| dariutzza09 a întrebat:

Vin si eu cu o intrebare! Inainte cu 6 luni ma ustura cand urinam, si am fost la doctor deoarece am crezut ca este o infectie urinara! Am luat pastilele cele mai bune ( Acid Nalixid ) si mi-am facut un set de analize complete iar in toate am iesit ok, chiar fara infectie urinara, desi a continuat sa ma usture, cateodatata deloc, cateodata mai putin. Problema este ca de o sapamana mi-a aparut ca vena, pe spatele penisului, nici nu stiu daca este o vena umflata, pentru ca daca apas nu ma doare, a aparut de jos pana la jumatea penisului si inca ma mai ustura cand urinez! Credeti ca este iar infectie urinara? Sau varicocel? Am citit ca varicocelul apare la infertilitate la baietii in jur de 15-25 ani si unul din factori este laptele! Eu beau foarte mult lapte, 4 l pe saptamana, de mic beau mult lapte!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varicocelul nu are nici o legatura cu laptele si da infertilitate doar daca nu este tratat la timp. Vezi de unde citesti, asigura-te bine ca persoana care scrie e medic, fiindca pe internet isi poate da oricine cu parerea, chiar daca nu are nici o idee.
Trebuie sa mai faci o urocultura, acidul nalidixic este un antibiotic cu spectru destul de limitat, este foarte posibil sa nu fi fost pe deplin eficient. In plus, este bine sa te vada un urolog, pentru ceea ce descrii tu ca o vena.

| grab a răspuns:

Varicocelul si hidrocelul apar in zona testiculelor.
Faza cu laptele nu este chiar un indiciu.
Mergi la urologie fara retineri. Nu trebuie sa iti fie nicio jena, ei vad 20 de scule pe zi chiar de pensionari basinosi, la tine e chiar un caz fericit!

Bafta si curaj!