| Inferno a întrebat:

A fi bun = a fi prost. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

De obicei, multe persoane care fac un bine, se asteapta la anumite reconpense mai devreme sau mai tarziu.Adica,il ajut pe omu asta, ca poate o sa ma ajute si el vreodata.Insa daca esti bun si daruiiesti ceva unui necunoscut,de ex, o baba amarata, Nu ai sa mai ai ocazia sa vezi cat de rai sunt oamenii.Multi ajuta, anumiti profitori, acestia ii intorc spatele si ei raman dezamagiti.Deci,secretul:
Daca esti bun, nu astepta nici o recompensa pe pamant, asteapto in ceruri.Parerea mea.

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este doar o parere.Cei care fac binele nu asteapta rasplata de la oameni.Ei privesc din perspectiva eterna stiind ca rasplata lor este in ceruri.

| SaveTheNature a răspuns (pentru EmaS):

Parerea asta o am si eubig grin

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Acum ma uitam pe profilul tau si am observat ca esti nascut (a) in anul in care m-am casatorit eu.Ce frumosi sunteti!

| Wehrmacht a răspuns:

Da,dar nu mereu.

| DorelSudoru a răspuns:

Da

| sinx a răspuns:

In principiu ce vrei tu sa zici este ca daca esti bun, ceilalti o sa te ia de prost. In principiu asa este, pentru ca majoritatea oamenilor cand primesc un deget isi doresc toata mana. Pentru a evita situatiile astea, trebuie sa deschizi putin mai bine ochii si sa ai grija cui ii acorzi increderea ta.

| AlinaaAli a răspuns:

Chestia e ca daca esti bun cu ceilalti esti luat de prost chiar de ei, chiar daca tu esti destept!

| aLiaLi a răspuns:

A fi bun = inseamna a sti ce vrei si a-ti cunoaste propriul potential, acela de a oferi mult mai mult in comparatie cu restul happy Nu mai crede ca esti automat prost cand esti bun pentru ca iti faci rau singur.

| NoKidding a răspuns:

Cand esti bun cu lumea, te ia de prost PUNCT

| Natashha a răspuns:

De cele mai multe ori cand vrei sa-ti arati bunatatea fata de o persoana, pe parcursul timpului te ia de prost.sunt cazuri si cazuri in care pici de prost prin simplu fapt ca esti mai emotiv/sensibil si vrei sa-ti arati respectul.du-te intr-un autobuz dimineata sa vezi daca prin absurd un tanar pana in 20 de ani[cel mult] ar ceda locul pentru o alta persoana mai in varsta,chiar daca ar vrea intervine ratiunea "ce mai, eu sunt prost, vor rade prietenii mei de mine daca sunt bun cu "asa zisele babe". a fi bun e ca si cum ai fi inscriptionat cu "prost"pe spate si toti te arata cu degetul.

| akta a răspuns:

Corect.Esti bun.

| zdrangoi a răspuns:

De aici si expresia "esti prost de bun".
nici nu mai merita argumentat.

| BlueStar12 a răspuns:

Poate ca uneori asa e dar nu cred ca e un motiv ca su nu fi bun.
a nu aprecia bunatatea de care dau dovada ceilalti=a fi prost 100%

| BebeStrumf a răspuns:

A fi bun inseamna altceva si a fi prost la fel.Cei buni au forta sa razbata si sa priceapa oamenii.

| Pulpițele a răspuns:

Nu chiar.
A fi bun cu cine nu merita este echivalent cu a fi prost.

| Dannyjj a răspuns:

În majoritatea cazurilor oamenii buni sunt etichetaţi ca fiind proşti, dar PROSTIA NU SE MĂSOARĂ ÎN BUNĂTATE, ci în prostiile pe care le faci şi/sau le spui.

| Monicaツ a răspuns:

De cele mai multe ori asa e...

| Kanghu a răspuns:

Nu este grad de comparatie intre cele doua. Poti fii si bun si prost sau si bun si destept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cand fac un bine nu astept nimic in scimb nici pentru viata de apoi cred ca te incarci cu energie pozitiva cand ajungi metaforic din suflet nu pentru un interes anume / de multe ori esti luat de prost asta pentru ca ne nastem sfinti dar devenim draci in timp

| AnghelB a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am uitat pe pagina de facebook ta.
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002467549763&sk=info
Inca nu m-am oprit din ris.

Ai sectiune de manele pe sistem ))

La carti citite ai recunoscut "nu prea citesc carti" ha ha ha stii ce?

SE VEDE!

La informatii generale zici ca esti singur in cautare de femei. HA HA se vede si asta ))))

Vad ca-ti plac plimbarile in timp ce asculti manele.

Du-te dupa TPU si mars la manele.