| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre femeile care cauta bona pentru copii lor de 3, 4,5 luni?

Răspuns Câştigător
| Rebidulce123 a răspuns:

Nu prea stiu ce sa zic. Adica copii de 3, 4, 5 luni au destula nevoie de mama lor mai ales daca inca mananca de la mama lor. Dar in principiu daca este vorba de o plecare scurta de ex : doar de o zi sau cateva ore. Eu spun ca e bine
Dar daca este de mai mult timp nu cred ca este prea bine
Si cred ca ar fi mai bine daca copilasul ar fi obisnuit cu persoana respectiva ca sa ste mai linistit.

25 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Intrebarea e : ce parere au ele de mine?

| RAY a răspuns:

Ce parere sa am naty, e treaba lor

Bula
| Bula a răspuns:

Sa nu se mire daca copilul, cand va creste, le va trage si 2-3 palme, ca rasplata.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Bula):

Mai sunt si oameni ocupati cu job-ul.
Si nu cred ca daca are grija alta femeie de copilul tau o perioada, asta te face o mama rea, daca il iubesti si il sprijini.

| Freya1 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Cand faci un copil se presupune ca ai un loc de munca nu? Nah 2 ani de zile se ia maternitate sau paternitate tocmai pentru a sta cu copilul nu? Cand ii la gradinita sau cresa ai timp sa iti faci a tale dar nu iti pui munca mai presus decat copilul ala care are nevoie sa il hranesti sa ii dai san care nici nu poate vorbi sa spuna cum se comporta bona cu el

| GavrilGabriel1999 a răspuns:

E un job, oameni caută să plătească persoane cu experienţă, nu ar putea plăti pe altcineva.

Bula
| Bula a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Gresit!
De la bona nu poate suge copilul. Poate taticul...

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Bula):

Poti sa-i iei bona dupa ce nu mai suge.

| Iunix a răspuns:

Au eşuat ca şi mamifere nefiind în stare să-şi îngrijească odrasla. Unele pot spune că nu au timp... ce poate fi mai important decât să ai grijă şi să fi alături de copilul tău?! E mai importantă munca? Dacă o mamă chiar nu are nici un venit, soțul nu lucrează, sau nu are soț, într-un cuvânt dacă femeia respectivă nu are un venit suficient de mare cât să-şi poată duce traiul atunci e de înțeles dacă lasă copilu cu cineva şi ea munceşte, e un sacrificiu demn de lăudat.

| Freya1 a răspuns (pentru Iunix):

Am vazut un anunt cu o femeie cu sot si care avea inca un baiat de 8 ani si doi gemeni de 4 luni si isi cauta bona pentru gemeni de 4 luni

| Freya1 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

De lşa 2 ani in colo poti lua linistit

| Freya1 a răspuns (pentru GavrilGabriel1999):

Da dar un copil are nevoie de mama pana la 2 anisori

| sofisis a răspuns (pentru Freya1):

Tu ai idee cat de greu se creste 1 copil?
Ai idee ce inseamna sa nu dormi un an de zile aproape deloc?
Asta la 1. La doi de aceeasi varsta nici nu vreau sa stiu. Iar daca mai pui inca 1 de 8 ani, e musai sa ai ajutor altfel cazi psihic si fizic.
Mai vorbim dupa ce o sa ai un copil de 2 ani +... sa-mi spui cum a fost pana la 2 ani. Poate ai noroc de copil care doarme noaptea. Dar daca nu...

| Freya1 a răspuns (pentru sofisis):

Din nou repet.Copilul de 8 ani este la scoala si intelege deja ce e bine si nu iar cei de 3 4 luni au nevoie de ingrijirea parintilor.Nu spune nimeni ca nu e greu daca se trezeste plange etc dar daca ii faci ti asumi macar pana la 1 2 ani cand sunt cat de cat pe picioruse si mananca mai bine si etc

| sofisis a răspuns (pentru Freya1):

Nu, nu consider ca daca ai ajutor esti un parinte mai putin parinte. Adica, cu unu e destul de greu. Cu gemeni ai sansa sa fie haos. Cel de 8 ani daca e la scoala ai impresia ca gata, isi face singur toate alea? Este la fel de solicitantwinking
In plus, nu cred ca isi cauta bona sa o lase pe bona exclusiv cu copiii. Cauta bona sa o ajute cu copiii. Nu cred ca ea si-o arde prin mall la cafea iar bona sta cu gemenii. Pe bune.

| Freya1 a răspuns (pentru sofisis):

Crede-ma majoritatea care fac asta si pe care i-am vazut eu mai ales fatele alea care vezi doamne au afaceri cam asta fac.Sa isi faca ele munca sau sa isi continue viata relaxanta pe care o avea inainte isi iau bone vezidoamne nici nu se gandesc ca bebelusul ala poate sa se imbolnaviasca, sa fie hranit cu san sau cu lapte potrivit ce certitudin ai tu ca bona aia ii da ce trebuie daca bebelusul are 3 4 luni ....Este greu si nu zice nimeni ca daca ai ceva de rezolvat nu poti sa iti chemi un ajutor o zi doua dar nu bona permanenta.
Si eu am fost mica si mama si-a luat maternitate cat era fratele meu la scoala statea ea cu mine cand venea fratele meu il punea sa ma supraveheze un timp pana isi termina mancarea curatenia si cand vena tata seara ma ducea la plimbare pana mama il ajuta pe fratele meu cu temele ghiozdanul si apoi mama ma adormea si ma trezeam noaptea de multe ori tata nu apuca sa doarma si mergea frant la munca dar nah depinde trebuie sa iti mai si pese cand faci copii ceia ce in ziua de azi cam lipseste... Facem copii de mici ca sa ii lasam pe la alti ca realizam ca ne-am grabit si ca mai aveam si cariera de implinit scoala de facut timp de barbat etc

| sofisis a răspuns (pentru Freya1):

