| CrainiculLT a întrebat:

Salutare TPU, azi am bautu un ateu mizerabil la scoala, pentru ca el mi-a zis ca biblia este doar o carte de basme, ma rog nu am fost singurul care a dat in el, acum credeti ca Dumnezeu ma va rasplatii pentru fapta asta buna? Banuiesc ca este buna din moment ce nu am lasat pe nimeni sa il jigneasca, pe Dumnezeu, deci i-am luat apararea.
Credeti ca ar trebui sa contiuni sa il bat?

21 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Trolling?

| Trinitas a răspuns:

Ia o sticla de benzina, un chibrit, leaga-te de un copac si da-ti foc.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Dumnezeul tău e aşa praf şi jalnic încât trebuie să-i iei apărarea?

Bravo copii, aşa demonstrăm noi non-creştinilor cum ne iubim aproapele.

| shadovv a răspuns:

Teoretic tu l ai jignit prin comportamentul neadecvat.

| anonim4565 a răspuns:

Rau ai facut! ai vazut pe Isus sa loveasca vreun fariseu sau pe Pilat sau Iuda? nu!; fa ce a facut El

| Shaoran a răspuns:

Ai facut o fapta demna de mila. Sa lovesti pe cineva doar ca nu este de aceeas parere cu tine.
Daca el a spus ca Biblia este o carte de basme, tu trebuia sa ii arati ca se inseala. In schimb tu ai adus multa rusine lui Hristos, pentru ca i-ai dovedit ca are dreptate, deoarece tu, ca si crestin nu-i respecti invatatura Lui, deci nici tu nu crezi ca Biblia ar fi reala.

Daca tu ca si crestin nu respecti invataturile, inseamna ca un ateu chiar nu are de ce sa le respecte. Litera ucide, Duhul sfinteste. Iar tu nu ai aratat deloc un duh crestin, in aceasta situatie. Deci marea rusine esti tu, si ar trebui sa te rusinezi si sa iti para foarte rau pentru asta.

Sa aperi pe Dumnezeu e una, dar se face prin Cuvant, nu prin forta. Iisus Hristos sa te ierte. Amin.

| JuAl a răspuns (pentru Shaoran):

CrainiculLT nu ii crestin deloc. Doar se crede el asa dar in realitate el urmeaza calea lui Hitler. Exact ce face el, asa facea si Hitler in numele Catolicismului si a Bisericii. Deci el urmeaza doar o cale Nazista, si nu o cale dreapta. Asa se supara ca i-a jignit Biblia cu totul ca nu a citit nimic din ea. Daca citea ceva ar fi vazut ca a facut Isus Hristos si ce ne indeamna El. Degeaba ii spui sa demonstreze ca este adevarat ceea ce nu a citit in viata lui. Ii doar un mincinos care se crede tare dar in realitate si el stie ce mare ratat ii in viata de zi cu zi.

| ghiolbitza a răspuns:

Nu tati, cum sa continui sa-l bati. Daca pe el atat il duce capul sa zica, lasa-l in legea lui. Nu o sa reusesti sa-l scoti din ideile lui, mai ales cu bataia. Are Dumnezeu un fel de a judeca lucrurile care pe noi ne depaseste, deci nu te considera drept ca l-ai batut pe ala. Acum, ca l-ai batut, nu te-ai facut mai vrednic decat el, nici nu te-ai aratat superior in vreun fel. Cere-ti scuze de la colegul tau si nu-l privi ca pe un ateu, sunteti inca mici ca sa va judecati din perspective din astea. Nu te gandi ca daca ii ceri scuze, te va desconsidera pe tine si credinta in Dumnezeu. Asa ii arati ce insemna sa fii crestin.

| alexhandsport a răspuns:

NU trebuia sa il lasi in pace sau sa ii explici nici intr-un caz sa-l bati. Dumnezeu nu agreaza bataia, Du-te si cere-ti scuze.

| axll a răspuns:

De acord cu Trinitas. si filmeaza, roaga un prieten sa uploadeze pe youtube sa vedem si noi.

| axll a răspuns:

De acord cu Trinitas...dar filmeaza, roaga un prieten (la fel de inapoiat ca tine) sa uploadeze pe youtube sa vedem si noi.

| Archdaemon a răspuns:

Eu sunt singurul ateu din clasa si ma inteles bine cu toti colegii nu ma bat cu nimeni etc...

| kyGirL a răspuns:

Nu pentru ca dumnezeu nu asa isi face dreptatea...de ex Fiul lui sa rastignit pentru noi si o patimit foarte multe pentru noi
Iar el cand o fost jignit s-au batut o intors si celalat obraz.Deci el ar fi foarte suparat pe tine.Tu trebuie sa ii explici cum sta lucrurile iar daca nu crede lasa-l in pace...

| Roxytza_1134 a răspuns:

Nu cred ca este o fapta buna. Dumnezeu ne iubeste pe toti, indiferent ca sunt atei sau nu. Nu este deloc o fapta buna ca l-ai batut. Din potriva, te va pedepsi. Daca vei continua sa fii asa atunci degeaba crezi in Dumnezeu. Consider ca duminica asta ar trebui sa mergi sa te spovedesti la o biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ai aratat tu iubirea de crestin fain, si ateu s-a lasat de l-ai batut? posibil ca ateul sa fie un copil de gradinita si tu mare ca un tampit la batut, eu cred ca trebuie sa mai treci pe la biserica ca esti dus cu pluta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, deci fapta asta este impotriva lui Dumnezeu si a crestinatatii. Hristos, cand a fost batjocorit, nu s-a luat la bataie, a intors celalalt obraz. Si ce daca e ateu? Lasa-l in credinta lui, toata lumea are dreptul sa creadaa si sa spuna ce vrea...

Răspuns utilizator avertizat
| livscomsha a răspuns:

Asta-i o intrebare asa din partea unui copil care vrea sa se "distreze"...

| JuAl a răspuns:

Nu te mai da mare crestin ca nici Biblia nu ai citit. Adica el a spus ca Biblia este o carte de basme adica acea Biblie pe care nu ai citit-o in viata ta. De ai fi citit-o nu ai fi facut asa ceva si nu ai mai fi pus acea intrebare necurata "Dapi sa il mai bat?" O sa-ti primesti ceea ce meriti. Iti spun eu. Te crezi mare si tare dar in realitate si tu stii ce mare ratat esti caruia ii este lene si sa citeasca ca mno... "literele omoara la ochi".

| Sette_Alessio_1998 a răspuns:

Ba eu zic sa te spanzuri ca esti prost de bubui amu serios daca crezi ca vine dumnezeu sa te premieze mai asteapta ca poate castigi si la 6/49

| Tudor-Dan_Vlassa_1994 a răspuns:

ISIS much?