| SaveTheNature a întrebat:

A citit vreun ateu Biblia cap-coada. Macar asa din curiozitate?
Am inteles ca nu credeti ce scrie acolo, si ca suna a carte de basme, si ca nu vreti sa pierdeti timpul aiurea, si ca va plictisiti citindo, si ca nu vedeti motive pentru care sa o cititi.
Dar sunt curios daca macar cineva a citit-o cap -coada ca pe un basm sa zicem.
Multumesc.

37 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cine te-a mintit ca un ateu nu a citit Biblia? Sau e doar impresia ta?
Am citit-o acum cativa ani buni, cand deja aveam mari dubii ca ar exista Dumnezeu. Si mi-a intarit necredinta.
Asta nu inseamna ca o stiu pe de rost. Daca am nevoie de un verset, tot pe net il caut. Ca toti ceilalti, de-altfel! happy

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/G2YRrO6.png
Tu ce crezi?

| Dreamer a răspuns:

Pai daca o citesti ca pe un basm, la fel de bine poti sa citesti Harry Potter...dar este mai simplu sa citesti de pe internet o teorie decat sa incerci sa descifrezi sensurile si mesajele ascunse din Biblie...acolo trebuie sa procesezi si lenea-i mare!

In opinia mea este una din cele mai complete carti privind istoria umana si,, enigma'' creatiei si a divinitatii. Este o mostenire!

| ErrorFound a răspuns (pentru Dreamer):

Este o mostenire a prostiei desigur...

| Inferno a răspuns (pentru Dreamer):

Daca tu compari Biblia cu o teorie stiintifica si tragi concluzia ca Biblia e net superioara atunci ce mai pot sa spun si eu?

| doctorandus a răspuns (pentru Dreamer):

Chestia cu interpretarea simbolica e ca transforma orice sir de cuvinte in orice alt sir de cuvinte, in cautare de intelesuri ascunse (simbolice). Practic, la nivelul asta nu se mai poate discuta cu sens, deoarece oricand unul care citeste printre randuri poate pretinde ca altul n-a citit bine printre randuri si ce a afirmat ultimul trebuie inteles taman pe dos sau cu totul altfel. De aceea interpretarea simbolica a Bibliei conduce la tot felul de nastrusnicii: pentru ca fiecare simbol poate fi interpretat in n-spe feluri, dupa cum il taie capul pe fiecare, deci nu mai exista o singura interpretare corecta.

| Dreamer a răspuns (pentru Inferno):

Nimic mai gresit...tu ai dedus ca am tras eu concluzia ca Biblia este net superioara, eu nu am spus niciodata asa ceva. Nici nu are cum, pana la urma este doar o carte si nimic mai mult.
Ceea ce vreau sa spun este ca nu i se acorda destul de multa atentie dpdv logic, chiar daca pare SF ceea ce scrie acolo stim ca omul vorbeste in metafore si pilde facand exageratii de milenii intregi...dar asta nu inseamna ca acolo nu se ascunde un sambure de adevar, si nu vorbesc dpdv religios.

PS: You can't imagine and describe a design without a pattern.

| Dreamer a răspuns (pentru doctorandus):

Se poate sa ai dreptate...dar tot suntem datori sa incercam, fie crestini, fie atei...fie deisti ca mine. Multi oameni de stiinta incearca algoritmi matematici bazandu-se pe Biblia ebraica, poate bat campii ca mine sau poate este mai mult decat o poveste despre trecut.
La fel ziceam inainte si de operele lui Da Vinci - ca sunt doar niste picturi maiestre - ca apoi sa aflam ca fiecare pictura ascunde un mesaj ascuns.
Simbolurile, numerologia in special, limbajul, compozitia imi descriu un autor mult mai superior decat crestinul tipic din acea perioada, chiar si din zilele noastre.

