| anonim_4396 a întrebat:

A fost Domnul Isus Hristos țintuit sau răstignit pe o cruce?

Martorii lui Iehova insistă pe ideea că ar fi fost țintuit pe un stâlp! Însă mărturia Bibliei îi contrazice:

Matei 27:37 "Și I-au scris deasupra capului vina: Acesta este Isus, Imparatul iudeilor."

Dacă ar fi fost doar un stâlp vertical, atunci corect ar fi fost: "deasupra mâinilor..." și nu "deasupra capului!". Cred ca Biblia are dreptate și nu turnul de veghe!

Răspuns Câştigător
| Konstantin2020 a răspuns:

Atunci când Toma îl recunoaște pe Mântuitorul înviat se spune despre cuiele din mâini... adică 2 cuie, nu un singur cui cum cred "martorii". Chiar și in traducerea bibliei lor au uitat sa modifice acest text

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia zice ca a fost rastignit intre doi talhari. Ei (pocaitii) zic dupa cum mentiona Moise ca fiul omului va fi inlantuit precum un sarpe pe par. Nu stiu sa dau citatul exact, cauta si vei gasi. Turnul de vehe este scris de niste editori, Biblia a fost scrisa de apostoli, fa diferenta. Nu ai ce compara. Pocaitii vor sa te atraga la ei. Povestesc biblia cum vor ei, o modifica in orice fel.
Asta cred ei si trebuie sa le respectam parerea. Dar biblia zice altceva si eu ma iau dupa biblie. Ca la conducere, te iei dupa codul rutier sau dupa ce zice vecinu care se crede mare sofer? De te iei dupa el sa vezi ce fain ai sa conduci, vai vai.

| FreddieM a răspuns:

Conform spuselor bibliei a fost rastignit prin tintuire.

| Cristian86 a răspuns (pentru anonim_4396):

A nu se confunda martorii cu pocăiții!

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns:

Termenii folositi in limba greaca staurós sau xýlon inseamna stalp, lemn, copac.
Este mult mai greu sa construiesti o cruce decat un simplu stalp dintr-un trunchi de copac mai ales cu tehnologia de atunci.Cuiele nu se gaseau la vanzare la orice depozit de materiale de constructii cum cred ortodocsii nostri.
Plancarda cu regele iudeilor putea fi agatata oriunde.
In Biblia ebraica numele lui Dumnezeu apare de peste 6000 de ori YHWH.In cea oficiala a fost inlocuit YHWH cu Domnul.Doar Martorii au pastrat varianta originala in felul lor, Yehova care este o transliterare corecta.

https://assetsnffrgf-a.akamaihd.net/......t_1_md.jpg

| doctorandus a răspuns:

Cruce, stalp, daca Biblia nu face diferenta nu o putem face nici noi. Daca esti crestin, nu cred ca e o deosebire importanta.

| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Martorii lui Iehova sunt mai fanatici decat pocaitii.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristian86 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai fanatic ca tine nu îi nimeni pe aici!

| Cristian86 a răspuns (pentru Digikey):

Unde ai studiat limba greacă? Bănuiesc că nu la sala regatului? happy

| Digikey a răspuns (pentru Cristian86):

Am studiat Biblia si am fost atent la cei care dintre noi stiau ebraica, pe care am considerat-o mult mai importanta decat greaca.
Lucrurile cu adevarat interesante au fost scrise in ebraica. Avraam, Moise sau Iisus nu vorbeau greaca.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

In vechime, pedepasa cu moartea era de doua feluri: cu pietre sau prin crucificare.
Iata ce spune legea cu privire la pedeapsa prin crucificare:
"Daca se va omori un om care a savarsit o nelegiuire vrednica de pedeapsa cu moartea si l-ai spanzurat de un lemn,
trupul lui mort sa nu stea noaptea pe lemn; ci sa-l ingropi in aceeasi zi, caci cel spanzurat este blestemat inaintea lui Dumnezeu, si sa nu spurci tara pe care ti-o da de mostenire Domnul Dumnezeul tau." (Deuteronom.21:22)
"Acolo a fost rastignit; si impreuna cu El au fost rastigniti alti doi, unul de o parte, si altul de alta, iar Isus la mijloc." (Ioan.19:18)

Deci spanzurarea de un lemn, crucificarea sau rastignirea este unul si acelasi lucru.
Doar ca noua nu prea ne suna bine spanzurarea, si s-a folosit rastignirea care este un cuvant mai "nobil".
De mentinat ca nu exista pedepasa prin spanzurare (de gat) asa cum o cunoastem noi in termenii mai moderni ca -funia de gat. Nu exista o astfel de lege in Israel.

| Konstantin2020 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai confundați "martorii" cu pocăiții. Martorii sunt o secta ce nu-l recunosc pe Domnul Hristos ca Dumnezeu, ei spun ca este creat. Și multe alte erezii. Pocăit este ceea ce vrea Dumnezeu. Citește Marcu 1.14, 15. Așa a început sa propovăduiască Mântuitorul: Pocăiți-va și credeți in Evanghelie!
Porunca pocaintei este pentru toți oamenii, și condiția pentru a fi primit de Dumnezeu.