| anonim_4396 a întrebat:

1. Din punctul de vedere al religiei crestine, un crestin nominal sau nepracticant intra in categoria credinciosilor sau a necredinciosilor?

2. Din punctul de vedere al religiei, un astfel de om intra sa nu in randul crestinilor atata timp cat ramane nepracticant?

3. Daca nu intra in randul crestinilor atunci ce spune religia ca este, avand in vedere ca el crede ca exista Dumnezeu, chiar daca nu face nimic legat de asta?

4. Din punctul de vedere al religiei, daca cineva l-ar intreba pe acest om daca este credincios, care raspuns ar fi mai sincer, ca este sau ca nu este?

5. Din punctul de vedere al religiei, un om poate fi un crestin necredincios, sau in cazul in care este necredincios inseamna ca nu este crestin?

4 răspunsuri:
| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

La ce te referi prin „creștin nominal"?

| danuker a răspuns:

1. După mine, o persoană e "credincios" dacă și numai dacă crede următoarele: că Dumnezeu a creat Universul, și că Iisus e Cristos și a murit pentru a mântui lumea. Numesc asta "credință".

2. După mine, da.

3. După mine, e credincios. Dar chiar și Biblia se contrazice în determinarea dacă o persoană e "a Domnului" dacă spune că crede:

https://skepticsannotatedbible.com/contra/of_god.html

4. Este. Dar un răspuns mai complet, pe care l-aș da eu dacă aș fi în acea situație, "Sunt, dar nu practicant."

5. După mine, nu. Un "necredincios" nu poate fi creștin, iar a fi creștin implică credință. Situație în care mă regăsesc, involuntar.

| Tzigaret a răspuns:

Tot ce conteaza este sa il iei in serios pe Domnul Iisus, sa fii un ucenic de-al sau ..nu ai nevoie intelepctiunea oamenilor..nici de scoli, nici sa faci parte dintr-o biserica, biserica esti.
Insusi Duhul Sfant o sa te invete si te v-a mustra acolo unde gresesti.
Cauta-l cu toata inima ta pe Iisus doar de el ai nevoie.

| CorneI1998 a răspuns:

Eu cred ca YHWH asa zisul zeu al iudeilor crestinilor si musulmanilor a fost doar un extraterestru cu probleme psihice care apoi si-a luat talpasita.Si mai cred ca Iisus nu a existat in realitate.
Deci sunt credincios daca cred asa?