| Inferno a întrebat:

464 inainte de Hristos. Cutremur in Messenia. - 20.000 de morți

24 august 79 Erupția Vezuviului -2.000 de morți

20 mai 526 Cutremur în Syrien (Siria de azi) 250.000 morți

17 februarie 1164 Inundație la Marea Nordului (Julianenflut) Începutul formării golfului Jade Jadebusens, cca. 20.000 de morți
16 ianuarie 1219 Inundația Marcel-I. Inundație la Marea Nordului ca 36.000 de morți
15 ianuarie 1362 Inundația Marcel-II ("Grote Mandränke"). Dispariția localității Rungholt împreună cu alte 7 așezări ca Kirchspielen, Edomsharde (Uthlande). Formarea primului Halligen. cca. 7.600 de morți. (în total pe tot țărmul după cronicari 100.000 de morți.)
1556 Cutremurul din Shaanxi distruge regiuni întinse din China cca. 830.000 de morți
1693 Un cutremur pe insula Sicilia, Italia cca. 60.000 de morți
31 decembrie 1703 Cutremur lângă Tokio Va fi distrus Odawara, Tokio și alte orașe, cca. 150.000 de morți
1 noiembrie 1755 Cutremur lângă Lisabona Va fi distrusă Lisabona, cu 60.000 de morți
10 aprilie 1815 Erupția lui Tambora de pe insula Java Indonezia peste 100.000 de morți, va fi anul fără vară, a cauzat lipsa recoltei și foamete
27 august 1883 Erupția lui Krakatau a fost indutată 2/3 din insulă, 20.000 de morți
1887 Inundația cauzată de fluviul Hwango cca. 900.000 de morți
1896 Cutremur marin cu tsunami la coasta Saraiko, Japonia au fost distruse satele de pescari, mulți morți
8 septembrie 1900 Uraganul Galveston distruge orașul Galveston Texas. cca. 8.000 de morți
8 mai 1902 Erupția lui Mont Pelée cca. 28.000 de morți
16 decembrie 1902 Cutremur de gradul 6, 4 în Turkistan cca. 4.500 de morți
18 aprilie 1906 Cutremur în San Francisco cca. 700 de morți, 250.000 rămași fără adăpost.
28 decembrie 1908 Cutremur în Messina până în Calabria, Italia cca. 83.000 de morți
16 decembrie 1920 Cutremur de gradul 8, 6 din provincia Gansu în China cca. 200.000 de morți
1 septembrie 1923 Cutremurul Kanto, care distruge Tokyo și Yokohama, cel mai mult e afectată regiunea Kantō, Epicentrul fiind în golful Sagami. Distruge Tokio și Yokohama, 143.000 - 150.000 de morți
august 1931 Inundația lui Jangtse în China circa 1, 4 milioane de morți
5 octombrie 1948 Cutremur de gradul 7, 3 în Aschgabat, Turkmenistan 110.000 de morți
7 septembrie 1955 Inundații în India cca. 45 milioane rămași fără adăpost
29 februarie 1960 Cutremur de gradul 5, 7 coasta marocană (Marokko) cca. 12.000 de morți
16 februarie 1962 Inundație în Hamburg cca. 300 de morți
Din 1965 până în 1967 O perioadă de trei ani de secetă în India mor 1, 5 milioane de oameni
15 august 1968 Cutremur pe insula Celebes cca. 68.200 de morți
noiembrie 1970 Furtuni puternice (Cicloane) și inundații în Bengal cca. 300.000 de morți
august 1975 Incendiu în Lüneburger Heide cel mai mare foc de pădure din Germania
4 februarie 1976 Cutremur de gradul 7, 5 în Guatemala 22.770 de morți
27 iunie - 28 iulie 1976 Cutremur de gradul 7, 8 în Tangshan, 150 km sud de Peking, China cca. 650.000 - 800.000 de morți, oficial: 242.000 de morți
16 septembrie 1978 Cutremur de gradul 7, 7 în Iran 25.000 de morți
decembrie 1978 Catastrofă prin căderi masive de zăpadă in Germania de nord Mii de oameni erau înzăpeziți zile întregi fără a putea face cumpărături, fără curent și telefon
noiembrie 1980 Cutremur de gradul 7, 2 in sudul Italiei cca. 3100 de morți
19 septembrie 1985 Cutremur de gradul 8, 1 in orașul Mexic cca. 6.000 de morți (cifre oficiale)
7 decembrie 1988 Cutremur de gradul 7, 0 în norvestul Armeniei cca. 25.000 de morți
20 iunie 1990 Cutremur de gradul 7, 7 în Iran 40.000 - 50.000 de morți
aprilie 1991 Ciclon în Bangladesh cca. 139.000 de morți
2 septembrie 1992 Cutremur de gradul 7 la 120 Km de coasta din Pacific, Nicaragua cca. 180 de morți
30 septembrie 1993 Cutremur de gradul 6, 2 în sud-vestul Indiei ca 30.000 de morți
16 ianuarie 1995 Cutremur în Kōbe, Japonia peste 6.000 de morți, peste 400.000 de răniți, Pagube materiale record de peste 100 miliarde de dolari
iulie/august 2003 Canicule mari/Incendii în Europa cca. 20.000 de morți
17 august 1999 Cutremur de gradul 7, 4 în Turcia lângă Izmit 17.840 morți
26 ianuarie 2001 Cutremur de gradul 7, 9 în Gujarat, India oficial: 17.110, de morți, cca: peste 50.000 de morți
26 decembrie 2003 Cutremur de gradul 6, 6 în Bam, Iran cca 43.000 de morți
26 decembrie 2004 Cutremur marin de gradul 9, 0 (9, 3) cu rezultate catastrofale Tsunami resimțit până în Africa
de nord

