| anonim_4396 a întrebat:

Considerati ca o bataita la fund este nepotrivita?(pentru un copil de aproape 13 ani)

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Folositor-Da
Bine documentat-Nu ai cum sa te documentezi
Amuzant-Da

Nu pot sa evaluez raspunsul tau dar azi alege amuzant si folositor

| Adry05 a răspuns:

Da, cu un copil de 13 ani te poti deja intelege rational, prin conversatie nu mai e nevoie de bataie.

| FaraNumePls a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Pacat ca e un caz mai special si nu prea te poti intelege cu ea cu vorba buna.
Sa nu intelegi gresit.Ii explic prima data frumos si a doua oara si a treia pentru a creste un copil este nevoie de rabdare dar cand nu intelege nici din a 4 a oara trebuie sa aplicam si altceva.
Si pedepsele nu prea dau roade deoarece dupa ce au trecut gata, o luam de la capat

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici cu bataia nu va fi bine, eu te inteleg ce zici dar se va inhiba, va prinde frica de tine si nu se va putea deschide niciodata. Cel mai ok ar fi sa-i demonstrezi ca poate avea incredere in tine ca sa vina si sa se deschida si sa spuna ce probleme are.
La 13 ani oricum sunt dificili copiii, nu prea ai ce sa faci decat sa speri ca va fi bine. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Corect.Pana trece de perioada asta cred ca merg la biserica din 2 in 2 zile.Ca nici cu rugaciuni n-o scot la capat

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ii explic prima data frumos si a doua oara si a treia pentru a creste un copil este nevoie de rabdare dar cand nu intelege nici din a 4 a oara trebuie sa aplicam si altceva."

Probabil ca nu explici cum trebuie. Si nu e vorba de momentul actual, asa ai procedat de cand era mica. Undeva comunicarea ta a avut lacune, fie de transmitere a informatiei, fie informatia a fost eronata.

| TheWisest a răspuns:

Doar daca nu il pupi pe gura dupa

| Jouliete a răspuns:

Da este foarte nepotrivita, trebuie sa se foloseasca alte strategii daca copilul nu asculta, dar violenta nu e buna.

| Cduncfujndf a răspuns:

Copilul tău, e la pubertate și devine adolescent. E vârsta la care hormonii sunt activi.
Nu e o metodă bună bătaia, așa copilul va prinde o oarecare ură pe tine, plus că la vârsta asta are nevoie de înțelegere.