| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Salut, am dermatita dermatala, cauza de pasta de dinti cu fluor. Stie cineva cu ce crema este recomandat sa ma dau? Eu folosesc Aciclovoir, asta mi s-a zis de la farmacie ca este ok. la dermatolog nu pot ajunge.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

In primul rind - si eu am probleme de genul, nu am diagnostic, dar am concluzionat singur prin trial and error ca de la fluor o dau nasol de tot, deci nu mai folosesc fluor. E esential sa nu mai folosesti NICIODATA pasta de dinti cu fluor, preferabil nici cu spumanti si alte nenorociri. Mai recent, am constatat ca si guma/pastilele mentolate gen Mentos ma deranjeaza si ajung pe calea clasica stomatite > ulceratii necrotice > deces. Bine, inca nu am ajuns la partea cu decesul si nu ma grabesc, dar era sa o mierlesc o data. Solutia cu care ma impact extraordinar de bine de vreo 15 ani incoace e autohtona, cu un pret rezonabil, si extrem de placuta la utilizare (desi in primele cateva saptamini e posibil sa fie ciudata, cel putin) - pasta de dinti Gennadent, cu argila.
Pasta de dinti: https://comenzi.farmaciatei.ro/......ra-p321593
Bonus, daca folosesti - sau nu, sigur o sa iti placa - apa de gura: https://comenzi.farmaciatei.ro/......ra-p340753
Sanatate!

| xxXClausXxx a răspuns:

Foloseste ce ti-a zis farmacistu...A facut totusi ceva scoala daca se agraveaza mergi la dermatolog...Iti recomand sa incerci!