| AlexDorinel a întrebat:

Parintii mei sunt roboti. Daca iau o nota mai mica de 8 ma cearta si imi ia calculatorul o perioada de timp(in functie de nota). Daca fac prin casa ceva gresit zice ca nu sunt atent, ca la munca nu s bun de nimic, ca sunt vai de capul meu...
Daca nu i respect la fel imi ia calculatorul o perioada de timp(in functie de ce nu respect).
Ce sa fac? am vorbit si cu un prieten si cu varul meu mi au zis ca nu e normal ce fac parintii mei și ca sunt de acord cu mine.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

A invata ORDINEA si DISCIPLINA este esentiala in viata.
Stiu ca e greu sa ai parintii mai exigenti, dar este mult mai bine sa inveti de la ei decat sa te dea afara de la job pentru ca n-ai fost educat bine!

Ce inveti acum la scoala si acasa iti vor folosi doar tie! Cu cat vei sti mai multe si mai bine, cu atat vei fi mai stimat decat ceilalti.

| anonimg a răspuns:

Multi parinti au fost mai rai decat copii lor in adolescneta; si acum le cer copiilor sa faca lucruri pe care ei nu le-au facut. Aceasta este o mare greseala. Si chiar daca parintii tai ar fi fost de 10, ei trebuie sa stie ca nu toti oamenii sunt la fel.
In principiu, parintii tai te catalogheaza cu o nota mica; dar daca ar fi sa le dai si tu o nota in functie de comportamentul lor fata de tine, atunci aceasta ar fi identica pe cea care ti-o dau ei.
Viata si fericirea nu consta in functie sau in bani, in note sau alte lucruri, ci in relatia cu ceilalti. Degeaba ai avea 10 pe linie la scoala, daca relatia cu parintii este de nota 5 sau 8 sau chiar de 4. Daca relatia cu parint era de 10, atunci slabe sanse ca la scoala notele sa fie mai mici de atat. Si chiar daca la scoala ar fi fost mai mici, cea de acasa nu trebuie sa fie mai mica. Parinti trebuie sa-si iubeasca copii in mod neconditionat, si sa-i incurajeze prin dragost; restrictiile trebuiesc sa fie numai in cazuri extreme.
Dar daca mai esti si tu dezamagit de o nota mica de la scoala, te mai asteapta si parintii acasa cu o mustrare -pai unde poate sa ajunga un astfel de tanar?! Departe de mine gandul sa le dau dreptate parintilor tai! Nici Dumnezeu nu Se poarta asa cu oamenii; nici El nu ne mustra sau pedepseste pentru fiecare pacat. De la El trebuie sa invatam adevarata educatie.
Dar daca vrei ca parintii tai sa invete cum sa traiasca, atunci fa-le cadou de sarbatori cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist

| Andreeush a răspuns:

Fiecare parinte e diferit, ei incearca sa isi educe copii cum pot ei mai bine.
Ar trebui sa fii si tu mai intelegator cu ei, sa faci in asa fel incat ei sa fie multumiti de tine si o sa vezi ca isi vor schimba atitudinea fata de tine.

| Frank51 a răspuns:

Fiecare parinte e diferit. Daca tu ai niste parinti atat de stricti si exigenti trebuie sa profiti de asta, trebuie sa iei partea buna. Incearca sa inveti mai mult, sa ii respecti mai mult. Vorbeste cu ei despre asta, spune-le ca incerci foarte mult sa ii faci sa se simta multumiti de tine, sigur vor intelege(asta daca nu sunt niste comunisti incuiati). Am un prieten in situatia ta, si este tratat foarte rau de parinti, are job ca invatator dar toti banii ii sunt luati de catre parinti si nu e respectat indeajuns. Eu de pe alta parte sunt foarte liber, am niste parinti jos palaria, fac ce vreau cand vreau unde vreau si din aceasta cauza am avut mult de pierdut. Deci oricum am luao este in avantajul tau sa fie stricti.

| Crackman a răspuns:

Ieși pe afara mai des, notele nu reflecta nimic.
In multe cazuri cei cu 10 pe linie ajung subarten celui cu 7.
De ce?
Tipul cu 10 nu știe altceva decât 10, ei bine viața este un 5 iar ăștia care pică și sunt de 5 ii mănâncă pe cei de 10.

| flixbuster a răspuns:

Ma-ta si tac-tu incearca dupa capu' si priceprea lor sa se asigure ca nu ajungi o loaza ratata in viata. Vestea trista e ca daca ei sunt roboti atunci si tu esti un robotel - din motive de biologie.

Solutia ar fi simpla: inveti bine (ca inveti pentru tine), faci treburile bine in casa (daca mama ta si tac-tu ar veni acasa si ti-ar zice ca n-au facut treaba bine la munca si maine nu mancati, ti-ar tine de foame?) si ii respecti (nu atat pentru ca te-au facut cat pentru eforturile de a te creste). Problem solved, o sa-ti poti folosi calculatoru' fara nici o problema.

P.S. Chestiile cu nu esti bun de nimic si ca esti vai de capul tau nu sunt nici ok si nici adevarate - aici parintii tai gresesc, daca se exprima astfel. Iti recomand sa ii ierti pentru vorbele proaste si sa nu le pui la inima. Taiatul accesului la calculator nu este insa o greseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de parere ca parintii tai procedeaza corect. Si multi parinti ar trebui sa procedeze astfel.

| Usordargreu a răspuns:

Si ai mei sunt cam la fel daca i au o nota mai mica de8 am incurcat o