| morningstar a întrebat:

Am inteles ca in anumite religii, se crede ca Isus a fost rastignit pe un stalp, si nu pe o cruce ( ex. martorii lui Iehova). Pe ce anume se bazeaza credinciosii care sustin ideea aceasta? Funda pentru cea mai buna explicatie.

Răspuns Câştigător
| KTAleen a răspuns:

In perioada interbelica (1936) Martorii lui Iehova au inceput sa invete ca Iisus a fost rastignit pe un stalp, deoarece cuvantul στaυρός poate insemna si stalp/tarus dar si cruce. Pana in acest moment invatau doar ca nu trebuie cinstita crucea, deoarece e un simbol pagan al fertilitatii si un idol. Ei sustin ca imparatul Constantin cel mare a introdus cultul crucii, insa exista dovezi arheologice care certifica 100% ca Iisus a fost rastignit pe cruce si ca acest simbol -crucea- a fost folosit de comunitatile crestine inca din primul secol.

In cele ce urmeaza o sa detaliez diferentele dintre tipurile de executie prin rastignire practicate in imperiul roman, in perioada primului secol crestin si o sa dau marturii istorice dinainte de secolul 4, secol in care imparatul Constantin a interzis crucificarile.
Executia prin rastignire era folosita cu mai bine 500 de ani inaintea nasterii lui Iisus de Romani, Seleucizi, Cartagineni si a fost interzisa in 337 de imparatul Constantin.

Tipuri:
-Infelix lignum - direct pe trunchiul unui copac
-Crux simplex – o barna verticala
-Variatii intre stipes(portiunea verticala) si patibulum(portiunea orizontala): in forma de Y, in forma de T, in forma de X sau cea clasica †

67 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

"Pe ce anume se bazeaza credinciosii care sustin ideea aceasta?"
Pe realitate. Nu faceau cruce pentru fiecare hot, criminal etc. De ce sa faca cruce cand stalpul functioneaza la fel.

| morningstar explică (pentru Zenicide):

Pai odata ce suntem crestini, luam Biblia ca si Carte Sfanta, nu? Si daca in Biblie scrie clar ca a fost rastignit pe o cruce, cum adica se bazeaza pe realitate faptul ca El ar fi fost rastignit pe un stalp?

| Zenicide a răspuns (pentru morningstar):

Pentru ca alti infractori si criminali erau legati de stalpi si lasati acolo pana la moarte. De ce crezi ca pentru Isus si ceilalti 2 ciminali executati odata cu el au procedat diferit? De ce ar face asta? Nu uita ca astea erau metode de executare, de pedeapsa.

| morningstar explică (pentru Zenicide):

"De ce crezi ca pentru Isus si ceilalti 2 ciminali executati odata cu el au procedat diferit? " Pentru ca asa imi spune Biblia; ori odata ce suntem crestini, ceea ce spune Biblia este mai important decat alte proceduri ( descoperite in alte surse) pentru a pedepsi raufacatorii din vremea aceea, nu?

| unknownn a răspuns:

Dar pe ce se bazeaza credinciosii care sustin ca Iisus a fost rastignit pe o cruce?

| morningstar explică (pentru unknownn):

Pe Biblie se bazeaza. Ea spune ca Isus a fost rastignit pe o cruce. Dar daca nu crezi ceea ce spune Biblia, e clar ca nu crezi nici faptul ca a fost rastignit pe cruce.

| Thunderstruck a răspuns (pentru morningstar):

Eu nu cred in biblie, dar cred ca iisus asta a existat si a fost rastignit.Acum ca astia au mai inveselit povestea, asta e.

| unknownn a răspuns (pentru morningstar):

Nu inteleg de ce unei carti precum "Biblia" i se acorda mai multa atentie decat altor carti SF precum Greuceanu.
Care e logica?
Si mai am o intrebare, de ce copii sunt botezati la o varsta la care nu au discernamant?

| milan9 a răspuns (pentru unknownn):

- Harul primit de copil la botez nu reprezintă o povară ci un dar care are în vedere apărarea copilului care este foarte vulnerabil (ca om în general şi ca prunc în mod special)!

