| Anonim9991 a întrebat:

Bună mămici! am un bebe de 4 luni și 1 săptămână și nu prea ia în greutate sau cel puțin mie mi se pare slăbuț fata de alți copiii la 4 lunile nici nu prea lăptic credeți ca e bine sa ii dau mâncărica adică Mar cu miscuiti etc. I-am dat de 2 ori și după mar imediat la 30 de min trebuia sa ii dau lapte și manca bine dar a venit câteva mămici și mi-a zis ca nu e bine sa ii dau mancare asa devreme ca ii stric stomacul????voi ce ma sfătuiți?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa incepi diversificarea si de la 4 luni, mai ales daca mananca bine mar cu biscuiti.
Nu te mai lua dupa mame proaste, cu sfaturi inutile, ca nu toti copilasii sunt la fel.
Eu am inceput diversificarea la 4 luni si pe la 8 luni ii dadeam ciorbita de la noi si aproape tot ce mancam noi, evidnet nu prajeli si tocaturi, dar multe din mancarurile noastre. Copilul a crescut foarte frumos si sanatos, mergand in picioare la 8 luni. Azi este un barbat in toata firea,...

2 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Bună! Mai bine îi dai cand este recomandat, dupa 6 luni, cand ii cresc si dintisorii si poate sa le mestece ca sa nu se inece cu ele. Poti intreba si doctorul sa vezi daca e bine, dar mai degraba mancare d-asta ( ca a noastra ) care se da la bebelusii sub 6 luni este pentru ca sunt mult mai dezvoltati si nu pot sa bea doar lapte. Dar daca zici ca al tau nu e atunci incearca niste vitamine. Vezi sa nu-i dai prea multe ca dupa aceea se ingrasa foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matusa mea are bebeluș si i da doar lapte praf aptamil.
Ar fi bine sa vorbiti cu medicul pediatru.
Matusa o suna cel putin o data pe saptamana