| anonim_4396 a întrebat:

Cum am devenit eu ateu, ca sa devin deist am citit biblia, iar personajul dumnezeu mi s-a parut cel mai disperat sa se afirme, am realizat ca acel personaj exista doar in mintea unor oamenii care au scris intamplari dar cu o conotatie fictiva, apoi m-am intrebat cum o aparut dumnezeu am devenit agnostic, am citit stinta, istoria, evolutia, big bangul si am devenit ateu ce vreau sa spun e ca fiecare poate deveni ateu nu vreau sa fac reclama dar nepasarea doare, de sa crezi in ceva doar din auzite? de ce sa negi teoria evolutiei? de ce sa nu vezi viata asa cum e? nu trebie sa fi inteligent sa ai facultate sa fi ateu este destul sa vrei sa cunosti stinta doar atat e cineva pregatit de cunoastere? cititi biblia doar atat va cer si credeti-ma ca deveniti atei sau agnostici, noul tesatament sunt doar iluzi voi vedeti iubire in jurul vostru? daca ramaneti inchisi la minte va faceti singuri rau o viata avem, va veni momentul cand vom muri asteptati moartea sa realizati ca dumnezeu e fictiune? putem sa alegem filozofi din biblie dar nu sa credem in basme de mic m-am intrebat de ce avem nevoie de explicati supranaturale voi nu inca v-ati intrebat inca?

17 răspunsuri:
| doctorul5 a răspuns:

Bai retardatule daca esti prost de ce continui sa postezi la nesfarsit? Nu are importanta ca esti ateu sau credincios atat timp cat esti idiot.Du-te la scoala si invata sa scrii analfabetul pu.li. rolling on the floor

| Cypronge a răspuns:

Toti oamenii sau nascut atei, doar ca uni au fost indoctrinati intr-o anumita religie. Si eu am fost crestin datorita influentelor din partea familiei. E ironic dar adevarat, ateii cunosc mai bine biblia decat crestinii, asta pentru ca noua ne pasa daca cea ce credem e adevarat sau nu, noi nu spunem unei persoane ca nu are dreptate fara sa ascultam argumentul lui, noi ascultam si raspundem la afirmatile crestinilor folosind stinta si logica.Noi criticam unele aspecte ale credintei pentru ca credinta influenteaza faptele oamenilor, iar uni se folosesc de credinta pentru a justifica diverse fapte care uneori sunt chiar imorale.

| anonim_4396 explică (pentru Cypronge):

E al naibi de ironic, cateodata uimesc atei crestini cat de bine stiu biblia

| pzh2000 a răspuns (pentru Cypronge):

Hai nu ma inebuni mai domnule ateu super-erou

| GEORGE a răspuns:

Bai baiatule tu esti handicapat? sa imi inchida contul' sa faca cei de la TPU ce vor dar iti zic, ca persoane mai nebune decat voi astia de va credeti atei nu am mai intalnit. am mai intrebat pe unu si te intreb si pe tine: nu ba e frica ma de d-zeu? e doar o curiozitate de-a mea. nici macar in iad nu meritati sa ajungeti, si mai postati si pe TPU intrebarile astea jalnice...am ramas fara cuvinte

| anonim_4396 explică (pentru GEORGE):

Tu vei ramane mereu in lumea prostiei te cred ai ignor apropo

| Rapplex a răspuns (pentru GEORGE):

Trist ca ramai fara cuvinte si cand vine vorba de argumente aduse in sprijinul lui D-zeu, dar jignesti.Normal ar fi sa respecti invataturile Domnului(daca tot crezi in el), si sa ne consideri egali tie, dar iti atribui anumite drepturi doar pentru ca sustii o himera, misto crestinismul.

| ClaudiuMau a răspuns (pentru GEORGE):

Ba voi chiar credeti ca Dumnezeu asta a facut pamantul in 10 zile, voi chiar credeti ca femeia e facuta din coasta barbatului, voi chiar credeti in *** ca aveti in gat marul lui adam...voi chiar credeti ca isus a inviat si s-a ridicat la cer.Ma retardatilor trezitiva in ***. Biblia este egala cu scufita rosie si alte basme si povesti de adormit copii mici si prosti

| GEORGE a răspuns (pentru ClaudiuMau):

Bai baiatule...mai bine vorbesti frumos ca eu nu te-am jignit pe tine, da bah, nici eu nu cred faza cu marul si raiul, cu adam si eva bla bla...dar cv a existat ca nu se apucau astia sa inventeze.da recunosc ca nu am citit biblia si da nu prea ma duc pe la biserica dar cum *** sa ma nasc si sa cred in D-zeu si pe urma sa nu mai cred, unii zic ca s-au desteptat.da ce? pana acum erau prosti de credeau in D-zeu si acum nu mai cred? ganditi-va si voi un pic.inca odata, ai grija pe cine faci retardat ca sa nu ma leg de viata ta ca sigur nu-ti dorestiwinking

| RoseOfTheFire a răspuns:

Ba cred ca tu esti fictiune nu Dumnezeu care ne-a creat, copil facu din eprubeta daca nu sti nu mai vorbi frate si da ne-am intrebat de ce exista ratati ca tine pe lumea asta...

| Antisistem11 a răspuns:

Esti ateu deci nu vad de ce te-ai mai deranjat sa citesti biblia omule eu nu te inteleg ce vrei sa spui? faptul ca esti ateu nu iti da dreptul sa le subminezi credinta crestinilor pana la urma e treaba fiecaruia ce vrea sa faca sa creada s.a.m.d e treaba ta ce faci ce crezi

| anonim_4396 explică (pentru Antisistem11):

Inainte de fi ateu am citit-o

| Rapplex a răspuns (pentru Antisistem11):

Sti, e ciudat ca majoritatea crestinilor considera ca au dreptul sa ma injure, si ironic mai asteapta si fericirea vesnica in Railaughing. Multi spun ca D-zeu ii supune la teste, deci atunci ateii ar putea fi in slujba Domnului pentru a testa credinta altora, o putem lua si asa daca religia tot consta pe interpretari.

| doctorul5 a răspuns (pentru Rapplex):

Stii cu doi de i.Te-ai dat de gol ca esti ateu.rolling on the floor

| Rapplex a răspuns (pentru doctorul5):

Hai sa-ti spun ceva: Daca taceai filosof ramaneai!winking. Auzi cine s-a gasit sa ma corecteze."cu doi de i" Prietene, in limba romana exprimarea corecta e "cu doi i"winking.Da pe aici pe la noi prostu pe langa ca e prost, mai si semnalizeaza.Ca sa corectezi greseala cuiva, prima oara ai grija sa nu o corectezi tot cu o greseala, altfel esti mai prost decat cel in cauzawinking. Apropo, de ce jignesti daca nici macar nu esti in stare sa dai o explicatie logica la ce sustii.Vezi, de aia la noi in tara progresul e sinonim cu involutia.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns:

Atunci imi cer scuze si nu te lasa jignit