| LisaJulie a întrebat:

55% din romani cred in iad și rai.Asta se arata intr-un sondaj.Cat de credincioși va considerați? Pentru cei care au mers în Muntengru,Grecia,Serbia,Polonia, Macedonia de Nord, Slovacia, considerați ca ei sunt credincioși?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, grecii cel putin sunt clar mai credinciosi ca romanii.

Eu? nu cred in nimic are nu poate fi demostrat matematic sau stiintific.

| lpavel a răspuns:

Eu as contrazice acel sondaj! Dupa parerea mea la cati omeni intalnesc as zice ca 80% cred in iad si in rai!
Si da si eu sunt un credincios si cred cu toata fiinta mea ca exista Dumnezeu, atat Raiul cat si iadul!
Cat despre acea excursie, drumetie ce-o fi in tarile straine, n-am auzit de ea...

| Mayhem666 a răspuns:

Link catre sondaj te rog?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100%.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu inteleg intrebarea "cat de credinciosi va considerati" dar eu personal cred în Dumnezeu, rai, iad și toată dogma creștină happy
Am fost în Grecia si oamenii pareau si acolo credinciosi.

| Celestina003 a răspuns:

Bună,eu nu am fost in niciuna dintre ele, dar vreau sa spun părere mea referitoare la rai si iad, faptul că eu cred că depinde de alegerile noastre dacă suntem in rai sau iad.
cineva omoara un om si acel criminal mai apoi este dus la un judecator si judecatorul zice:"A, da...ai gresit, dar nu te voi pedepsi.Cum ti s-ar parea un asemenea judecator? Nedrept! Deci daca un judecator face dreptate, cu cat mai mult Dumnezeu, care ni se spune ca sta pe scaunul Lui ca un judecator drept(Psalmul 9:4)?!
Nu-i de ajuns sa-ti ceri iertare... daca te duci la un judecator si-i spui:...Da, dar stii, chiar imi pare foarte rau!", n-o sa te lase pur si simplu, ci te va pedepsi.Insa daca cineva plateste pedeapsa in locul tau, judecatorul poate zice"da, e vinovat, dar cineva i-a platit pedeapsa" Asta a facut Cristos pentru noi.Trebuie sa ne punem increderea in El ca fiind Singura Cale catre Tatal.

| Whateverrr a răspuns:

Eu zic că a crede în rai și iad nu echivalează cu a fi credincios.
E foarte greu să apreciezi cam câți credincioși adevărați sunt într-o țară. Mai de grabă aș zice că-s religioși românii.

| IonelaIasmina a răspuns:

Eu aș zice că mai mult de 55% din români, cred în Rai și Iad. Eu...sunt foarte credincioasă, cred în Dumnezeu, Rai și Iad. În țările celelalte... nu știu cum e, dar știu sigur că și în Grecia, oamenii sunt foarte credincioși.