| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Bună dimineata TPU, acum mi-am pus întrebarea asta si vreau parerile parintilor sau mamelor dar desigur si de la copiii care au trecut prin asta. Atunci cand eram mai mic mama mea sa zicem destul de des cand faceam o prostie ma pedepsea prin nelăsându-ma să mănânc o masă, adica daca faceam ceva mai rau nu ma lasa sa mananc ziua sau masa aceea, acum fiind mai mare nu mai face asta dar aici am vrut sa ajung. Credeti ca pedeapsa a fost ok adica este ceva ce mai multi parinti fac sau este o pedeapsa neetica sau rea?

48 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca nu iti afecteaza sanatatea sa zicem ca e ok.Dar daca te duceai la culcare pe stomacul gol si incepea sa te doara, nu era deloc normal.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns:

E perfect normal sa-ti pedepsesti odrasla daca se comporta neadecvat. Ultimul lucru pe care il vrei e sa ai un copil de care sa-i stii de frica.

Pe mine ma batea taicamiu cu cureaua de piele daca faceam o prostie. Si ma invatam minte apoi. Ideea e ca atunci cand esti mic, esti pur si simplu prost si nu stii ce e bine si ce e rau. Daca faci o prostie cand esti mic si nu intelegi cuvintele precum responsabilitate, consecinta, cauza, efect, etc. cum te astepti ca el sa stie daca e bine sau nu ceea ce face? Asa ca recurgi la pedeapsa. Exact ca si cum dresezi un caine.

De la 5-6 ani in sus, ai o vaga idee despre bine si rau, si in combinatie cu pedepsele experimentate din trecut, prezent si viitor, poti determina daca merita si e ok sa mai intri in belele sau nu. Sunt cazuri in care devii responsabil si inveti din greseli mai repede, dar sunt si cazuri in care esti mai greu de cap si intri in bucluc si esti pedepsit pana la 18 ani laughing

In concluzie, pedeapsa ajuta la formarea unei persoane, este chiar esentiala. Mai sunt cazuri in care se face exces de zel si sunt batuti si sclavagiti copiii ca pe vite, dar acolo e deja dus la extrem.

| elen123 a răspuns:

Pedeapsa este rea deoarece, copilul fara mancare nu se dezvolta si poate muri de foame, mai bine iti dadea alta pedeapsa.

| nevermind1234 a răspuns:

Întotdeauna trebuie sa tratezi un copil așa cum ti-ai dori tu sa fii tratat in locul lui, sau la bătrânețe. Adică atunci când ești vulnerabil și nu înțelegi cu ce ai greșit. Nu mi se pare deloc ok sa lași pe cineva indiferent de vârstă, infometat. Poate mama ta așa a fost învățată (ca multă lume da sfaturi tâmpite). Poți chiar sa vorbești deschis cu ea, sa o întrebi de ce făcea asta. Dar sa știi ca nu e normal. O pedeapsă mai ok este să trimiți copilul in camera lui după ce i-ai explicat cu ce a greșit, de ce nu e bine ce a făcut etc, si sa-l lași singur, fără jucării, televizor, etc 5-10 minute in care sa se gândească la ce i-ai explicat. Trebuie să-ți arăți cumva autoritatea, dar niciodată cu răutate.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Tu si restul parintilor care au copiii ce li se urca in cap, va meritati soarta atunci cand o sa va dea copilul palme si suturi in fund in plina strada, in timp ce plange ca vrea suc si cartofi prajiti. laughing) Un copil mic pana la varsta de 7 ani maxim, nu e capabil sa inteleaga prin cuvinte de oameni mari laughing. Pe ala cum il inveti ca nu e bine ceea ce face?

Vad des parinti pe strada care sunt batuti de copiii lor in timp ce zbiara pe strada ca animalele, si ei le vorbesc ca ultimii homosexuali cu calm laughing).

| Habarnuamcenumepum explică (pentru StoicAnalysis):

Stai calm ca nu sunt parinte am 17 ani si fii sigur ca nu o sa aplic aceeasi pedeapsa la copii mei imi pare prea dură

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Cu privarea de mancare nici eu nu sunt de acord. Pana la urma e ceva ce tine de nevoile de baza ale omului. Dar daca copilul respectiv vrea cartofi prajiti cu suc si nu iti mananca ciorba, prost sa fii sa ii faci poftele, asa ca il lasi sa rabde de foame. Si cand o sa ii fie foame, o sa linga castronul de ciorba iti garantez eu laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| VoidEternal a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu e parinte, e adolescent si el. Nu e prima oara cand da sfaturi pe aici despre parintii "tampiti si comunisti". Nu prea stie el sa scrie, dar parenting stie blana, "ca cum" ar fi facut 2 facultati de psihologie.