PS: http://www.bible.ca/b-science-evidences.htm, sa ne aducem aminte ca datorita Bibliei Fernando Magellan a descoperit ca Pamantul este rotund dupa ce,, descifrase'' acest lucru in Biblie.

| dragos38 a răspuns (pentru Dreamer):

Gresit,Magellan a ajuns la aceasta concluzie datorita cercetariilor sale de-a lungul vremii, care ia intarit credinta ca pamantul este o sfera si '' deci nu e perfect rotund'' in urma expeditiei efectuata de el dispar si ultimile indoieli asupra formei sferice ale pamantului(pamantul este mai turtit la poli si mai bombat la ecuator)vezi daca nu urmaresti emisiuni pe digi world cum esti dus in eroare de ''metaforele din biblie''

| Dreamer a răspuns (pentru dragos38):

Http://alexcurbet.wordpress.com/......amantului/ - pe asta s-au bazat cercetarile lui Magellan, pasaje scrise in Biblie dinaintea Geocentrismului.

| dragos38 a răspuns (pentru Dreamer):

Nu este o descriere exacta, si biblia a fost scrisa de 39 de autori diferiti intr-un interval de aproximativ 1500 de ani, primele scrieri apar in anul 1500-1400 i.e.n. adica inainte de Hristos.in urma cercetarilor pe o reprezentare cartografica babiloniana scrisa pe o tablita de argila scoasa de sub ruinele unei cetati dateaza de acum (2500 i.e.n.) primele indicatii asupra punctelor cardinale si asupra vecinilor.si o cercetare si mai recenta efectuata de cercetatorul James Mellaart anul 1936 in Turcia s-a descoperit in Orasul Anatolia lucrari care dateaza de acum 6200 i.e.n. deci (Moise si Eremia sau Iosua nu prea existau ei pe atunci deci am pute spune ca tocmai am asistat la un plagiat din partea celor care au inceput sa scrie Biblia 39 de persoane la numar. Ideea sferei pamantului a fost sustinuta de catre pitagora si herodot si dovedita de catre aristotel (sec. IV-i.e.n.

| dragos38 a răspuns (pentru Dreamer):

In general Biblia merge pe ideea, sau cei care au scris biblia au mers pe ideea sa-i credem si sa nu cercetam, mare greseala au facut, deoarece descoperirile stintifice i-au cam contrazis si se vor mai face si alte descoperiri/stiinta a evoluat si va evolua in urmatorii ani si datorita disparitiei Inchizitiei, care au tras omenirea sau a tinut-o pe loc aproape 1000 de ani

| doctorandus a răspuns (pentru Dreamer):

Incurci borcanele: deistii nu cred in Biblie, in general nu cred in religie revelata. Daca o luam pe mesaje ascunse, s-au gasit si in Anna Karenina, tot ce-ti trebuie e un pic de fantezie. Iar aia cu Bible Code au facut atatea profetii mincinoase in baza Bibliei incat ar trebui sa li se spuna Niculaita Minciuna.

| Dreamer a răspuns (pentru doctorandus):

Pai cine a spus ca, crede in Biblie? laughing....eu doar am spus ca nu i se acorda destula importanta, cine intelege bine cine nu iarasi bine.

| SaveTheNature explică (pentru dragos38):

Nu scrie in Biblie "Crede si nu cerceta" -Asta este o invintie a bisericii. (a unora). De fapt biblia chiar te indeamna: "Cauta si vei gasi"

| doctorandus a răspuns (pentru dragos38):

Incepand cu vechii greci, toti oamenii educati din Europa stiau ca Pamantul are forma sferica, deci inclusiv catolicii educati, in frunte cu cardinalii si cu Papa. Este un mit ca biserica ar fi sustinut ca Pamantul ar fi plat. Sigur, in Biblie se pleaca de la premiza ca Pamantul e plat, dar Sf. Augustin a zis ca Biblia nu trebuie privita ca manual stiintific, ci drept carte de educatie morala si spirituala.

| dragos38 a răspuns (pentru SaveTheNature):

In biblie scrie multe, in vechiul testament era un pasaj in care te punea sa juri cu mana pe falus(penis) bine inteles ca popii au scos textul acela sa nu se faca de ras, plus de asta din cele 39 de evanghelii scrise pe parcursul a 1500 de ani de diferite persoane, sunt tinute la muzeul national din Cairo, intr-adevar ''le-au cautat si le-au gasit in Cairo, din cele 39 doar 4 au fost canonizte, au ceva de ascuns?

| dragos38 a răspuns (pentru doctorandus):