Harul divin are rolul de a întări viaţa spirituală a copilului chiar când acesta este în deplină formare şi în momentul în care are maximă nevoie de ea! Harul păstrează intergritatea copilului, sănătatea, viaţa şi sufletul acestuia neinfluenţate de răul de natură fizică sau de natură spirituală.

Despre botezul copiilor, Noul Testament vorbeşte în repetate rânduri:
- I Corinteni 1, 16: "Am botezat şi casa lui Ştefana; afară de aceştia nu ştiu să mai fi botezat pe altcineva." Prin expresia "casa lui Ştefana", Apostolul Pavel nu exclude pe nimeni din familia respectivă. În nici un caz copiii!

- I Corinteni 10, 2: "Şi, întru Moise, au fost botezaţi în nor şi în mare."

- I Corinteni 12, 13: "Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toţi, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, şi toţi la un Duh ne-am adăpat."

- Luca 3, 21: "Şi după ce s-a botezat, botezându-Se şi Iisus şi rugându-Se, s-a deschis cerul."

- Fapte 13, 24: "După ce Ioan a propovăduit, înaintea venirii Lui, botezul pocăinţei, la lui Israel."

- Fapte 2, 41: « Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat şi în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete. » De ce trebuie unii să presupună că între cei trei mii de oameni prin care s-a întemeiat la început Biserica, nu se aflau şi copiii acestora? Cum puteau rămâne tocmai ei în afara Bisericii, rupţi parcă şi de părinţii lor? De unde barbaria şi păgânitatea unui astfel de mod de gândire?

- Faptele Apostolilor 16, 15: "Iar după ce s-a botezat şi ea şi casa ei, ne-a rugat, zicând: De m-aţi socotit că sunt credincioasă Domnului, intrând în casa mea, rămâneţi". Expresia "ea şi casa ei" este în mod indubitabil o dovadă a faptului că nici acest citat şi nici alte zeci de citate referitore la botez, nu au exclus botezul copiilor. Botezul copiilor este făcut în acord cu Evanghelia Mântuitorului Hristos, începând cu primele comunităţi creştine, şi continuând cu întreaga istorie de 2000 de ani a Bisericii!

- Fapte 10, 44: "Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste cei care ascultau cuvântul." (!) Şi imediat spune despre aceşti :...
- Fapte 10, 48: "Şi a poruncit să fie botezaţi în numele lui Iisus Hristos. Atunci l-au rugat pe Petru să rămână la ei câteva zile."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

...dacă apostolii, primele comunităţi şi Biserica apostolică au practicat botezul, cum poţi pretinde să impui nişte idei "filosofice" după 2000 de ani de creştinism, spunând că tocmai pruncii nu ar avea nevoie de botez?

Şi copiii au nevoie de botez căci „nimeni nu e curat de întinăciune chiar dacă viaţa lui ar fi o singură zi" (Iov 14, 4) şi „întru fărădelegi m-am zămislit şi întru păcate m-a născut maica mea" (Psalm 50, 6), precum şi „ceea ce este născut din trup, trup este" (Ioan 3, 6), etc.

Origene ( 185 - 254 d.Hr!) spune: „Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împărtăşi şi pruncilor botezul"
Irineu de Lyon (130-202!): "Iisus a venit să mântuiască prin Sine pe toţi, adică pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bătrâni"

| NAdrian a răspuns (pentru unknownn):

Pe baza de PROFETIE-IMPLINIRE

Aceasta este implinirea: (IOAN 3:14-15)

14.Şi după cum Moise a înălţat şarpele în pustie, aşa trebuie să se înalţe Fiul Omului,
15.Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.

Aceasta este profetia: (Numerii 21:8-9)

8.Iar Domnul a zis către Moise: "Fă-ţi un şarpe de aramă şi-l pune pe un stâlp; şi de va muşca şarpele pe vreun om, tot cel muşcat care se va uita la el va trăi.
9.Şi a făcut Moise un şarpe de aramă şi l-a pus pe un stâlp; şi când un şarpe muşca vreun om, acesta privea la şarpele cel de aramă şi trăia.

| unknownn a răspuns (pentru NAdrian):

Bre,nu ma impresionezi ca vii cu citate din Biblie, asa as putea veni si eu cu citate din Harry Potter. Biblia e o porcarie, iar voi credinciosii credeti ca stiti multe dar de fapt nu stiti nimic.

| morningstar explică (pentru unknownn):