Mai deunazi zicea ca daca copilul iti cere sa-i dai telefon, tu sa-i dai si sa nu-l intrebi pentru ce ii trebuie, ca stie el copilul. Gen ciocu mic si decarteaza, ca stie el copilul de 10-12-14 ani mai bine decat tine, "un tampit".

| StoicAnalysis a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Exemplul tau e irelevant pentru ca ai fost inteligent si capabil de mic incat sa nu ti-o furi. Ideea era ca daca ai un copil ce nu intelege efectiv ce tu incerci sa-i demonstrezi si el zbiara in continuare, tu nu rezolvi absolut nimic cu vorbitul frumos. Pentru ca el tot ce vede e un om care vorbeste cuvinte pe care nu le intelege in fata lui, in timp ce el rage ca vrea mcdonald's. Tu chiar nu gandesti putin?

| VoidEternal a răspuns:

E cam inspirata din neolitic pedeapsa asta, cu siguranta traita si de ea la randul ei. E foarte greu sa rupi cercul asta.

Mi se pare oarecum sadica si eu nu stiu pe nimeni sa-si fi tinut copilul flamand. Deci nu e ceva ce fac multi parinti.

Din punct de vedere fiziologic nu iti face rau cu absolut nimic sa sari peste o masa cum zicea cineva, ca moare copilul de foame. Sa nu exageram. Totusi, mi se pare ca un parinte care face asta da dovada de cruzime.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Imi pare rau, dar asta nu e analiza deloc stoica.
Ba din contra.
Ii lispeste o baza logistica argumentativa, bazandu-se doar pe experienta ta ca sa dicteze ce e necesar pentru toata lumea.

Un copil poate invatat si astfel distinge binele de rău si fara abuz fizic.

Faptul ca in experienta ta, parintii nu au fost in stare sa procedeze fara abuz, si te-au abuzat
"Exact ca si cum ai dresa un caine".nu inseamna ca o cale mai normala nu exista.

Sa zici ca ceva e "esential" pentru toata lumea doar pentru ca a functionat pentru tine e opusul unei analize logice

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am specificat ca promovez abuzul fizic. Faptul ca pentru majoritatea copiilor din perioada parintilor comunisti, a functionat forma de pedeapsa prin violenta fizica pe alocuri, e un rezultat oarecum reusit in comparatie cu un copil care a crescut prin pupat in fund si mancare nesanatoasa.

Stiu si eu ca pedeapsa cu violenta fizica nu e singura solutie si ca in ziua de astazi mai potrivita ar fi pedeapsa cu privarea de jucarii si telefoane, si ignorarea verbala pana la remedierea comportamentului.

Nu am spus ca abuzul este exential ( imi rastalmacesti cuvintele ), spun ca pedeapsa este esentiala, si pedeapsa nu inseamna doar abuz.

In cazul meu si a altor oameni da, a functionat forma asta de pedeapsa comunista, mai ales cand pe vremea aia, nu prea aveai surse de unde sa te informezi in ceea ce priveste educatia.

Nu spun ca a fost bine, a fost rau, dar a fost un rau necesar pentru unii.

| Miruna333 a răspuns:

Pedeapsa are rol temporar, este inutila. Iar faptul ca mama ta te infometa, e strigator la cer. Nici nu se poate pune ca si o pedeapsa. Acela a fost abuz.

| iulia0514 a răspuns:

E total greșit ceea ce făcea mama ta pentru ca pe viitor s-ar putea sa ai probleme de greutate pentru ca tu mereu vei încerca să mănânci cât mai mult la o masa de frica sa nu ramai flamand și atunci automat te indopi efectiv! Sincer unora le-ar trebui interzis să facă copiii

| iulia0514 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Deci ești de părere că tatăl tău a procedat bine când te bătea cu cureaua?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru iulia0514):

