Întrebare recomandată | MariaElena1234 a întrebat:

Dragii mei.mi-am prins fetita vorbind la telefon cu un baiat pe care nu il cunosteam..si m-a mintit in legatura cu acesta, spunand ca e un coleg. Au iesit singuri intr-o seara si cand s-a intors. pe la 11 seara, mirosea a fum de tigara si a alcool. Am descoperit in telefonul ei mesaje cu injuraturi si legate de sex, ceea ce mi s-a parut la limita. Cum ar trebui sa procedez? Are doar 14 ani.

45 răspunsuri:
| maraciucaeviata420 a răspuns:

Ar bine sa discuti cu fiica ta sa afli cine e eu in locul tau l-as baga in puscarie pe acest invidivt ai dovezile ca a vorbit cu o minora despre sex poate sa ii influenteze viata fiicei tale.

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru Prezidentul):

Dar lesa se poate rupe, iar cel ce este legat sa fuga si sa nu il mai prinzi niciodata.

| MikiYoung a răspuns:

Pai eu iti spun ca si eu am colege de genul chiar 2 in clasa... una dintre, a rezolvat tatal ei cu ea. Ia spus ca o sa angejeze pe cineva sa ii bata mar prietenul de 22 de ani ea are doar 14... Si a sa a si facut dupa care ea acum nu mai il vede pe acel baiat. Sigur la fata dumneavoastra nu ii place alcolul dar fiind cu un baiat fetele vor sa para interesante si in acest caz ar bea si ea. Despre tigari nu prea aveti ce face in ziua de azi toti copii au acces la ele si va spun la mine in clasa sun 17 fete dintre care 2 cu probleme mintale si mai raman 15 din care 11 fumeaza. Si baiati sunt 12 si fumeaza 3. Mai toate fetele fumeaza.

| IsabelaIssa a răspuns:

Trebuie sa te apropii cat mai mult de fata ta fara certuri si reprosuri. Sa ii explici calm de ce nu e bine ce face si care sunt consecintele. In cazul in care ii impui se poate ajunge la ceva urat: fuga de acasa, sinucidere etc. Aceasta varsta este critica, majoritatea adolescentilor trec prin asa ceva, si se simt neintelesi si le e foarte greu sa isi mai suporte parintii. O poti plimba intr-o zi la centre de dezalcoolizare, drogati etc, sa vada unde poate ajunge daca nu se opreste. Te poti duce cu ea la voluntariat sa ajute oameni amarati, si poate ca o sa i se schimbe cumva perceptia de viata in general.

| BlitzLikeXd a răspuns:

Cred ca nu trebuie sa o lasi cu tipul ala! si ala merita amendat si judecat...ce e Romania asta in ziua de azi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e clar semn ca nu aveti o relatie deschisa si nu comunicati cu ea.
Eu am aproape 20 de ani si niciodata nu i-am ascuns nimic mamei mele laughing. Stie toti fostii mei iubiti, stie toate betiile mele, iesim la tigara impreuna, si nu pentru ca m-ar controla sau alte prostii de genul, ci pentru ca suntem cele mai bune prietene, ma cunoaste si are incredere in mine.
Este groaznic sa nu ai o mama cu care sa poti vorbi fara sa te judece, sa-ti puna interdictii etc,
vad asta la pritenii mei.
Vorbiti cu ea. Tot timpul. Nu numai cand face o boacana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astia care spuneti s-o indeparteze de tip si sa-i interzica toate minunile sunteti niste incuiati! laughing

O lesa nu-i dati? O cusca, ceva? O sa ajunga sa va urasca, si sa va vad atunci. laughing

Daca e suficient de desteapta o sa-si dea singura seama ce e bine si ce nu e bine.

Eu la varsta fiicei dvs imi pierdeam noptile prin Vama, alcool, tutun, dar n-am ajuns o depravata. Am bursa la scoala, ma imbrac decent, viitorul asigurat. Ce daca m-am distrat? laughing
Adolescenta e perioada de formare a personalitatii, si n-o sa faca nimic inchizand-o intr-o cusca si ferind-o de toate prostiile.

| MskDesign a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie cu ea.Anturajele de genul la aceasta varsta sunt foarte periculoase si cred ca trebuie sa faci orice sa o indepartezi de acel baiat.Chiar daca te va ura pe moment, mai tarziu iti va multumi.

| Jorah a răspuns:

Să-i vorbești frumos astfel încât să te înțeleagă că ceea ce a făcut te-a supărat și nu e bine. Nu începe cu pedepse sau chestii că faci mai mult rău.

| Mayar a răspuns:

Daca tu ai fi avut o relatie strans si deschisa cu fiica ta, n us-ar fi ajuns la treburile astea. Vezi unde duce indiferenta si lipsa de experienta?
Daca nu stii sa iti cresti copilul, nu mai fa, acum e prea tarziu sa il educi!

| Andamibmib a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu a stat pana la o ora tarzie fata ta si nu e nimic gresit sa iasa cu un tip, poate sunt doar prieteni. Faptul ca te-a mintit poate insemna ca ascunde ceva sau (cel mai probabil) ca nu vrea sa ca tu sa stii totul, poate vei pune multe intrebari (asta ii deranjeza in general pe tineri). Daca mirosea a fum, e probabil de la cafeneaua/barul in care a fost, unde erau fumatori sau in cel mai rau caz fumeaza iar aici iti sugerez sa ai o discutie pe tema asta cu ea, iar daca fumeaza sa nu reactionezi de parca a facut cea mai oribila chestie de pe pamant. Am lasat cel mai rau la final, daca mirosea a alcool, inseamna ca a baut alcool, aici nu mai exista un "poate" sau un "probabil". Deasemenea trebuie discutat cu ea asta foarte serios. Nu este ok sa iti "spionezi" fica, totusi ai facut asta... daca injura nu este ceva iesit din comun, cu timpul o sa dispara obiceiurile baietesti. Daca ai gasit mesaje legate de sex nu inseamna ca ea chiar a facut sex, nici macar ca e interesata sa faca sex, pentru ca e stabilita frica in ea, oricat de dezvoltata sau adventuroasa este ea. Tot ce trebuie sa faci e sa discuti liber, fara tensiune sau ton ridicat, cu ea si totul o sa se rezolve. Cel mai bine e sa ii arati ca poate avea incredere in tine si sa nu ii mai cercetezi mesajele care sunt personale, asa, in viitorul apropiat, o sa iti spuna adevarul si poate chiar o sa iti ceara sfaturi, succes!

| Andamibmib a răspuns (pentru anonim_4396):

Nota 10

| OchisorVisator a răspuns:

Vorbiti deschis. Fii calma si intelegatoare, nu o ameninta cu niciun fel de pedeapsa, nu stabili tu direct ca ceva este "la limita". Pune-i ei intrebari, mai intai lamureste-te care este situatia, apoi, incearca, tot prin intrebari, sa o faci sa iti explice cum e ceea ce face in regula. Cel mai probabil o sa insiste o perioada ca este, dar n-o sa poata argumenta. Daca nu ajunge la concluzia ca nu e bine ce face singura, e randul tau sa ii explici cum vezi lucrurile, tot calm. Discutati pana ajungeti la o concluzie comuna si totul va fi ok. Asta e, n-ai ce sa-i faci, e varsta. Si eu tot 14 ani, fac multe lucruri gresit, ma risc cand nu ar trebui. Nici eu nu iti pot explica ce e in capul meu. Dar am cantarit lucrurile si mi-am stabilit o limita si incerc sa nu o trec. Incearca sa faci acelasi lucru cu fiica ta. Nu ii impune, fa-o sa inteleaga. S-ar putea sa fie greu, da, dar asa macar intelege acum, nu cand e prea tarziu, dupa ce si-a imbunatatit metodele de a se ascunde si a dat de belea cu baiatul, sau cu orice alt ceva. Mentine aceasta superioritate, sa spunem, pe care o ai ca mama, dar in acelasi timp incearca sa imprietenesti cu ea. Nu vorbiti chiar de la egal la egal, dar fiti apropiate. Succes.

| Nitunitu a răspuns:

Este posibil ca fata ta sa iti ascunda anumite lucruri. Nu stiu cat o sa ti se confeseze, dar trebuie sa o protejezi de acel individ...

| helpop a răspuns:

La 14 ani nu mai e copil. Majoritatea adolescenților încep să fumeze, să bea (ocazional) și să aibă relații sexuale cam la vârsta asta. Ce să-i faci, gata, nu e o fetiță, e o femeie tânără. Important e să nu rămână însărcinată, să nu devină narcomană și evident să-și vadă de școală.