ca peste 232.000 de morți
28 august 2005 Uraganul Katrina va pustii coastele Golfului Mexicului. Se rupe digul orașului New Orleans va fi inundat cca. 80 % din oraș. cca peste 1.800 de morți
8 octombrie 2005 Cutremur în India și Pakistan. ca peste 86.000 de morți
27 mai 2006 Cutremur lângă coastele insulei Java Indonezia. ca peste 6.200 de morți

Atatia oameni.... Daca ati putea pentru o secunda sa nu fiti ipocriti si sa priviti aceste date ca mai mult decat simple numere, in fond vorbim de vietile a foarte, foarte multi oameni.
Randurile de mai sus, pe care mai mult ca sigur le-ati citit pe sarite, ne releva un adevar crud.

Acum 1488 de ani, in Siria mureau 250.000 de oameni, astazi citim aceste lucruri si ramane impasibili fara a intelege cu adevarat evenimentul. Astazi aceasta catastrofa ocupa un loc umil printre alte zeci de catastrofe similare.

M-as intreba "De ce?",dar stiu ca nu exista un motiv,ca totul se intampla pentru ca se intampla si ca ceea ce noi numim astazi anormal (moartea a sute de oameni) reprezinta in realitate adevarata normalitate, o realitate in care fiinta umana este zdrobita asemeni oricarui alt animal, in care moartea unui om nu e cu nimic mai insemnata decat moartea unui iepure.

Dupa cum vedeti,pentru mine,intrebarea "De ce?" este o intrebare lipsita de sens, insa pentru voi,cei ce credeti ca lumea este controlata de o forta supranaturala, pentru voi ea are sens.

Prin urmare: De ce ar fi comis divinitatea crestina asemenea crime abominabile? Pentru ce sa moarta atatia oameni? Daati-mi un motiv?

Daca totul este in controlat de o entitate perfecta si buna, atunci de ce atata suferinta si imperfectiune?
Sa fie moartea si suferinta adevarata perfectiune?

Răspuns Câştigător
| AdrianDihoricescu a răspuns:

N-am timp să mă ocup de "propagandă"(poate am să scriu o cartelaughing ), însă metodele astea nu funcţionează aici. Noi deşi nu suntem buricul pământului, nu suntem nici americani, unde diversitatea e la ea acasă. La noi trebuie o altă metodă, graduală, cu înţelegere/îngăduinţă. E prea brutal cum se încearcă aducerea la raţiune, şi mai orice creştin e pregătit să răspundă la astfel de întrebări. Am fost în "vizite" la diverse biserici, şi pot înţelege de ce "propaganda" nu funcţionează, KhludCiprian se pare că ştie cum să abordeze, pe sentimentul creştinului român, însă doar de ordin uman, argumentele sunt prea puternice pentru nivelul României, unde nu se dezbat la televizor astfel de probleme în mod regulat, şi trebuie un discurs mai uşor. Eu vă dau un sfat, celor care aveţi timp de astfel de dezbateri, încercaţi să nu atacaţi omul, să-l faceţi să înţeleagă că n-ai o problemă cu el ci doar cu cele pe care el le consideră adevărate. Nu-i sugeraţi răspunsul, nu-i daţi toate datele, trebuie să ajungă el singur la răspuns, îl puteţi doar ghida. Când cineva îi dă cuiva şi întrebarea şi răspunsul, primul impuls e de a respinge, e greu apoi să treci peste bariera emoţională. Mai întâi adresează întrebarea astfel încât răspunsul să nu fie evident, căci de cele evidente sunt "antrenaţi", ci să fie undeva pe lângă, de unde poţi continua. De exemplu, pentru a ajunge la punctul de vedere dorit aici, aş fi început prin "Cum se implică Dumnezeu în viaţa noastră?", şi ar fi dat câteva exemple, apoi alegând pe cel ce cade pe subiect aş face o analogie. Eu garantez că nimeni nu-i atât de inuman încât să nu accepte într-un final că religia e împotriva firii, că nu e drept să condamni pe cineva pentru faptele altcuiva, că nu e just să fi de acord cu sclavia de aşa natură încât să fie explicit cât are voie să-si bată sclavul, că nu e în regulă sa obligi femeia violată să se căsătorească cu violatorul, că genocidul nu e o soluţie demnă de o fiinţă divină, ş.a.m.d Dar, toate astea trebuie făcute din aproape în aproape, cu un discurs omenesc, nu cu citate de pe wiki sau din alte surse, că parcă copiem stilul credincioşilor, ei cu versete noi cu trimiteri la wiki. Nu, dacă vrei să ai efect, vorbeşte cu vorbele tale, fă-o fără a jigni, fă-o respectând persoana căreia te adresezi, cam... aşa cum te comporţi cu o femeie pe care vrei s-o cucereşti, trebuie să te comporţi şi cu un credincios. Nu-mi place, când văd atei ce înjură, denigrează, le atribuie diverse "valori", deşi principial sunt de acord, dar care-i scopul? să-l faci pe ăla să se simtă prost? crezi că asta are să-i influenţeze într-un fel decizia de a crede în acea divinitate? ba mai mult ai să-l trimiţi înapoi la divinitate, că divinitatea aia în conceptia lui e "bună" şi tu te dovedeşti a fi o persoană ce ştie doar să facă mişto de el, şi el nu va înţelge niciodata de ce, pentru că nimeni nu îi explică omeneşte. Într-adevăr, sunt şi cazuri pierdute, ce merită tot sarcasmul, dar nu pentru că ar fi credincioşi, ci pentru că nu pot înţelge lucruri de bază, ce n-au în realitate o legătură cu religia, ci doar prin analogie, iar cel mai greu de înţeles concept e "necesitatea de a arăta dovezile unei afirmaţii/pretenţii", personal mi-a curs ceva transpiraţie, încercând să explic diverşilor că atunci când faci o afirmaţie, nu e treaba ascultătorului s-o dovedească ci a celui ce-o face, şi de aici se nasc multe probleme, ce ţin de " da poţi să dovedeşti că nu există? ", pentru ei e acelaşi lucru cu " eu zic că există, tu nu poţi sa dovedeşti că nu există, deci există", însă trebuie multă muncă să-i faci să înţeleagă că nu aşa stau lucrurile. Şi de asta zic, trebuie altă abordare, mai puţin americănească, mai mult românească, unde creştinul de rând nu e supus dezbaterilor raţionalilor aşa de mult cum e supus în america, unde sunt destule emisiuni televizate, ş.a.m.d, la noi e doar pe internet, şi nu e totuşi de-ajuns, aşa că, mai multă rabdare, mai puţină aroganţa, mai multă omenie.

| AragorN88 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

De acord cu tot ce ai zis mai sus, dar acuma depinde de fiecare om cum percepe tot ce zicem. Depinde si de om ce vrea sa citeasca, daca este deja convins de ce crede, pot sa scriu eu romane cu argumente si sa desenez fruturasi si curcubee ca el tot nu va lua in considerare ce spun. Daca e o persoana care nu e decisa si poate are dubii, eu cred ca va lua in considerare argumentele indiferent de felul in care ele sunt prezentate.