Din pacate sf.Augustin ne-a dat indicatii gresite, biblia este departe de a fi considerata o carte educativa in plan moral si spiritual.''cine nu este cu mine este impotriva mea'' intr-adevar buna educatie.deci daca nu sunt de acord cu o idee din biblie automat sunt un dusman al lui Isus, halal educatie morala.
iar educatie spirituala nici atat /biblia te inhiba, si instiga la ura si razboaie vezi cate razboaie sau purtat in numele unor religii.amerindienii din 60.de miilioane au mai ramas in prezent cateva miitot din cauza crestinismului/une este ed.morala/unde este ed. spirituala?

| dragos38 a răspuns (pentru Dreamer):

Din cate am observat zici ca esti deist o orientare filozofico-religioasa,daca n-ar fi existat biblia, si religiile acestea (religia=credinta in zeii iar a fi credincios inseamna a crede in ceva divin, D-zeu)eu cred ca lui D-zeu nu-i trebuie deism, crestinism, iudaism, e.t.c. ca sa i te adresezi nu cred ca are nevoie de intermediari i te adresezi direct, fara popi care ne duc de nas de 2000 de ani.deci deismul tot o rerligie este dumnezeu nu are nevoie de religii

| dragos38 a răspuns (pentru doctorandus):

Poate vrei sa zici ed.religioasa,da asa da, cu care am fost indoctrinati de 2000 de ani si vom fi incontinuare pana cand? nu se stie, pana cand turma si sunt multi, pe asta se si bazeaza popii isi vor da seama ca sunt manipulatii ( cum a zis Lapusneanu oare ''sunt multi dar prosti''

| dragos38 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca tot crezi in mituriile biblice, cum iti explici faptul ca din 2 persoane Adam si Eva au rezultat 4 rase (alba,neagra,rosie,galbena) si culoarea ochilor diferiti unii au ochii negri,altii caprui, verzi, capruii-verzuii, migdaltii, albastri, grii la germani sau gresesc)deci iti din prima iti dai seama ca este o greseala in biblie.in urma unor cercetari sau descoperit un schelet de femeie neagra din africa mai veche cu un milion de ani fata de perechea Adam si Eva.pe la noi prin tara sa descoperit tot un schelet vechi de 1 milion de ani poreclit ''pescarul de la lacul getic blond cu ochii albastri'' Adam si Eva nu existau acum un miilon de ani.e buna expresia ''cauta si vei gasi'' dar sunt in contradictie cu relatariile din Biblie

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Personal am cunoscut un ateu care era cel mai bun pe tara la olimpiada la religie,in mod clar acea persoana stia biblia pe de rost cap coada,eu recunosc ca nu o stiu pe de rost cap coada,in primul rand uiti faptul ca am fost indoctrinati de mici cu religia crestina si botezati asa ca chiar fara sa vreau trebia sa citesc biblia,in plus ca religie se facea si in scoala,in prezent consider povestile din biblie fara fictiune divina istoria evreilor ma refer la vechiul testament,istoria oamenilor simpli,cum gandeau,percepeau ei lumea atunci,desigur ca e bine sa stim nu doar despre evrei si despre orice religie sa cunoastem cum gandeau,percepeau ei lumea,multe povesti sunt metaforizate ca sa dea sens lumii aici intervina iahve exact ca si in basme dar unele povesti pot fi si reale desigur sau inspirate

noul testament e o facatura romana, iahve nu are copii, nu are el dea face cu alte popoare, are un singur popor cel evreu, iahve mereu a trimis profeti

| sublime89 a răspuns:

Nu am citit-o toata pentru ca pot sa fac altceva mult mai folositor in timpul ala. Dar am citit destul cat sa-mi dau seama ca nu are rost sa o citesc toata.

| Liviu a răspuns:

Din moment ce nu crezi, e clar ca ai idee cat de cat de ce scrie in biblie, eu am citit-o happy

| dragos38 a răspuns (pentru Liviu):

Ma bucur, si, la ce concluzie ai ajuns?

| Liviu a răspuns (pentru dragos38):

Ca ma inchinam la stelehappy

| dragos38 a răspuns (pentru Liviu):

