| Cozmea022004 a întrebat:

Din punctul de vedere al religiei Crestine Ortodoxe, e pacat sa nu ai copii?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e pacat sa nu ai copii. Daca ar fi pacat atunci toti calugarii ar pacatui.
Depinde și în ce fel nu ai copii. Dacă pur și simplu prin abstinenta atunci nu e deloc pacat. Dacă prin alte metode... atunci da

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sti ca abstinenta pe viata iti creste ca barbat cu 33% sansele sa faci cancer de prostata?
In schimb daca o faci din cand in cand doar pentru a ti goli prostata, atunci nu patesti nimic. Asa e natura cand e prea mult sex se epuizeaza si se irita glanda, iar cand e prea putin se atrofiaza si ea si organul genital.Deci aceasta entitate metafizica, noncorporala numita Dumnezeu ne interzice ceva, ce e absolut normal. Adica sa o faci din cand in cand. Calea nu e extremismul bun sau rau ci moderatia.

| dany1988122 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cum sa nu fie pacat. Exemplu: de ce nasterea de copii pangareste mama timp de cateva zile? Plus ca acel copul duce ''pacatul originar mai departe.

| dany1988122 a răspuns (pentru dany1988122):

Daca e fata, mama e pangarita dublu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu stii absolut nimic despre crestinism si te bagi in seama aiurea. Esti patetic

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

În primul rând nu cred în minciunile astea pseudostiintifice. Orice studiu care spune asta e platit de industria pornografica sa spuna asta. La fel faceau și companiile de tutun în anii 70. Toti oamenii de stiinta veneau cu studii prin care demonstrau că fumatul este sănătos. Până când am aflat ca de fapt nu este și că totul a fost doar o măsluire.
În al doilea rând Dumnezeu nu îti interzice sa intretii relatii intime cu soția ta fără uzul de contraceptive.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

1,)Nu ma doare ca nu crezi, nici eu nu cred in Dumnezeul tau deci toata lumea e fericita si cu drepturile in buzunar.
2.)Ba da iti interzice.Contraceptia e tot o varsare de samanta pe jos, deci data viitoare vino cu argumente mai concludente.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

De fapt nu, nu îți interizice. Nicaieri nu scrie că e păcat să ai relatii intime cu soția ta.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu chiar ai schizofrenie.)))))))))))))
Ma omule eu ziceam ca contraceptia e interzisa, nu relatiile intime dintre soti.(relatii insensul ca n biblie au voie sa faca doar sex cu terminare in vaginul femeii). Orice alte aspecte cum ar fi contraceptia si neterminarea in vagin sunt interzise.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Exact asta am zis de la inceput. Dumnezeu nu iti interzice sa ai relatii intime cat timp nu folosesti anticonceptionale si actul se intampla intre soț și soție. De ce ai zis că îți interzice? E o diferenta enorma între interzis si acceptat cu anumite condiții.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Man esti un om care considera conspiratie studiile oameniilor de stiinta, recomandarea mea mai iesi din casa.Ok intelesai ce zisasi faza e ca abstinenta pe viata nu i buna pentru organism.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dupa logica ta, ori te abtii din facut copii ori ii faci.
Problema e ca intr o relatie trebuie sa fie sex, iar dupa sex sa rezulte copii nu i convenabil, ca poate nu i poti creste sau nu ai posibilitati.Mai mult tu ai auzit de bolile cu transmitere sexuala? Sti cum se iau? Prin nefolosirea (nici macar odata) a prezervativului, care e o contraceptie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Habar nu ai ce vorbesti:
1) nu orice act sexual rezultă în conceptie. Doar un adolescent nestiutor ar putea crede asa ceva. O sa vezi când o sa fii casatorit (daca se va intampla vreodata asta) ca sa faci un copil nu e chiar atat de ușor precum îți imaginezi. Cele mai multe cupluri încearcă de 3 sau 4 ori înainte să reusesca sa ramana cu o sarcină.
2) prezervativul nu împiedica 100% transmiterea de boli venerice. Într-adevar ajută într-o oarecare masura, dar în niciun caz nu e protectie garantata.
Și 3) nu cu prezervative te protejezi de boli venerice ci avand un stil de viata care favorizeaza abstinenta sexuala pana in momentul casatoriei (moment în care îți cunoști suficient de bine partenerul si stii dacă are sau nu boli venerice).

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

N-ai auzit in viata ta de studii stiintifice dovedite gresite? Iti recomand sa iesi din casa si sa pășești într-o bibliotecă publică. Acolo există niște obiecte care au pagini scrise lipite între ele care conțin *informații* despre lucruri de care acum nu ești conștient. Recomand cu căldură sa citești despre cum consensul stiintific de acum 50 de ani spunea că să fumezi e sănătos și că omul trebuie sa manance cat mai multi carbohidratiwinking

