| Anonim9991 a întrebat:

Bună seara mămici! Mămici, va rog ajutați-mă, ce pot sa fac sa am lapte? Ca am născut acum 3 luni si deja nu mai am lapte și în prima luna am muls cel mai mult, 310 ml și acum nu mai am deloc aproape...iau și pastile, beau și ceai și e în zadar, iau lactil și beau ceai pentru stimularea laptelui. Coi ce ați făcut? Si încă ceva laptele e aproape transparent, credeți ca mai e bun?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cumpara de la alte mamici lapte, pe acolo nu se vinde lapte de femeie?
Am vazut ca prin alte tari unele femei se mulg, pun laptele la frigider si il vind altora care nu prea au.Fac bani din asta laughing
Nu cred ca tu poti mai mult decat ai acum, asta e se mai intimpla.Cauta pe net si vezi daca sunt anunturi ce am zis, femei care vind lapte.

| AliGab a răspuns:

Pfiu! Mananci suficient? Te odihnesti suficient sau esti epuizata? Crezi ca ai depresie? Bei cel putin 2-3 l de apa pe zi? Bebele suge la san sau te mulgi si ii dai din biberon?
1 cantitatea de lapte produsa nu se reflecta in cantitatea scoasa cu pompa
2 daca bebe nu suge, doar mulsul nu asigura intotdeauna o secretie suficienta a làptelui matern
3 exista pe fa ce bo ok un grup destinat alaptarii, te sfatuiesc sa te inscrii si vei gasi mult mai multe raspunsuri acolo decat aici: https://m.facebook.com/groups/251288101619704/
Mentinerea lactatiei materne depinde de cativa factori aproape obligatorii: atasarea corecta a bebelusului, starea sufleteasca si fizica a mamei (odihna, hrana si hidratarea suficienta), starea de sanatate a bebelui (sa nu aiba fren lingual). Un sfat ar fi sa chemi si un consultant in alaptare din zona ta.
Ca sa raspund si la partea cu culoarea: laptele de inceput este mai transparent (tine de sete), iar cel de final mai gras (tine de foame). Nu exista lapte matern care sa nu fie bun. Poate sa fie mai putin consistent pentru ca mama nu se alimenteaza suficient, dar orice lapte matern este cel mai bun pentru copilul alaptat.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Sfat! Nu mai forța organismul să aibă lactație! Îți faci mai mult rău, decât bine! Asta e, nu ai avut lactație și pace! Nu toate femeile au lactație!
Când ai văzut dumneata lapte transparent, aproape? Oprește această nebunie de a avea lapte! Nu mai arunca banii pe fereastră!