Da, suntem mistici, superstitiosi, creduli exact ca oamenii din comuna primitiva care si ei la randul lor se inchinau la corpuri ceresti, mai nou ai vazut ce idee geniala le-a venit popilor sa sfinteasca masiniile cu siguranta nu-o sa fie pe gratis ceva, ceva, banutii la cutia milei ar merge.
Stii parerea lui Eminescu despre religie nu? Religia o fraza de dansii inventata ca cu a ei putere sa ne aplece in jug.incet,incet lumea isi va da seama de smecheriile acestor smenari, ascunsi sub barbia aceea lunga de 2 m, cu lanturi de aur pe eii, l-ai vazut pe preafericitul ce lant de aur are la gat.cum sa nu fi fericit la banii pe care-i are.
E, isi castiga si ei existenta, si sunt destui credulii si, religiosii care cred in continuare in popii si se inchina la oasele unor mortii (ma umfla rasul ) asteptand minune.eu cred ca va mai trece vreo miie de ani pana ce biblia va fi ca legendele olimpului.

| grab a răspuns:

Ateii chiar daca o citesc, nu vor sa o gandeasca in profunzime, pentru ca viata lor are sens si autocondusa. Ei nu simt nevoie sa acceada la o entitate superioara care sa le raspunda la rugaciuni. Ei sunt Dumnezeul lor independent de adevaratul Dumnezeu.

| greyhound a răspuns:

N-as putea spune ca sunt ateu dar nici in tabara credinciosilor nu sunt; am citit Biblia, acum multi ani si n-am ramas impresionat, n-a reusit sa-mi zguduie lumea chiar daca eram la o varsta la care eram usor impresionabil. Recunosc ca nici n-am citit-o din dorinta de iluminare ci mai degraba ca am fost obligat si mai ales pentru informatie.

| fuzzer a răspuns:

Biblia, este o carte foarte profunda, chiar daca o citesti cap-coada, nu vei intelege mare lucru, de aceea e foarte usor sa fii ignorant, si sa spui ca-i o carte cu "povesti".

Răspuns utilizator avertizat
| fuzzer a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia, intr-adevar nu e usor de inteles dar nici imposibil. Biblia contine o multime de sfaturi practice si actuale, insa curentul raspandit ca ar fi foarte depasita si inactuala a nascut de-a lungul timpului o multime de prejudecati legate de aceasta. In momentul in care vei incepe sa citesti Biblia, cu rabdare, poate fi chiar o lectura greoaie, vei realiza ca nu se compara cu nici o alta carte pe care ai citit-o, e unica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am reusit sa o citesc dupa 9 incercari.

Prima data m-am oprit la sarpele vorbitor, apoi la arca lui noe, la omul care a trait in interiorul unui peste, la crime si alte chestii imorale ordonate fix de zeul crestin si altele de genul. Penultima incercare s-a oprit la dragonul cu 7 capete. Pana la urma am reusit sa termin. Nu ai cum sa o citesti si sa zici "ce e aici este adevarat 100%" fara sa-ti insulti inteligenta sau fara sa-i insulti pe altii.

Din multe puncte de vedere povestea este extrem de slaba in comparatie cu scrierile altor religii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeule-Doamne cu cine stau eu de vorba pe aici? ma mir si nu-mi vine a crede.mai bine vorbesc cu pasarile cerului si cu animalele pamantului.chiar daca nu sabt sfantul francisc de ansisi, cred ca este mai indicat sa ies de la religia de pe TPU, si sa caut alinarea si lamurirea celor Dumnezeiesti in casa Domnului.acuma stiu ce e in neregula. orbirea, surzenia si impietrirea. fereasca Dumnezeu de asa ceva.sa te crezi inteligent dar sa fii bata de prost precum gardul primariei de la saraceni.cu duhul.save the nature? fuuugi. fuuugi si salveaza-te.nu e un loc pentru crestini aci.

| dragos38 a răspuns:

Biblia n-are pic de logica, iar daca mai citesti si ''apocalipsa'' influentare negativa la adresa omenirii iti dai seama ca cei care au scris asa ceva nu au avut pic de logica in cap iar la capitolul imaginatie ''au avut o imaginatie bolnava'' iar ''apostolii'' pescarii aceia care erau saraci lipiti pamantului si erau si analfabeti.

| adrian1419 a răspuns:

Am citit mai multe capitole de curiozitate si nu m-a atins la inima cartea de stiinta da