| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 14 ani,
Eu imi doresc foarte mult un ps4, dar nu pot avea unul pentru ca parintii mei nu imi permit. Va rog dati-mi niste argumente puternice-de ce mi-ar trebui o consola in casa.
Tin sa mentionez ca eu petrec foarte mult timp la calculator si lectiile mele cateodata ajung in al doilea plan, iar in viziunea parintilor- daca mai am si un ps4, eu din casa nu mai ies. Si eu stiu ca nu e drept. O voi folosi consola doar cand vreau sa ma joc si atat(si poate niste filme), iar calculatorul( nu foarte puternic) il voi folosi ca un calculator, nu voi pierde timpul in Youtube si chestii.
Multumesc

9 răspunsuri:
| iAMVi a răspuns:

Bagă și tu vrăjeală că dacă vor să se uite la un film le pui tu pe consolă.

| Copila2016 a răspuns:

Hey!
Incearca sa iti instalezi Emulator pe pc si sa iti iei un joystick usb, daca nu reusesti sa iti cumperi playstation. Sunt multe emulatoare pe net, PPSSPP, PS2, PS3, PS4. Iar pe Emuparadise gasesti ce jocuri vrei!

Daca neaparat vrei sa iti cheltui bani pe unul sa stii ca jocuriile sunt destul de scumpe si Playstation-ul se poate strica oricand, un laptop e mai ieftin.

Dar, totusi, o consola e buna daca stai cu mai multi prieteni.

Stiu cum e sa stai mult la calculator, ( un sfert din viata mea am petrecut-o acolo ). Incerci sa iti "omori" timpul cu ceva distractiv, uitand de spatiu-timp-realitate. Dar, devii mai inteligent.

E distractiv pe moment dar, cu timpul vei obosi si iti vei da seama ca ai pierdut timp degeaba.

Succes happy

| Ineys a răspuns:

Pai avand in vedere ca tu iti lasi lectiile pe locul 2 si banuiesc ca nu esti nici vreun geniu, normal ca nu-ti vor lua PS4.

Pune mana invata, ia note mari si va veni si PS4.

Daca scrii "Ti-n" cum sa-ti ia parintii tot ce vrei?
Ai 14 ani, trebuie sa intri la liceu, vezi ca vine capacitatea.

Vei folosi consola doar cand vrei sa te joci, tocmai asta e problema. rolling on the floor Tu daca vrei sa te joci toata ziua de invatat cand mai inveti?

| RAY a răspuns:

In loc sa fi fericit ca ai o casa, mancare si ei muncesc pentru tine tu isi doresti ps4, ce sa faci cu ala, apoi jocuri scumpe, deja esti dependent de pc, invata ca inveti pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu la 14 ani, fugeam dupa gagici laughing nici calculator n-aveam.
Mergeam toti baietii, vecini, in cartieru vecin, unde se strangeau fetele, si stateam si pana dimineata, pe timp de vara happy

| RGeorge a răspuns (pentru Ineys):

Eu de fapt am note bune, la simestru mi-a iesit 8, 94

| Ineys a răspuns (pentru RGeorge):

Intreaba-i pe parintii tai ce ii nemultumeste legat de tine si ce ar trebui sa faci pentru a obtine acel PS4.

| Dandinelle a răspuns:

De la 15 ani poti sa lucrezi cu acordul parintilor 4 ore pe zi maximum, de la 16 poti lucra 6 ore pe zi maxim si fara acordul parintilor.
daca stii ca parintii nu-si pot permite sa iti ia un ps4 sau orice alta platforma de jucat in trend la moment gandeste-te ce sacrificii fac parintii pentru viitorul tau si cata nevoie ai de fapt de un ps4.
Am scris legat de ore de munca ca sa incerci si tu, pe vara de exemplu sa-ti gasesti ceva de munca si sa vezi cum e sa lucrezi si ce bani castigi si vezi ce beneficii iti aduce sa ai un ps4 in afara de pierderea timpului si banilor pentru ca …nu uita, jocurile costa si ele

| aumih16 a răspuns:

Daca vrei sa joci pe pc! e simplu descarca pcsx2 e foarte bun pentru playstation! si mai ales sa joci jocurile astea pe pc! iti dai seama e ceva!