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

1.)"Cele mai multe cupluri incearca de 3 sau 4 ori inainte sa reuseasca o sarcina" daca tu cu sotia ta ati patit asta imi pare rau a fost greu dar pana la urma ati reusit, DACA nu zic ca a fost cazul tau ca mi ai dat de inteles ca vorbesti din experienta.Dar cazuri de astea nu intrunesc majoritatea OMULE, is exceptii. Daca e asa ar mai exista pastile de a DOUA ZI)))).
2>)nu a zis nimeni omule ca impiedica 100%, exceptii mereu vor exista, nici nu inteleg de ce te legasi de asta.
3.)Da ma omule ma sparsasi, pacat ca nu doare prostia)))
In momentul casatoriei iti cunosti partenerul, cand deja te ai legat cu el in fata Domnului, dupa daca vezi ca i steril plangi ca nu i ai facut analize inainte de casatorie` sau daca nu e bun la pat plangi ca n ai facut sex inainte de casatorie. Apropo te protejezi in mare masura de boli venerice si chiar n-am chef sa pun linkuri cu studii in acest sens, cum din ce vad nici tu n ai chef sa bagi verseturi din biblie.Eu zic ca Dumnezeu nu vede cu ochi bun NICIUN FEL DE CONTRACEPTIE,iar tu refuzi sa intelegi asta.
-Futi cu prezervativ,e pacat ca samanta nu si indeplineste scopul.
-Futi fara prezervativ si nu te termini, pacatos ca Onan.
-iti dai o laba(ca sa ti golesti prostata), e pacat ca sperma nu si indeplineste "realul scop".
Toate aceste lucruri le deduci din biblie cand Dumnezeu zice ca nici desfranatii, nici malahii nu vor mostenii imparatia lui Dumnezeu.
Pentru ca daca Dumnezeu e extrema pozitiva si fara de pacat, asa si tu trebuie putin cate putin sa devii, cum asa? pai sa faci sex doar ca sa faci copii atat. Ceea ce e o limitare a drepturilor omului.In fata lui Dumnezeu n avem drepturi? Atunci suntem sclavi.Deschide ochiii nu esti sclavul nimanui

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu compari studiul ala cu ce vorbim noi aici, mai iesi tu din casa, hai ca mi pierd timpul cu tine.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Daca o luam dupa sintagma" studii stiintifice dovedite gresit" tu care pari crestin, imi vei zice ca toate studiile in favoarea lui Dumnezeu sunt corecte, restul impotriva lui gresite. Oricata veridicitate ar avea studiile mele prezentate.Eu chiar cred ca esti un ADORABIL.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Nici macar nu consider că exista studii stiintifice "în favoarea lui Dumnezeu". Dumnezeu nu poate fi cuprins de studiul creatiei Sale. Dar exista studii care descriu corect mecanismele creatiei Sale si exista studii care descriu gresit aceste mecanisme. De exemplu studiul dovedit gresit că fumatul e sanatos descrie gresit efectele nicotinei asupra biologiei umane.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Da îl compar pentru că vreau sa-ti aduc la cunostinta ca nu orice studiu e automat adevarat. De ce ti-e asa greu sa accepti ca exista si studii gresite?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Da stiu ca Dumnezeu nu vede cu ochi buni orice fel de contraceptie. Si care e problema in asta? Invoci drepturile omului in asta? Ma faci sa rad.
Si ce ai zis acolo? Ia sa vedem.

"Daca descoperi ca partenerul tau e infertil" atunci adopti copii orfani. Oricum avem destui, nu? Sau nu ar merita si ei o casă?

"Daca aflii ca partenerul nu e bun la pat?"
Nu exista asa ceva. Și o să râd în hohote de orice idiot care a fost prostit că există așa ceva. "A fi bun la pat" e de fapt situația în care 2 oameni se iubesc cu adevarat și au o conexiune romantică extrem de bine închegată. Dacă faci sex cu cine pe care nu îl iubesti cu adevarat normal ca nici tu nici cealalta persoana n-o sa fiti "buni la pat". E vorba de conexiunea romantica transcendenta dintre cei 2 aici. Dar astea-s lucruri complicate care depasesc cu mult mintiuța ta simplă. happy

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Scuze de intarziere, dar unii mai au si treaba nu stau toata ziua pe TPU, cum stai tu de pilda.
Legat de tot ce mi ai comentat, ce sa zic n ai inteles nimic.
Cu tot ce ai argumentat ma spalam la sub-brat demult.
Dai dovada ca nu intelegi textele scrise de altii, aia e nu i bai.
Salut si o s ate rog sa nu mai imi scrii, papa schizo.)))

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Nu stiu despre ce intarziere vorbesti, nu ti-am dat vreun deadline. Si normal ca dupa ce ai primit niste contra-argumente bune nu mai stii ce sa zici si te retragi in vizuina

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Hai ca mai ai putin si sari si la bataie.Mai usor cu vorbele ca s prea mari pentru tine.

32 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| mentholinks a răspuns:

Nu stiu, nu ma intereseaza religia asta diavoleasca.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, nu este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Saiko10 a răspuns:

Daca este sa te iei dupa biblie zice clar sa ne inmultim deci daca consideri pacat sa nu faci ce zice un dumnezeu direct atunci este pacat.

| dany1988122 a răspuns (pentru Saiko10):

Unde scrie ca prin sex sa fie inmultirea asta?

| Saiko10 a răspuns (pentru dany1988122):

Da tu cum te inmultesti frate te clonezi?

| dany1988122 a răspuns (pentru Saiko10):

Serios? De unde stii ca Barbosul nu le-a zis sa se inmulteasca altfel? Sa nu uitam ca zice in Biblie ca Soarele a aparut in ziua 4, in realitate Soarele a aparut inaintea Pamantului

| arabella984 a răspuns:

Pentru cei de la BOR (Biserica ortodoxa romana) orice lucru e un păcat