Nu consider ca trebuie sa te sacrifici ca om pana in panzele albe pentru ca ai facut un copil. Pe bune.
Eu am stat acasa cu copilul pana l-am ridicat. Dar am avut ajutor in familie cu el. Daca nu aveam, cu siguranta angajam un ajutor.
Mama ta, daca te-a avut inainte de 89, a stat cu tine fix 3 luni. Ca mamele tuturor celor nascuti inainte de revolutie. Pe mine m-a crescut bunica. Asa era atunci. Nu i se permitea sa stai mai mult de 3 luni. In Spania la fel, dupa 3 luni te cheama la munca. De asemenea sunt familii in care intra tatal in CCC, pentru ca mama castiga substantial mai bine decat sotul. Care e problema? Nu mai e mama copilului?
Ti-am zis, lumea ta se va schimba abia dupa ce vei deveni mama. O sa intelegi total diferit toate alea. Si eu judecam altfel inainte. Acum... zici ca's alt om happy

| Freya1 a răspuns (pentru sofisis):

Sunt din 95 nu inainte de 89...Si tatal poate sa stea de ce nu doar membru al familiei sa fie.Si daca am copil ba da pentru binele lui imi sacrific orce doar sa stiu ca are prezenta familiei si grija de care are nevoie.Repet nu zice nimeni ca nu ceri ajutor dar de acolo pana a-ti lasa bebelusul repet bebelus in grija la neica nimeni care poate fi orce numai bona nu e cale lunga

| sofisis a răspuns (pentru Freya1):

Daca ai fi o mama singura? Daca copilul tau ar depinde strict de veniturile tale? Daca ai castiga minimul pe economie?
Ce ai face? Iti zic eu, l-ai baga la cresa si te-ai duce la munca. Ga-ran-tat!
Si ma repet, nu cred ca acea mama isi lasa exclusiv copiii cu bona. Iar daca ii lasa, probabil se duce la munca, nu si-o arde prin mall la shopping si cafele toata ziua happy

| Freya1 a răspuns (pentru sofisis):

A avut timp sa munceasca pana sa faca copilul sa ii dea ce are nevoie cand il are si maternitatea nu o sa ii omoare veniturile ca ea si de acolo ceva plus ca si femeie singura sa fie o data ce a nascut ia maternitate o data pe maternitate nu are cum sa munceasca decat la negru si copilul la facut cu cineva de unde din nou are un venit lunar pensie alimentara plus ajutor apelezi la instanta daca este nevoie pentru copilul tau

| sofisis a răspuns (pentru Freya1):

Cred ca nu prea ai cunoscut multa lume la viata ta happy
Esti idealista. Usor spre naiba chiar. Exista la cazuri in care tatal nu da doi bani...
Plus de asta, nu, nu exista mereu posibilitate financiara decat prin munca sustinuta constant. Ai voie in anumite situatii sa muncesti chiar daca esti in CCC. Si nu te obliga nimeni sa iti iei CCC-ul si sa stai acasa.Ma rog, e o discutie mult prea ampla care, repet a3a oara, o vei pricepe dupa ce vei deveni mama.

| Freya1 a răspuns (pentru sofisis):

Nu da doi bani daca nu il obliga instanta sa fim seriosi ca nu exista scuza.Pot sa stea acasa ani de zile sa faca o facultate sau ca nu isi gasesc de munca sau fel si fel de motive si brusc atunci cand au un bebelus de cateva luni le loveste harnicia ca au realizat ca au facut un copil inconstient fara sa aiba ce sa ii puna pe masa.
O sa fac si eu un copil cand sunt sigura pe proprile forte si cand am o stabilitate si in relatie si financiara ca nu suport acele femei care fac copii numa sa fie sa se inmulteasca si ele si apoi ii tranteste la o bona ca sa nu le incurce pe ele vezi doamne sau la bunici sa mearga in strainatate sa nu zic la ce...
Si eu puteam sa am un copil acum (poveste lunga) dar nu am avut cum si atunci am constientizat cata responsabilitate este si ca el o sa aiba nevoie de mine si de taicaso

| ionutrusin a răspuns:

Poate au nevoie de un ajutor...

| Freya1 a răspuns (pentru ionutrusin):

Una este sa ai nevoie de un ajutor pe langa tine sau pentru o zi doua si una e sa fie cu norma intreaga

| ionutrusin a răspuns (pentru Freya1):

Atunci se schimba situatia, poate este nevoie sa reinceapa serviciul sau din motive de: liniste " postpartum"