| anonim_4396 a întrebat:

666 cica e numarul Satanei... Eu sunt credincioasa, nu sunt atee, cred in Dumnezeu, doar ca nu ma duc la biserica ce-i drept, dar credinta nu se vede prin dusul la biserica. De ce pentru mine e doar un numar normal?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si in biblie mai vin chestii fara rost nu tot e adevarat din ce se zice.

| costis a răspuns:

Cred ca este simbolul goanei nestavilite dupa imbogatire. Cam ce a inceput in State si acum s-a imprastiat peste tot. Si apar si paradoxuri; vedete de fotbal sau starlete mediatice care au salarii de mil de E/$, in timp ce pentru mediu sau protectie sociala punguta e goala.

| mODIN a răspuns:

Pentru ca e doar un numar normal.

| milan9 a răspuns:

Cifra 7 (simbolul perfecţiunii) minus 1 = simbolul imperfecţiunii, reprezentată de trei ori: 666;
Acest număr îl poate desemna pe omul total imperfect, pe cel care întruchipează tot ce este mai rău.

Prin urmare, am înţelege că 666 este, de fapt, simbolul anti-Hristului, al celui ce se opune sau se împotriveşte, deliberat, lui Hristos.

| milan9 a răspuns:

Un alt user spunea mai demult aici pe TPU: "Semnul 666 care se vrea a se introduce pe funte sau mana este un cip care iti contine toate datele.
Un cip care contine:
-Numele tau.
-Data de nastere.
-Locatie.
-GPS.
-CNP.
-E in acelasi timp un cip biometric care face analize si inregistreaza problemele organismului.
-Credit. (Eu unul cred ca monedele si bancnotele se vor scoate din circulatie si se va instala Creditul, parere personala.)

In Apocalipsa se spune ca nimeni nu va mai putea cumpara fara semn.
Gandeste-te putin, si spune-mi, ceea ce iti zic eu, are sens, sau nu?
S-a incercat punerea in functiune a buletinului medical sub forma de cip. Nu a vrut populatia.
Sunt unele date de pe codurile de bare sau chestii in genul pe care computerul/scanner-ul le citeste ca fiind 666, din cate stiu eu.

Fie ca accepti asta, fie ca nu, esti spionat. Datele tale introduse prin site-uri gen Facebook pot ajuta la formarea unui "buletin" intr-o baza mare de date.
Datele se pot completa pe baza prietenilor de pe Facebook, adica: scoala/facultatea, judetul, localitatea, si altele.
Mai rau e daca ai si iPhone, unde parola e introdusa sub forma amprentei degetului. SmartPhone-urile folosesc foarte mult locatia. Deja o dau in conspiratii si chestii de genul si nu vreau sa imi comenteze altii raspunsul, ceea ce oricum se va intampla."

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Uau, "cipurile" nu contin cumva si numarul pe care-l port la papuci? Sau marca de sutien favorita?

| milan9 a răspuns:

Într-adevăr, iată profeţiile biblice:
"Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei." - Apocalipsa 13, 17

"Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase." - Apocalipsa 13, 18

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si pentru mine e tot un numar normal; si eu sunt harnic dar nu ma duc la munca; confunzi mancarea cu mancarimea

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca ai o gandire mai sceptica, asa cum trebuie sa aiba un om normal. Eu nu cred in d-zeu, dar apreciez crestinii mai realisti, care nu cred in absolut toate povestile pentru copii mici din religia lor.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Uaaau. Asta chiar a fost un compliment. Dirigintele meu de religie tot imi spune " Nu crede prostiile astea, semnele sunt clare" -_-.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

La care 'semne' se refera?

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

"Semnele sataniste". Pentagrama, ochiul din piramida... Citeste intrebarile mele anterioare big grin

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

In fine... Am un sfat pentru tine. Sa nu crezi niciodata in nimic fara dovezi. Indiferent cat de atragatoare ar fi ideea, sau oricine ar fi cel care ti-ar spune-o. Tot timpul sa ceri dovezi. E spre binele tau, crede-ma.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Stiu. Am si cautat si m-am convins de valabilitatea lucrurilor zise de inteligentul meu diriginte. Oricum, niciuna nu are legatura cu Diavolul tongue

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bunhee hee

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta si vrea diavolul sa stii ca el nu exista

| Scarbo a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Si dzeu ce vrea?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Sunt de acord că este un număr normal (din punct de vedere matematic). Doar în contextul biblic are o semnificaţie aparte. Vezi aici mai multe informaţii despre acest subiect: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2004241?q=666&p=par

Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cauta raspunsul luiSviri,! Este singurul raspuns sanatos si demn de incredere!

| Scarbo a răspuns:

666=numarul omului
777=numarul zeului tau

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Pentru tine e doar un numar normal ca nu ti s-a aratat inca nimic. la noapte cand o sa spui "inger ingerasul meu" ghici ce inger o sa ti se arate? Lucifer! Muhahaha

| ToaderAndrei a răspuns:

Citeste Ne Vorbeste Parintele Cleopa vol. 7. Stiu ca primul 6 e desfranarea.