| Marianneftw a întrebat:

1. Credeti ca raiul si iadul sunt locuri fizice sau stari sufletesti? Adica sufletul nostru chiar se duce intr-o alta dimensiune sau raiul si iadul vor fi cum ni le imaginam noi? Gen o persoana isi imagineaza raiul ca o pajiste cu multe flori si parauri si animale si iadul ca un loc intunecat unde vom fi torturati. Si daca un om isi imagineaza ca iadul e un loc plin de tigari, bautura si femei, sau ca viata de pe pamant? Nu ceva urat si infricosator. Daca nu exista rai si iad, daca dupa ce murim totul se termina?

2. Poate omul sa traiasca in rai o vesnicie? Nu se barfeste nimeni, nu se cearta nimeni? Cum poate fi numai pace? Pe Pamant oamenii se iau la bataie si in mijlocul strazii, cum vor reusi in Rai sa se abtina? Si inca ceva. Sa zicem ca de exemplu eu ajung in rai si mama sau cineva din familia mea poate ajunge in iad. Cum o sa pot eu sa traiesc linistita in Rai stiind ca mama mea poate e in iad si sufera pe acolo? Sau dupa moarte nu ne mai amintim nimic de viata de pe pamant?

As vrea in special raspunsuri de la crestini.

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Iadul nu este altceva decât locul ÎNDEPĂRTĂRII DE DUMNEZEU. Omul este liber şi poate face asta, şi din păate îndepărtarea lui progresivă şi ostentativ de Dumnezeu uneori nu cunoaşte limite! Nu Dumnezeu a creat iadul, nu El este Cel care să-L dorească!

Dar omul este liber să respecte sau să calce în picioare cuvântul lui Dumnezeu şi să se îndepărteze… Dumnezeu nu omoară pe nimeni aşa cum vor iehoviştii. Dumnezeu A SĂDIT ÎN SUFLETUL OMULUI VEŞNICIA. El nu va ucide pe nimeni aşa cum îşi doreşte una din cele 40000 de secte (trebuia să fie una care să inventeze şi asta!)

| Marianneftw explică (pentru milan9):

Si chiar daca am facut pacate tot mergem in Rai? Gen nu ardem in focurile iadului sau ceva? Stiu ca pe unele site-uri iadul e descris ca un loc oribil cu flacari etc.

Eu sunt crestina, cred in Dumnezeu dar tot sunt curioasa ce se va intampla cu sufletul nostru dupa ce murim.

| milan9 a răspuns (pentru Marianneftw):

Spuneam... "Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El. "

Dar sa nu-ti imaginezi ca sufocanta MUSTRARE A CONSTIINTEI e putin lucru (daca "focul" s-ar referi doar la acest aspect)! thinking
Este tragedia unei libertati care se blocheaza intr-o mandrie demonica de a nega lucrurile care i-au devin straine (de care singur s-a instrainat pas cu pas prin optiunile gresite): empatizarea, smerenia, BINELE sub toate formele sale...

| milan9 a răspuns:

Iadul e zona a existentei (pentru ca sufletul nemuritor nu ti-l omoara nimeni), dar, este si o zona a INDEPARTARII de Dumnezeu- ca MANIFESTARE A UNEI OPTIUNI LIBERE.

Indirect este se pare o dovada a respectarii din partea lui Dumnezeu a libertatii omului. Dragostea lui Dumnezeu fata de om nu-I permite Acestuia sa-i impuna ceva omului. Nu-i poate impune sa-L asculte. Daca nu L-ai vrut in viata asta, de ce sa te oblige sa stai o vesnicie alaturi de El in cer?

Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El. thinking

| Wøodenpints a răspuns:

Primul lucru cert este că toți murim.
Al doilea lucru cert este că trupul tău se va împuți și va fi mâncat de viermi (asta în cazul în care nu te incinerează sau nu mori ars de viu sau prin explozii).
Rai, iad, viață de apoi, astea-s doar povești pe care le spune una din multele cărți care susțin că știu adevărul absolut despre ce o să se întâmple după ce mori.
Teoria mea e că o să fii mâncată de viermi, cunoscuții o să te plângă care mai mult, care mai puțin și după toți te uită. Atât.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Biblia bate campii de la prima pagina pana la ultima.
Mai degraba o cred pe tanti aceasta decat pe 1000 de preoti:
https://www.youtube.com/watch?v=dWac_vtlMWg

| AliGab a răspuns:

Am cictit de curand o carte care raspundea la intrebarile tale si anume: "Viata de familie" de cuviosul Paisie Aghioratul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculatoarele pot executa tot felul de procese si operatii si pot produce rezultatele incredibile doar prin manipularea unor bucatele mici de metal care atunci cand sunt electrocutate semnifica valoarea 1 si cand nu sunt electrocutate reprezinta valoarea 0 (limbaj binar). Toate imaginile, muzica, jocurile video, documentele si aplicatiile pe care le utilizam atat de des in mod nonsalant sunt toate interpretate, manipulate si produse prin intermediul acestui simplu sistem de bucati de metal care fie sunt electrocutate fie nu sunt electrocutate. Acest sistem formeaza "porti logice" prin care se determina operatii logice, pentru executarea anumitor functii.

In exact acelasi mod functioneaza si sistemul nervos al organismelor vii pe care le cunoastem noi pana acum, numai ca in locul bucatelelor de metal din procesorul calculatorului aprinse de electricitatea de la priza din sufragerie avem fie neuroni si nervi "aprinsi" de electricitatea produsa de descompunerea compusilor organici (de obicei glucoza) de diferite enzime in corpul organismelor fie avem diferiti receptori ce actioneaza intr-un anumit mod atunci cand sunt stimulati de alte substante chimice.

In concluzie, toate organismele vii, inclusiv oamenii sunt roboti organici, alimentati electric de procese chimice. Toate amintirile tale, sentimentele, gandurile, instinctele, aspiratiile, visele, fricile, dorintele si sperantele nu sunt decat simple semnale electrice ce se duc de colo colo prin creierul tau in exact acelasi mod cum selfie-urile bunicii se duc de colo colo prin calculatorul ei.

Dupa ce mori nu se intampla nimic. Pur si simplu nu mai functionezi. Esti la fel de functional ca o masina de spalat scoasa din priza. Cu nimic mai special. Pur si simplu nu mai "existi".

Este intr-adevar foarte dificil pentru oameni sa isi imagineze posibilitatea de "a nu mai fi" pur si simplu, de aceea multi neaga aceasta posibilitate intru totul, imaginandu-si sisteme de basm precum rai, iad, dumnezeu, etc. Maturizeaza-te.

| DarkAndDreary a răspuns:

1. Nu cred în rai sau iad.
2. Vezi răspunsul 1.

| HowdidIgethere a răspuns:

Materia mai are si alte forme de existenta decat cele care pot fi intelese de mintea umana. Starile sufletesti nu pot exista in absenta unei fiinte.

In ce priveste "loc" raspund cu o intrebare. O imagine vizuala transmisa in format analogic sau digital, unde este intre cele 2 locuri?
Cand se vorbeste de transmisie de info televizata se spune ca i se aloca o "plaja de frecvente". In care incap 2-3 semnale de info analogica sau 6, 10 semnale de info digitala. Unde sunt acele chipuri si culori transmise dintr-un loc in altul?

| Cedry2k8 a răspuns:

Aici ar fi cam 3 variante.
Prima ar fi ca tu mori, si ingerul tau pazitor o sa te ghideze si o sa te conduca catre judecata, apoi spre rai / iad. Si dara varianta asta s-ar aplica, sufletul tau ar lua un wipe, hard reset. Adica doar sufletul tau exista, amintirile tale, constiinta, nu mai exista.
2. Varianta reincarnarii. Tu vei fi urmarita de karma vietii tale anterioare. Adica daca ai fost un om care ai facut fapte rele in viata anterioara, nu vei avea o viata asa fericita dupa reincarnare.
3. Varianta ateilor. Mori si nu mai existi.