Nu spun ca a procedat bine. Dar din moment ce nu a avut acces la o educatie in ceea ce priveste cresterea unui copil, a procedat cum a stiut el mai bine in perioada aceea. Si ii sunt recunoscator ca i-a pasat si ca a incercat cum a putut el sa ma creasca pana cand nu a mai putut. Nu era genul de om care sa faca abuz cu bataia. O primeam doar pentru ca eram imbecil si pentru ca aveam nevoie de o forma de pedeapsa din moment ce nu intelegeam cuvinte complexe despre responsabilitate si cum sa te comporti in societate. In rest era chiar de treaba si mi-a oferit o gramada de jucarii, atentie si vorbe bune atunci cand eram cuminte si respectuos. Doar ca atat l-a dus pe el capul atunci.

A ales un rau necesar la vremea aia, as putea spune. Nu e nimic roz in lumea asta. Fiecare alegere pe care o facem, sacrificam ceva in schimb.

Răspuns utilizator avertizat
| MrNuggets a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Sa inteleg ca esti un communism de ala la care I a fost bagata prea multa propaganda pe gat, si ai impresia ca violenta si forta bruta rezolva orice probleme, sper ca nu vei avea vreodata copii ca o sa fie vai de ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ai zis ca pedeapsa este esentiala, si pe parcurdul comentariului te-ai referit la pedeapsa prin violenta fizica (ceea ce este abuz), deci mi se pare rezonanil sa concluzionez ca ai sustii violenta fizica, deci abuzul fizic.
Ai facut si asocierea cu dresajul cainelui, ceea ce a fost trist.

Nu consider ca un copil care face ce doreste parintele de teama sa este un copil reusit.
Poate pentru un patinte care (cum ai zie tu) isi dreseaza cainele (sau pur si simplu doreste sa instaureze un regim dictatorial bazat pe oroare in propria lui casa), atunci da, ala e un copil reusit.
Dar majoritatea parintilor (din fericire) vor ca copiii lor sa aiba incredere in ei si sa se simta in siguranta in jurul lor.

Plus ca nu trebuie sa fie doar extremele: ori ii e frica copilului de parinte ori patintelui de copil.

Aceasta e o distopie in care doar extremele spectrului pot avea loc.

"Rau necesar" nu exista in acest context.
Nu e necesar. Ci doar cat au putut parintii.
Este doar un rau care a fost aplicat ca o adaptare la incapacitatea parintilor de a fi parinti buni.

| Habarnuamcenumepum explică (pentru iulia0514):

Eu sunt deja sa zic gras adica am 140 kg la 1.95 inaltime

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Copilul pana la varsta in care poate vorbi si gandi, literalmente si efectiv il cresti ca pe un caine... Pana atunci el nu are pareri, ganduri, cuvinte sau macar ceva de care sa se prinda de explicatiile tale pe care incerci sa i le dai. Il hranesti, iubesti, schimbi, faci baie si toate nevoile de baza exact ca si cum ai face cu un caine. Ce e atat de greu de imaginat? Ce e trist in asta? Ca nu e ca si cum ramane la fel. ( Decat daca sufera de nu stiu ce sindrom ).

De cate ori vrei sa-ti repet? Da, am zis ca pedeapsa este esentiala, dar nu am promovat-o gandindu-ma la abuz fizic. Ci doar am subliniat faptul ca la momentul acela si pana acum, noi ca romani nu am stiut nafura de carte si ca cea mai buna varianta de a-ti creste copilul fara sa ajunga ratat, era singura pedeapsa pe care o stiau cu totii din instinct, cea de bataie atunci cand faceai ceva foarte gresit.

In al doilea rand, atunci cand copilul ajunge sa inteleaga ce vrei tu sa-i transmiti, atunci recurgi la explicatii si pedepse rezonabile gen privarea de jucarii, telefoane, etc. Nu atunci cand el habar nu are ce inseamna bine si rau si zbiara de aude jumatate de bloc.

Eu nu am spus ca trebuie sa existe ambele extreme.