Spune-mi te rog cate vieti au schimbat cartile lui Greuceanu si apoi iti spun si eu numai cate sute de vieti schimbate in bine cunosc eu. Cu tot respectul pentru autor, povestile lui Greuceanu nu fac nimic altceva decat sa functioneze pe post de somnifer pentru copii. Pe cand Biblia a ramas ca o minune cartea care schimba vieti, invata pe oameni si ii salveaza de la pierzare. Nicio alta carte nu mai are puterea sa faca asta. Asta ar fi doar unul dintre zecile, poate sutele de motive pentru care Biblia a ramas pana in zilele noastre ca un semn din partea lui Dumnezeu, in ciuda tuturor prigonirilor aduse impotriva crestinilor.
Cat despre botezul copiilor mici, nici eu nu sunt de-acord. Nu este biblic; un simplu motiv ar fi ca este scris in Biblie ca doar cel ce crede in inima lui ca poate fi mantuit, doar acela poate i botezat. Ori saracii copii nu au cum sa creada ceva la numai cateva saptamani. In fine, asta este o alta discutie si cred ca ar fi bine sa te lamureasca crestinii ortodosi daca vrei detalii.

| unknownn a răspuns (pentru morningstar):

Asta cu vieti schimbate tine de subconstientul tau, ia da-mi niste exemple ca sunt curios, ce vieti a schimbat biblia. Ce invata biblia pe oameni? Sa ii manipuleze? Am citit si eu de curiozitate cateva zeci de pagini din Biblie si nu mi-a schimbat viata cu nimic, so?
De unde stii ca biblia este de la Dumnezeu?( fara argumente de genul: "asa am auzit"; "toata lumea crede ca e de la Dumnezeu, deci trebuie sa crezi si tu"...

| NAdrian a răspuns (pentru unknownn):

Cine a spus ca vreau sa impresionez?
Ar trebui sa iti schimbi pararea fata de Biblie!

| morningstar explică (pentru milan9):

"Am botezat şi casa lui Ştefana..." Nu exclude copiii, dar nici nu ii include. Cum poti demonstra ca in acea casa erau si copii? Exista familii formate chiar numai din adulti!
"Şi, întru Moise, au fost botezaţi în nor şi în mare." Este vorba despre 'parintii nostri', asa spune versetul anterior. deci spune 'parintii nostri', nu 'copiii nostri' sau 'parintii nostri cand erau prunci'.
"Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toţi, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, şi toţi la un Duh ne-am adăpat. " Da, dar nu spune 'copii elini', 'copii robi' etc!
Şi după ce s-a botezat, botezându-Se şi Iisus şi rugându-Se, s-a deschis cerul." Da, s-a botezat norodul, dar nimic nu indica faptul ca si pruncii au fost luati in considerare. Si tocmai pentru ca nu se specifica nimic despre copiii din norod, voi profitati sa dati invatatura altora ca botezul nu este interzis. Da, dar nici indicat!
"După ce Ioan a propovăduit, înaintea venirii Lui, botezul pocăinţei, la lui Israel." Botezul pocaintei...si se poate spune despre acel copilas de cateva saptamani ca s-a pocait cand el nici nu stie pe ce lume este? :O
« Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat şi în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete. » De suflete. Ce te face sa crezi ca erau si copiii printre ei? Nu, nu este o barbarie si copiii nbu sunt pusi de-o parte daca nu sunt botezati. Isus i-a binecuvantat, nu s-a apucat sa ii boteze. dar voi sunteti mai 'inteligenti' decat Isus si ii si botezatiwinking
"Iar după ce s-a botezat şi ea şi casa ei, ne-a rugat, zicând: De m-aţi socotit că sunt credincioasă Domnului, intrând în casa mea, rămâneţi". Casa ei nu cuprinde neaparat copii. In familia mea nu sunt copii. Daca eu spun 'eu si casa mea', tu nu ai cum sa demonstrezi ca in familia mea exista sau nu copii.
Daca era facut botezul copiilor mici in acord cu evanghelia Mantuitorului, asa cum va place sa va laudati, am fi avut macar un text biblic care descria botezul unui nou nascut. Dar Domnul Isus a binecuvantat copiii in mai multe situatii, nicidecum nu i-a botezat. Si cu versetele in care se spune clar ca este necesara credinta pentru a fi botezat cum ramane? Le dati la o parte? Le ignorati? Le scoateti din context?
Nu stiu de ce, am impresia ca noi am mai discutat chestia asta cu botezul, am recunoscut asta pentru ca mesajul tau pare a fi un copy-paste de la alte raspunsuri de-ale tale. Mi-ar placea sa revenim la subiectul propus de mine. Iar daca nu vrei sa inchei, iti propun sa postezi o intrebare referitoare la tema discutata anterior. Multumesc pentru intelegere.

