum dresezi un caine.''
Dresajul cainilor se face prin recompensa, nu prin pedeapsa. Du-te la circ unde acolo se dreseaza cu violenta, animalele sunt chinuite si sunt fortate sa faca lucruri nefiresti.
Niciun copil sau animal, cat de mic este nu va uita prin ce a trecut in urma,, dresajului tau prin violenta''.

,, De la 5-6 ani in sus, ai o vaga idee despre bine si rau, si in combinatie cu pedepsele experimentate din trecut, prezent si viitor, poti determina daca merita si e ok sa mai intri in belele sau nu.''
Iar aici dai exemplul cel mai bun la ce am spus mai sus, copilul nu invata despre responsabilitate, despre a ii parea rau, sau bine si rau, invata doar de a evita pedepsele. Cand pleaca din casa ta, nimeni nu il va mai pedepsi, asa ca o sa aiba unda verde la tot.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Miruna333):

Ba intelege si de ce, pentru ca tu ii explici dupa pedeapsa de ce l-ai pedepsit. Pentru ca daca nu il pedepsesti, el cand o sa fie matur, nu o sa conceapa ideea de empatie sau de consecinte si o sa aleaga sa faca ceva gresit deoarece el nu crede in pedepse din partea societatii. Si asa se nasc psihopatii.

Nu am recomandat abuzul fizic nimanui, doar am specificat alternativele la acea vreme.

Si cum ai de gand sa-i arati tu diferenta dintre bine si rau unui copil care nu stie ce inseamna cuvantul "diferenta" ( Asta in cazul in care ajunge copilul sa urle )

Din nou, va ganditi la violenta cand auziti de pedeapsa... Si tot eu sunt ala rau laughing. Pedeapsa inseamna de fapt sanctiuni sau privarea de anumite lucruri sau actiuni de divertisment, nu de nevoi biologice ( cu mancare ), sau de violenta. Ma faceti comunist si nebun, cand voi stiti, doar de violenta si imi raspundeti cu violenta.

Treaba ta ca parinte este sa-i oferi nevoile de baza ale omului, cunostinte etice, morale si spirituale. Apoi de la o varsta in care judeca, el singur va lua ce decizii doreste, dar atata timp cat sta in casa ta, el va trebui sa se supuna regulilor din acea casa. Daca copilul la 14 ani fumeaza cu baietii din cartier, eu ca parinte daca aflu, am libertatea de a impune niste sanctiuni pentru a-l descuraja de acest obicei, dar daca vad ca el tot nu se conformeaza, trebuie sa se ajunga la un compromis pe care il decizi tu impreuna cu fiul/fiica ta. Si daca ti-ai facut treaba ca parinte, stai linistita, ca va avea parte de responsabilitate, si alte valori utile omului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

"Da, am zis ca pedeapsa este esentiala, dar nu am promovat-o gandindu-ma la abuz fizic"

"Pe mine ma batea taica-miu cu cureaua de piele daca faceam o prostie. Si ma invatam minte apoi"
Nici nu trebuie sa mai adaug ceva.
E de ajuns sa citez frazele tale si orice om cu capul pe umeri o sa se prinda

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

In loc sa iti pierzi vremea scriind zeci de paragrafe pline de nonsens in care sa dai totul la intors, mai bine recunosti greselile de logica pe care le faci.
Dar nu ma astept sa le recunosti, faci din cate observ nu esti un om prea inteligent, mai ales dupa ce am vazut ca nu cunosti lucruri de baza, precum diferenta intre un vagin si o vulva.
Dar pe urma vii si faci misto de oameni spunand ca nu au educatie sexuala, de parca tu ai avea

Plus ca ai mentionat la un moment dat ca esti orfan de copil.
Ai crescut fara o figura paterna o mare parte din viata ta si nu ai nicio problema sa zici pe forumuri ca ai fost abuzat fizic.
Iar astea explica multe.
Faptul ca esti un orfan abuzat explica multe despre ideile demne de dispreț si stupide pe care le promovezi.
Dar si de aroganta si ipocrizia pe care le arati.
Si nici nu e de mirare.
Nimeni nu se poate astepta de la un om cu atatea traume ca tine sa gadeasca logic si limpede si sa aiba un psihic sanatos.
Nu ai cum sa gadesti logic si sanatos dupa cate traume ai.

Iar daca tatal meu ma "batea cu cureaua de pielea" ma duceam la terapie, nu stateam pe forumuri sa ma laud ca mi-am luat bataie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

"Din nou, va ganditi la violenta cand auziti de pedeapsa".

Cu tot respectul, ori esti troll, ori ai o capacitate mentala putin mai scazuta

Sau poate tu te-ai gandit la violenta, cand imediat dupa ce ai zis in primul comentariu ca pedeapsa e ok, te-ai gandit sa ne dai exemplu despre cum te-a abuzat FIZIC pe tine tatal tau cu cureaua.
TU ai dat ca exemplu violenta fizica dupa ce ai zis ca pedeapsa e esentiala, dar pe urma minti ca tu nu te-ai gandit la abuz fizic si ne acuzi pe noi ca ne gandim, cand noi pur si simplu ne raportam la exemplul din comentariul TĂU adus de TINE

Dar esti mult prea traumatizat ca sa gandesti limpede, deci continua sa iti hranesti propriile iluzii

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca esti constient, dar noi milenialii din tarile post comuniste, mai mult de 50% dintre noi, asa am crescut, pentru ca asa erau vremurile. Mai ales dupa revolutie cand s-au facut restructurari in masa. Majoritatea parintilor nostri veneau acasa rupti in gura de munca, plus alte probleme pe cap. De unde intelegere si abilitati de parenting intr-o tara unde comunismul promova ideologii barbare?