Si termenul de rau necesar isi are locul in acest context pentru ca era un rau ceea ce au facut parintii nostri, doar ca era singura lor idee pe care o stiau ca "mergea". Si a fost necesar, spre deosebire de oamenii de acum care au fost crescuti pupati in fund de parinti si promoveaza mai departe pupatul in fund si incapabilitatea de a gandi logic un subiect.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MrNuggets):

Tu ai tras din context doar ceea ce aveai tu nevoie sa folosesti impotriva mea pentru ca mintea ta este prea lenesa de a analiza un text si de a-l intelege. Daca citeai atent si faceai brainstorming pe text, aflai ca eu nu sunt in favoarea comunismului si nici in favoarea destrabalata de acum in care sunt promovate ideologiile gresite despre cum e bine sa fii cat se poate de liber si sa bagi droguri si mancare in tine cu pumnul. Ci sunt chiar de mijloc. Promovez o viata echilibrata si plina de compasiune, empatie si cunoastere.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Am 24 de ani "tinere" laughing. Tot ce faci acum e sa aduci insulte lipsite de sens ce nu isi au locul in acest context. Nu ai pic de inteligenta, nici macar un argument nu poti sa-l dezbati. Tu esti singurul frustrat pentru ca nu poti gandi logic si te limiteaza situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

"Si a fost necesar, spre deosebire de oamenii de acum..."
Din nou, spui ca ceva este "necesar" pe urma argumentezi lucrul respectviv punandu-l in contrast cu extrema opusa, care poate fi foarte usor evitata.

Necesar inseamna ca nu mai exista o alta varianta.
Arata ce capacitati slabe de argumentare si ce greseli logistice jensnte faci.

Daca tu esti de acord ca exista o varianta care sa nu fie niciuna din extreme, atunci de contrazici singur.
Invata ce inseamna cuvantul necesar si pe urma aplica-l.

"pedeapsa este esentiapa, dar nu am promovat-o gamdindu-ma la abuz fizic"

Nuuu, ci doar ai exemplificat abuzul fizic prin care ai trecut tu in copilarie

Dar tu te-ai gandit delooooc la abuzul fizic...
Ce polemica prosta

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii atent la timp si la context, ca de aia majoritatea au picat la bac. Nu au stiut sa faca analiza pe text.

Eu cand am zis ca " a fost necesar", am vorbit la trecut, cand parintii nostri doar varianta aia credeau ei ca exista si ca merge cu educatia la copii. L-am pus in contrast cu extrema opusa tocmai pentru ca "atunci" ( la trecut) atata carte stiau romanii. Adica ori morcovul, ori batul. Pentru ei nu existau parte de mijloc in ceea ce priveste aducarea copiilor. Si logic vorbind, daca ai doar astea doua limitari la bibilica, mai bine alegi raul mai mic, decat ala mai mare.

Si da, stiu ce inseamna cuvantul "necesar" in acest context. Am specificat asta deoarece doar astea doua variante erau atunci stiute de inteligenta romanilor limitata " la acea vreme"

Daca analizai profund ceea ce a vrut sa zica autorul, iti dadeai seama ca eu nu am facut contradictie, ci am zis ca nu promovez abuzul fizic "ACUM", dar inainte ( trecut ) cand "doar atata s-a putut", a fost necesar sa existe in viata mea, decat sa ajung un frustrat razgaiat care a primit totul de-a gata.

Deci sa fie clar pentru toata lumea. Nu sunt comunist, nu promovez violenta de orice fel, si nici nu sunt libertarian extremist, ci sunt de mijloc. Incerc sa gandesc si sa actionez calculat si spre binele tuturor. Nu am venit aici sa ma cert cu voi ( nu asta imi doresc ), ci vreau sa port o discutie bazata pe argumente. Ceea ce am vazut ca nu se poate cu unii. Macar cu tine in schimb, simt ca pot dezbate macar subiecte...

| iulia0514 a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Exact cum bănuiam! Acum măcar ști cauza

| iulia0514 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu știu ce varsta ai tu sau ce varsta au părinții tăi dar eu am 33 de ani și niciodată nu am primit o palma de la părinții și niciodată nu ne-a obligat sa facem ceva ce nu vrem deși amândoi au lucrat în cadrul armatei unde disciplina și ordinea e literă de lege în schimb când greșeam ne lăsau sa alegem noi ce pedeapsa meritam și la fel au fost crescuți și ei bunicii mei nu erau de acord cu pedepsele corporale și niciodată nu ne-au bătut nici măcar nu au strigat la noi în schimb ne explicau frumos unde am greșit!