| morningstar explică (pentru milan9):

"...dacă apostolii, primele comunităţi şi Biserica apostolică au practicat botezul" Da-mi te rog un singur text biblic unde ni se descrie clar botezul unui nou nascut. Nu al unei multimi printre care credeti ca erau si copii samd.

| morningstar explică (pentru unknownn):

Ok, am sa iti dau exemple de vieti schimbate datorita Cuvantului lui Dumnezeu. Cunosc pe cineva, un betiv notoriu care in urma auzirii Cuvantului lui Dumnezeu, de mai bine de 30 ani s-a lasat de bautura si il urmeaza pe Dumnezeu. Si nu este singurul. Dumnezeu mi-a vindecat prieteni de cancer, ciroza, paralizie, asta tot prin Cuvantul Sau. Cunosc barbati care isi invineteau sotiile de demonizati ce erau; si cand au auzit Cuvantul lui Dumnezeu, au fost schimbati si astazi sunt niste oameni demni de apreciat. Multi oameni s-au lasat de vicii in urma auzirii Cuvantului lui Dumnezeu; asta dupa ce au incercat tot felul de tratamente si metode si au esuat. Multi oameni au fost salvati de la sinucidere in urma auzirii Cuvantului lui Dumnezeu; una din aceste persoane a fost chiar mama mea. Si exemplele continua...
Biblia nu manipuleaza. Oamenii pot face asta, dar nu si Biblia. Cand vrei ca viata ta sa fie schimbata, trebuie sa si crezi! Degeaba merge un om aflat in depresie la psiholog daca el stie sigur ca nimic nu il poate ajuta si nu vrea sa isi scoata asta din cap! Degeaba citesti tu cateva pagini daca stii sigur ca nu este decat o simpla carte si nimic mai mult in ea.
Nu am sa iti dau argumentele 'asa am auzit' etc; nu fac afirmatii gratuite. Dar odata ce Biblia este Singura Carte prin care Dumnezeu a lucrat intr-un mod miraculos de atatea ori, mai poti pune la indoiala apartenenta ei?

| morningstar explică (pentru NAdrian):

Si atunci daca sarpele a fost inaltat pe un stalp si ai gasit o asa zisa corespondenta intre inaltarea sarpelui si inaltarea Domnului spre a fi rastignit, ce faci cu versetele care spun clar ca Domnul Isus Si-a carat crucea si a fost rastignit pe ea? Le anulezi? Le ignori?
"Pe când Îl duceau să-L răstignească, au pus mâna pe un anume Simon din Cirena, care se întorcea de la câmp; şi i-au pus CRUCEA în spinare, ca s-o ducă după Isus." Luca 23:26
"...şi ziceau: „Tu, care strici Templul şi-l zideşti la loc în trei zile, mântuieşte-Te pe Tine însuţi! Dacă eşti Tu Fiul lui Dumnezeu, coboară-Te DE PE CRUCE!" Matei 27:40
Astea sunt numai doua versete. Sunt curioasa sa vad cum le cititi voi in asa incat intelegeti ca este vorba despre un stalp si nu despre o cruce.

| NAdrian a răspuns (pentru morningstar):

Simon Cirienul I-a dus crucea, ce stalp visezi ca nu inteleg asocierea?

| morningstar explică (pentru NAdrian):

In primul rand nu visez. Cred ca eu ti-am vorbit politicos big grin pana acum.
Cand ai scris mesajul 'Profetie-Implinire', ai dat impresia ca asta ar fi explicatia pentru care unii credinciosi cred ca Isus ar fi fost rastignit pe un stalp si nu pe o cruce- faptul ca sarpele ar fi fost urcat pe un stalp. Iar eu ca raspuns ti-am dat doua versete din care reiese clar ca a fost carata o cruce si nu un stalp si a fost rastignit pe o cruce, nu pe un stalp. Nu am inteles eu bine ce ai vrut sa spui ori nu ai fost destul de clar. Lamureste-ma ce sustii si adu argumente.

