| aniri a întrebat:

De ce nu ia bebe in greutate daca toate analizele sunt bune caca, pisu si sange cu exceptia calciului si a fierului care il dau, l-am nascut cu 3500 kg si de la inceput nu a luat in greutate foarte putin in prima luna 400 gr, a doua luna cam 300 gr apoi din ce in ce mai putin a fost luna in care a luat 150 gr am ajuns la 11 luni sa cantarim 7500 kg, am incercat pana acum 4 formule de lapte praf si de la nici una nu a luat in greutate. Ce e de facut ca nu mai stiu ce as mai putea face, doctorii imi tot zic ca nu are cu cine semana gras, nu vreau un copil gras dar sa fie barim la limita curbei de ponderabilitate pe cand el e cu mult sub si apoi eu sunt bine zic eu, am 1.66 si 54 kg. Bebe a mancat foarte bine pana acum si nu mi-a refuzat mancarea, manca cu placere dar de o saptamana de cand i-am inceput calciu si fieru nu mai mananca aproape deloc si nici apita nu mai vrea foarte putina si foarte putin laptic sa fie vreo legatura? Are greata la tot ce ii dau nici piureul de fructe nu il mai ia care ii placea foarte mult, iaurtel, sucul de fructe care e vital pentru el ca nu iese afara are probleme cu constipatia si pentru asta i-am dat multe tratamente : bonisan, sanzyme, duphalac, dulcopic, hepaid cu zirfox...laptic novalac IT si nimic... voi cum ati rezolvat problemele cu greutatea si constipatia? Sper sa se rezolve in doua luni cu tratamentu care il dau acum macar sa ia 400 gr ca altfel plecam la Bucuresti pentru investigatii mai amanuntite. Multumesc anticipat si sanatate multa la bebici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Fiica mea a patit la fel acum multi ani, am facut 3 examene coproparazitologice la interval de 2-3 zile si s-au depistat chisti de lamblii( parazitoza). A facut tratament si totul s-a rezolvat. Mergeti la Bucuresti, investigati-l fiindca nu e prea " ca la carte" aceasta intarziere in greutate.

1 răspuns:
| trăncănici a răspuns:

Găteşte-i supe din carne, cu legume, dă-i şi mîncare pe bază de spanac cu ficăţel.Mai fă-i şi un orez cu lapte.Găteşte-i variat,dă-i să pape la ore fixe şi nu puţin,ci pune-i cam jumătate de porţie matură,ca să vezi cît poate să pape.Evită să-i dai dulciuri înainte de masă! Dacă-l mai alăptezi,mănîncă şi tu cam acelaş fel de mîncare ca şi baby! Orientează-te să-i dai mai mult lăptărie,decît sucuri. Pireurile de fructe,nu sunt saţioase,baby al tău poate vrea mai mult decît atît. Pireurile de fructe nu se dau ca şi masă,ci ca desert! Dar nimeni nu e specialist la primul copil! Pune-l pe mîncare ca lumea,dar nu folosi grăsimi mai mult decît trebuie, la rîntaşuri nu pune bulion cu duiumul, ci fff puţin.Toate să fie tocate la dimensiunea de bob de orez, ca să fie uşor de digerat în stomac şi să nu pericliteze viaţa micuţului în caz de se îneacă cu mîncare.Şi trebuie să păpaţi împreună, că altfel poate refuza mîncarea.