Oricum ar fi, e mai usor poate sa vorbesti cu o persoana fata in fata, pe internet tot ce vezi este doar un text. Eu obisnuiam sa vad texte de la necredinciosi pe internet si in mintea mea imi imaginam ca ei cumva ar fi super nervosi cand scriu acele cuvinte, pe cand citirea unui comentariu a unui crestin il vedeam ca pe un om calm si calculat. Desigur asta era o iluzie creata de mine, proiectam nervii mei la textul scris de acea persoana. Oricum lucrurile aceastea sunt irelevante, argumentul ar trebui luat in considerare, nu tonul vocii sau numarul de injuraturi (desi nu recomand, dar poate asta este stilul unora sa mai si injure, dar macar sa stie ca au argumentele la ei si nu sa injure in sec).

Asadar, e usor sa "demonizezi" o persoana dupa un text scris pe internet, ca asta e tot ce vezi in momentul acela, doar un text, nu o persoana. El (textul) nu iti spune cine este sau ce a facut acea persoana, nu iti spune toate lucrurile pe care el le gandeste. Acest lucru ne face uneori sa categorisim oamenii in grupuri si sa adaugam bagajul unui cuvant la toti, daca tu esti crestin atunci nu crezi in evolutie sau daca esti ateu urasti crestinii.

16 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Te-ai obosit degeaba. Chiar Iisus da exemplul cu turnul Siloamului.

Lumea noastra nu-i una ferita de dezastre, e una indepartata de Dumnezeu.

NOname
| NOname a răspuns:

Teribile evenimente. Cifrele şi suferinţa din spatele lor sunt şocante.

De ce?

...pentru că mărul, Adam şi Eva, pentru că non-creştini, pentru că muncit duminica, pentru că femeile deschis gura şi neacoperit capul şi, bineînţeles, pentru că Eurovision şi Conchita Wurst! : )))

| heyromania a răspuns:

De ce pui aceste catastrofe in seama lui Dumnezeu? Ale divintatii supreme? De ce nu le pui in carca diavolului? Daca diavolul prin aceste catastrofe a vrut sa sminteasca milioane si milioane de oameni, crestini chiar ( un exemplu fiind insuti tu, nu din rautate spunand asta, diavolul si dupa miile de ani de la aceste catastrofe smintindu-te prin amintirea lor, te duce la necredinta). Inchei prin a-ti spune un principiu al dogmaticii crestine ( ca sa nu zici ca te iau cu biblia, cu "cartea de povesti" ): Raul niciodata nu a aparut ca o creatie s binelui, ci ca o negatie a lui, diavolul la inceput a fost creat bun, dar a negat binele, armonia prin neascultare si a devenit rau. Despre crearea intunericului nu n-i se spune nimic in carte Facerii, ci doar despre a luminii, dar mai incolo spune ca ceea ce a rezultat in urma negarii luminii, adica intunericul, a fost numit de Dumnezeu noapte ( chiar daca acum ti-am dat exemplu din biblie, tu poti cauta exemple in viata cotidiana, ca de exemplu o crima. Ea nu a fost creata, produsa din initiativa binelui, ci din rea credinta, din cauza unor sentimente apartinatoare raului : gelozia, invidia etc.

| Mădă0611 a răspuns:

S-o fi imbatat, ca promitea altceva, sau cand promitea era baut thinking "20. Apoi a făcut Noe un jertfelnic Domnului; şi a luat din animalele cele curate şi din toate păsările cele curate şi le-a adus ardere de tot pe jertfelnic.
21. Iar Domnul Dumnezeu a mirosit mireasmă bună şi a zis Domnul Dumnezeu în inima Sa: "Am socotit să nu mai blestem pământul pentru faptele omului, pentru că cugetul inimii omului se pleacă la rău din tinereţile lui şi nu voi mai pierde toate vietăţile, cum am făcut." Facere, cap 8. Trecem peste faptul ca Noe a luat cate 2 exemplare din fiecare specie si apoi a facut gratarel.