| NAdrian a răspuns (pentru morningstar):

Am inteles putin din asociere,totusi,
Stapl-Cruce
Faptul,,face'' ca stalpul,cu sarpele pe el sa fie ca o Cruce
Nu conteaza locul,obiectul propriu, ci simbolistica, mai multe detalii citeste,, Sensul tipic in Sfanta Scriptura'' daca nu gasesti lasa mesaj, iti dau lectia direct din caiet la mesaj privat, dar nu la ora asta...

| milan9 a răspuns (pentru morningstar):

Dă-mi şi tu un singur text CLAR, în care se scrie negru pe alb că NU TREBUIE să li se transmită COPIILOR (exact în această formulare, fără interpretări libere şi "gratuite") darul şi harul Duhului Sfânt, gratuit ca dar, şi necasar pentru progresul spiritual!

| martzian a răspuns (pentru milan9):

"Despre botezul copiilor, Noul Testament vorbeşte în repetate rânduri:" - Nu e interesant ca dati o lista lunga de versete si NICI UNUL in care sa se vorbeasca despre botezul copiilor mici? Daca va duceti la Faptele Apostolilor 16, veti vedea ca in urma botezului temnicerul "s-a bucurat cu toată casa lui că a crezut în Dumnezeu." Vorbim de o credinta constienta, care intelege ce face!

In ceea ce priveste presupunerea ca POATE erau si copii, asta nu este deloc o biblica si nu are temei... Nu putem opera astfel. Nu adaugati nimic la Scriptura, e pacat!

| martzian a răspuns (pentru milan9):

Ce intelegeti prin "darul si harul Duhului Sfant"? Iertat sa imi fie tupeul, dar am impresia ca va asumati o terminologie pe care nu o stapaniti...

| unknownn a răspuns (pentru morningstar):

Biblia este o carte,formata din mai multe carti scrise de sfinti(care sunt si ei oameni),deci rezulta ca Biblia este o carte scrisa de oameni,de cand si pana cand e de la Dumnezeu? Orice carte poate sa-ti schimbe viata(adica ma rog nu chiar orice,depinde de persoana),orice carte poate sa-ti schimbe mentalitatea...
Sa inteleg ca pentru toate lucrurile bune intamplate este Dumnezeu,iar pentru cele rele este de vina diavolul. De ce sa nu fim realisti? Tu mi-ai dat exemple doar de pocaiti care s-au schimbat,in viziunea mea,pocaitii sunt niste oameni schizofrenici. Am si eu un vecin care "a scapat de cancer" dupa ce s-a pocait.
"Cand vrei ca viata ta sa fie schimbata, trebuie sa si crezi! "
Corect,dar asta nu inseamna ca te schimbi doar crezand in Dumnezeu,si eu am fost salvat de la sinucidere, si eu am trecut prin depresii... fara sa citesc Biblia, fara sa merg la biserica., Dumnezeu e de vina, asa-i?

| unknownn a răspuns (pentru NAdrian):

O sa mi-o schimb daca ma convingi sa mi-o schimbhappy

| morningstar explică (pentru milan9):