Tu poate esti mai mic si nu ai prins, sau daca esti de o seama cu mine sau mai mare, poate ai fost intr-o alta patura sociala, sau cerc de cunostinte unde nu era atat de multa presiune din partea superiorilor.

Si inainte sa deduci lucruri pueril gandite, referitor la "abuzul" facut de catre tatal meu, gandeste-te ca nimeni in lumea asta, in afara de maniaci si dementi, nu-si loveste propriul copil, de cuminte ce e. Sunt copii care fura, agreseaza, intra in belele grave si sunt condusi gresit de catre anturajul pe care il alege. Pe acei copii nu ai cum efectiv sa le vorbesti frumos, suav, si elocvent, cum ca nu e bine ceea ce fac, pentru ca pe ei ii doare la banana de tine si de cei care i se opun.

Tu gandesti foarte pueril si ai idei utopice despre lumea care te inconjoara. Nu stii de fapt ca societatea in care traiesti, nu predomina roz-ul. Esti acel tip de persoana, care se crede superior si a tot stiutor, dar in realitate, esti doar o persoana cu ideologii utopice, care clacheaza atunci cand este lovit de realitate.

Apropo, daca pedeapsa nu este esentiala, cheama pro tv-ul si spune-le in direct celor din parlament sa desfinteze armata, jandarmeria si politia, pentru ca si ei folosesc mijloace violente fizice si psihice pentru pedepsirea rau facatorilor care ar putea sa te talhareasca, fure sau sa te omoare.

In viata in totdeauna exista o balanta intre bine si rau. Nu poti pur si simplu sa fi atat de redus mintal incat sa creezi o lume utopica fara violenta, sau fara bunatate. Una depinde de cealalta. Iertarea, iubirea, empatia si compasiunea, sunt nascute din violenta si pedeapsa pe care tu incerci in mintea ta sa o abolesti. Toata evolutia rasei umane a depins de actele de violenta. Pentru ca din ele am invatat ce este binele si ce este raul.

Un copil care creste si ajunge la maturitate, fara sa cunoasca rautatea, nu are cum sa evite lucrurile rele pe care o sa le intampine sau pe care le va face, pentru ca nu poate sa le distinga intre ele.

In incheiere, te sfatuiesc sa mai treci prin viata, pentru ca se vede ca nu ai trait una.

| iulia0514 a răspuns:

E total greșit ceea ce făcea mama ta pentru ca pe viitor s-ar putea sa ai probleme de greutate pentru ca tu mereu vei încerca să mănânci cât mai mult la o masa de frica sa nu ramai flamand și atunci automat te indopi efectiv! Sincer unora le-ar trebui interzis să facă copiii

| Habarnuamcenumepum explică (pentru iulia0514):

Eu sunt deja sa zic gras adica am 140 kg la 1.95 inaltime

| iulia0514 a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Exact cum bănuiam! Acum măcar ști cauza

| Habarnuamcenumepum explică (pentru iulia0514):

Dar si asa nu o urăsc adica cum ziceam acum am 17 ani nu ma mai pedepseste mai spre deloc ne uitam la animeuri seriale impreuna fumez cu față de ea ceea ce nu orice mama intelege, adica si eu simt ca si ea realizeaza ca a facut ceva rau in trecut

| Miruna333 a răspuns:

Pedeapsa are rol temporar, este inutila. Iar faptul ca mama ta te infometa, e strigator la cer. Nici nu se poate pune ca si o pedeapsa. Acela a fost abuz.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Bun venit în secolul XXI, când copilului nu ai voie să îi zici nimic, să îl pedepsești. Luați amintirile lui Ion Creangă și vedeți acolo cum se creșteau copii, copii care mulți dintre ei ajungeau bine în viață!
Ce ai pățit ceva dacă nu primeai o masă? Să dai, nu ai voie, să nu îi dai o masă nu ai voie, dar cum trebuie crescuți copii? Să fie de necontrolat în public, să se tăvălească pe jos, să urle prin magazine?
Copilul ca și un animal îl educi prin pedeapsă și recompensă, altfel e de necontrolat sau mai grav, când devine adolescent, devine delicvent.

Răspuns utilizator avertizat
| nevermind1234 a răspuns:

Întotdeauna trebuie sa tratezi un copil așa cum ti-ai dori tu sa fii tratat in locul lui, sau la bătrânețe. Adică atunci când ești vulnerabil și nu înțelegi cu ce ai greșit. Nu mi se pare deloc ok sa lași pe cineva indiferent de vârstă, infometat. Poate mama ta așa a fost învățată (ca multă lume da sfaturi tâmpite). Poți chiar sa vorbești deschis cu ea, sa o întrebi de ce făcea asta. Dar sa știi ca nu e normal. O pedeapsă mai ok este să trimiți copilul in camera lui după ce i-ai explicat cu ce a greșit, de ce nu e bine ce a făcut etc, si sa-l lași singur, fără jucării, televizor, etc 5-10 minute in care sa se gândească la ce i-ai explicat. Trebuie să-ți arăți cumva autoritatea, dar niciodată cu răutate.

| elen123 a răspuns:

Pedeapsa este rea deoarece, copilul fara mancare nu se dezvolta si poate muri de foame, mai bine iti dadea alta pedeapsa.