| SilentRain a întrebat:

E ok ca un copil sub 2 ani sa vorbească de sine la persoana a treia? thinking

21 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Este micuț, nu ai ce să faci și dacă este om cu cap cel căruia i s-a vorbit așa, nu judecă. Cunosc eu copii de vreo 12 ani care încă mai vorbesc la persoana a treia cu oamenii mai in vârsta sau îl strigă direct pe nume laughing, așa că, momentan nu este vreo problemă, cu timpul și educația va vorbi exact așa cum trebuie.

| SilentRain explică:

Da, e atâta de ododododo
Aici mai nimeni, o sa caut și de lucru 'da cu sărăcia asta de Covid mai rare locurile de munca

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dar de ce n-ar fi ok în general? thinking Că am și eu o prietenă care vorbește așa și are 23.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, deoarece el aude cum vorbesc despre el pe cei din jur si el ii imita. Baiatul meu cand era mic si venea cu ceva adus de la soti si-l intrebam: cine ti-a dat asta? El raspundea: mama-ta. Asta deoarece eu ii spuneam, de ex.: du asta la mama-ta.

| Yuoia a răspuns:

Da. El ii aude pe ceilalti voebind despre el la persoana a treia. Si ii imita. Inca nu isi da seama de diferenta.
Daca parintii se vor ocupa de el, va invata rapid sa se exprime corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl adopți tu și îl înveți tu să vorbească, e mic are timp sa învețe da contează și părinții cum sunt

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

Ași vrea eu, dar dacă are părinți nu am cum sa îl fur laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E micuț, nu stie.
Dar tu trebuie sa il corectezi cand face o greseala, sa stie pe viitor.

| Andrei200202 a răspuns:

Probabil, până învață să vorbească corect, gen nu știe încă care este pronumele personal

| aneliram a răspuns:

Da, dar trebuie corectat, el învață acum.

| MaryMaria333 a răspuns:

E doar un copil... Nici nu stie bine sa vb. O sa isi dea cu seama cand o sa creasca si atunci o sa se indrepte. E al tau?

| SilentRain explică (pentru MaryMaria333):

Nu e al meu, doar ca nu am mai auzit pana acum copilaș sa vorbească la persoana a treia și ma întrebam dacă e ok
Ești părinte?

| MaryMaria333 a răspuns (pentru SilentRain):

Euuu? Fi serioasa laughing laughing
Deocamdata nu imi trebuie asa ceva, mai am timp.

| SilentRain explică (pentru MaryMaria333):

Întrebam ca caut un părinte sa ii mai câteva întrebări, nu de altceva laughing

| MaryMaria333 a răspuns (pentru SilentRain):

Haha. Apai spor la treaba

| morfeo a răspuns:

Iti dai seama ca nu realizeaza, el stie doar cateva cuvinte si le foloseste cum vrea. Parintii trebuie sa-l corecteze de fiecare data!

| Reghqen a răspuns:

Da fiindcă încă este mic, în anii următori o să audă părinții cum vorbesc și o să se corecteze singur copilul, dacă nu o să-l învețe părinții.

| EntertainYou a răspuns:

Da. E chiar foarte raspandit. Nu e deloc ceva rar la copii mici.
Pe de o parte, asa auzind alti adulti/copii mai mari facand referiri, pe de alta parte nici n-au raportare prea constienta la propriul sine inca.
Dar daca acest comportament persista pentru o prea lunga perioada de timp (varsta)...ar putea fi un copil suspect de autism.

Mersi pentru invitatia pe Discord, dar n-am timp de asa ceva. happy

| Silwian a răspuns:

Trebuie sa l corectezi! La orice grrseala o face!

| Hannah06 a răspuns:

Asta aude de la adulti, inca nu stie prea multe.

| OliIB a răspuns:

Da, este normal, un copil atat de mic nu constientizeaza diferenta intre eu si el, probabil ii aude parinti sau alte rude vorbind despre el la persoana a III-a si doar ii imita.