| sirbulucia1977 a întrebat:

Fata mea de 16 ani si-a cumparat duminica un inel pentru picior. Eu am observat de-abia aseara si mi-a spus ca l-a purtat de duminica pana astazi. Tot de atunci a refuzat sa poarte sosete la liceu, azi de dimineata aceeasi poveste, adidasii pe piciorul gol. A incercat sa argumenteze prin faptul ca s-a incalzit afara si ca ii place cum ii sta inelul pe deget desi trebuie sa renunte la sosete. Mai mult, ieri am inteles ca a stat desculta o buna parte din ultima ora pana cand i-a cerut doamna profesoara sa iasa la tabla, iar atunci s-a incaltat la loc. In general ea este o fata foarte cuminte si nu creeaza probleme, dar comportamentul ei din ultimele zile mi se pare nepotrivit. Ce ma sfatuiti sa fac?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Comunicarea - asta e cheia, cât mai des și cât mai deschis

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Explicati-i ca atunci cand va avea probleme cu circulatia si va trebui sa-si taie acel deget va fi prea tarziu. La batranete vin toate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa i si scoata inelul deoarece o va durea ea nu recunoaste ca o doare degetul si de aceea a stat desculță, inelul purtat pe degetele de la picior nu este tot una cu inelul purtat la degetele de la mîna, degetele picioarelor sustin greutatea corpului au rol esential in echilibru, iar daca ea pune inel pe deget ca asa a vazut ea in filme va ingreuna circulatia singelui, picioarele se umflă in pantofi sau adidasi, si atunci apare durerea deoarece numai circula singele, rugati o sa renunte la acel inel, ajutati o dvs sa sil scoata daca i s-a umflat degetul, dati cu crema de mîini sau ulei sa alunece inelul, ce varsta are fata? Dimineata este frig trebuia sa i si ia o șosetă sau un dres mai subtire dar nu sa mearga in adidasi fara ciorapi ca raceste.

| Mosotti a răspuns:

Si unde scrie ca nu e cuminte daca a facut ce zici tu? N-a dat in cap, n-a batut, nu a deranjat ora, e okey.
Las-o in pace, daca asa ii place, asta e.

| mentholinks a răspuns:

Sa ne faceti cunostinta. Fata ta e pregatita sa devina femeie.

| Brizbriz a răspuns:

Sa ii tai degetul cu inelul
sau sa o dai in adoptie

pentru ca e EVIDENT ca nu stii sa fi parinte, fata ta nu mai e fetita, acum incepe sa devina femeie, iar tu nu esti nici macar vag pregatit, sa vii si sa ceri sfaturi parentale aici e PENIBIL

| Eireann a răspuns:

Are 16 ani - daca astea sunt "problemele" pe care le ai cu ea esti foarte norocoasa. Pana la urma ce rau face un inel pe degetul de la picior? E o moda, o sa il poarte primavara, poate vara, se plictiseste, il da jos. E o mica rebeliune, lasa-o asa, incearca sa intelegi ca la varsta asta vrea sa experimenteze un pic.

| Raspundebine1 a răspuns:

Depinde de unde sau de la cine are inelul, daca ea nu a mai avut un astfel de comportament sfidator pana acum este posibil ca problema sa fie la inel, sa o controleze cumva sau nu stiu, sa fie cu vraji. Este o posibilitate, avand in vedere faptul ca de cand a inceput sa poarte acel inel a luat-o pe aceasta cale.

| juljewel a răspuns:

Hmmmm, eu la varsta ei chiuleam de la scoala, mai fugeam de acasa, mai un şpriț, etc... eu zic sa va bucurati de un copil asa cuminte.
Inelul e un moft de moment, o sa se plictiseasca de el si o sa renunte singura.