| sublime89 a răspuns:

Cien crede ca d-zeu declanseaza cutremurele, eruptiile vulcanice sau uraganele, e complet habarnist in legatura cu propria lui planeta. Degeaba stiu ei, daca stiu, ca planeta se numeste Pamant. Doar ca stii cum se numeste, nu inseamna ca stii ceva si despre ea.

| fllu07 a răspuns:

Te rog, ai 3min si 30 sec. si uite-te la acest material video.
aici sunt raspunsurile tale. care le astepti. doar uite-te pana la capat, si lasa eventualele prejudecati.
http://www.jw.org/ro/video-de-ce-sa-studiati-biblia/

| KhludCiprian a răspuns:

Stiu ca cine e crestin literalist nu crede orice data inainte de 10.000 de ani ca existand, dar pentru cei ce exista, mai adaug una mica:
Catastrofa din Toba
http://en.wikipedia.org/wiki/Toba_catastrophe_theory#Supereruption

Nu se stie numarul exact de oameni, dar populatia umana este estimat ca a scazut la sub 2% (dar majoritate estimarilor sunt sub 1%)

" Prin urmare: De ce ar fi comis divinitatea crestina asemenea crime abominabile? Pentru ce sa moarta atatia oameni? Daati-mi un motiv? "

Liberul arbitru! Gigantii si ca femeile nu aveau capul acoperit si bineinteles Eurovision!

| Vektor a răspuns:

Nu stiu daca ati observat, dar numarul mare de victime sunt pe teritoriul altor religii. deci dumnezeu a avut grija de ceva suflete.

| Holiday a răspuns (pentru Vektor):

Stai relaxat ca pe la 1600 ciuma a omorat jumatate din populatia Europei...

| Vektor a răspuns (pentru Holiday):

Stiu. dar ca nu fusese enumerata mai sus big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Vektor):

Foarte logic argumentul, mai ales daca stii ce e cu muntii Himalaya si zonele din jur. Cel mai logic, bravo, merita cravata. Sa-i dea cineva o cravata lui Vektor!

| Vektor a răspuns:

Ai uitat sa precizezi cea mai mare catastrofa (dpmdv) ce dateaza de la inceputul lumii si inca va mai continua o perioada buna de timp.

FOAMETEA - omoara cca. 25.000 de oameni pe zi.

| HowdidIgethere a răspuns:

Si care-i concluzia? Exista dezastre. deci nu exista Dumnezeu, deci ce... Deci aveti intunericul si moartea vesnica asigurate? Deci va asteapta un dezastru global, cu Soarele, cu indepartarea Lunii, cu ciocnirea galaxiilor?

Multumesc pentru oferta, dar raman in continuare ortodox. insa daca tot n-ai ce face, posteaza asta de 2 ori pe zi, sa iti treaca timpul altfel, o alternativa la masturbare...

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru HowdidIgethere):

N-are nimic nimeni cu tine, că preferi să rămâi ortodox, însă trebuie să fac câteva precizări. Dezastrul global despre care vorbeşti e iminent, însă această "iminenţă" e la o altă scară a timpului ce depăşeşte infima noasta durată de viaţă, e "iminent" doar la nivel cosmic dacă mă pot pronunţa aşa, la nivel omenesc însă n-avem de ce ne face probleme enorm de mult timp de-acum încolo. În concepţia unui ateu, moartea e lipsită de conştiinţă, este pieirea fizică/psihică, astfel nu poate exista veşnicie pentru ceva ce nu poate percepe veşnicia, moartea n-are timp, doar viaţa are. Şi Einstein zicea cândva "dacă omul n-ar exista, n-ar exista nici timp", desigur planetele s-ar mişca în continuare, dar ideea la care s-a referit e exact ce ţi-am scris, astfel ateul alege să se bucure cât poate de puţinul timp pe care-l are pe pământ, iar moartea nu îl sperie, o acceptă cu bărbăţie, acceptă că nu este etern, şi îşi trăieşte viaţa cu mai multă pasiune fără a aştepta o alta pentru a se apropia de fericire. De concluzie, nu mă ating, n-am răbdare să dezbat aspectul ăsta. O seară faină.

| Inferno explică (pentru HowdidIgethere):

"Gandirea deziderativa" este o eroare de logica.