Si imi dai si tu apoi un text CLAR in care scrie BOTEZATI COPIII?! sau FACETI POMENI! sau FACETI-VA CRUCE!? etc
O sa iti dau cateva versete din care doar cineva fara logica ar mai putea continua sa sustina ca botezul copiilor mici este unul biblic:
"...botezul, care nu este o curăţare de întinăciunile trupeşti ( asa cum sustineai tu mai sus), ci MARTURIA unui cuget curat înaintea lui Dumnezeu. Acum eu te intreb: de ce aplicati botezul cuiva care nu poate inca marturisi ca are cugetul curat? Daca nu poate marturisi, mi se pare de bun simt sa astepti sa faca el asta la un moment dat cand va avea maturitatea necesara pentru a face asta.
"„Pocăiţi-vă", le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre " Deci "pocaiti-va!" E clara conditia! De unde stiti voi ca acel copil s-a pocait cand el habar nu are ce i se intampla in acel moment?
"Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit." Deci "va crede si se va boteza". Din nou te intreb: crede ceva acel copil?
Am citit toata Biblia si nu se gaseste niciun text in care se relateaza botezul unui copil mic. De ce crezi ca Domnul Isus a fost adus la templu, dar nu si botezat? Tocmai, ca sa ne dea noua un exemplu de purtare in sensul asta. De ce credeti voi ca procedati corect ca botezati prunci si nu adulti cand in toata biblia se relateaza CLAR NUMAI botezul ADULTILOR? Va place sa va legati de versete pe care le rastalmaciti poate-poate vor da de inteles asta. "Cutare si casa lui'', deci si copii" cam asa ganditi. Dar nu e corect. In casa aceea pot fi numai adulti. nu scrie nicaieri " Cutare si nevasta si copiii lui'. Asa era corect ceea ce sustineti despre botezul copiilor mici. Dar nu este nicaieri scris asa. Daca Domnul Isus si aostolii au botezat numai adulti, de ce va credeti voi mai inteligenti sa schimbati principiul? Nu crezi ca asta este doar o dovada de neascultare si nimic altceva?
Daca nu poti deduce din versetele astea ( si nu sunt singurele) ca botezul copiilor nu este unul biblic, atunci nu e vina mea. Sunt interpretari absolut logice si numai cel care nu vrea sa inteleaga, numai acela nu va fi de-acord cu aceasta...roaga-te Domnului sa te lumineze!

| morningstar explică (pentru unknownn):

Imi dau seama de nivelul tau de inteligenta si de faptul ca nu iti permite vocabularul sa te exprimi altfel decat prin a jigni pocaitii. E treaba ta, oricum.
Biblia este o Carte scrisa de oameni, dar de oameni insuflati de Dumnezeu, nu inspirati, asa cum se procedeaza pentru opere in general. Asta nu s-a mai intamplat cu nicio carte de pe Pamant.
Nu, eu nu ti-am dat exemple de pocaiti a caror viata a fost schimbata, ci de oameni necrednciosi ( deci nepocaiti) care negau existenta lui Dumnezeu sau care isi aminteau de El doar cand il injurau. Deci nu erau pocaiti, altfel nu mai exista nicio schimbare in bine. Asta este realitatea.
Orice carte poate sa schimbe viata cuiva? Si de ce celelalte carti citite de mine ( si nu putine!) nu au avut efect asupra mea asa cum a avut Biblia? Pentru ca am citit din domenii diverse, culturi diferite, experiente deosebite...Cum explici asta? Si am fost dispusa sa ma schimb daca acea carte ma marca. Dar niciuna nu a facut asta! Sau poate pentru o perioada m-a impresionat un anumit aspect si la atat am ramas.
Cand o sa vina Momentul ( si sper sa nu fie prea tarziu pentru tine), ai sa iti dai seama ca Cel care te-a salvat de la sinucidere si depresii nu a fost nimeni altcineva decat Dumnezeu!

| unknownn a răspuns (pentru morningstar):

Sunt rasist!
Da cum ziceam mai devreme, pentru toate lucrurile bune care se intampla, Dumnezeu e de vina, hai sa fim realisti!

| morningstar explică (pentru unknownn):

Nu stiu daca esti rasist, dar stiu ca esti complicat.
Dumnezeu ne da 'lucruri bune' ( noi le numim 'binecuvantari') si in acelasi timp, ingaduie sa avem parte si de incercari; diferenta este ca nu ne lasa niciodata singuri in incercarile pe care ni le da, ci este cu noi si ne ajuta sa trecem cu bine, nu ne lasa singuri.

| milan9 a răspuns:

Câteva din relatările Noului Testament referitoare la sf. cruce, la valoarea simbolică și importanța ei pentru. creștini:

1). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce);
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Gaiateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."

| morningstar explică (pentru milan9):

Eu cerusem altceva; mi-ar placea sa stiu de ce alte religii cred ca a fost rastignit pe un stalp si nu pe o cruce. A pornit de undeva o confuzie, au gasit in alte surse, etc? Versete despre cruce se gasesc, cu toate acestea, nu vad de ce pana si crucea ar fi sfanta. Stiam ca aceasta calitate se poate atribui numai oamenilor.

| PedoBarbie a răspuns:

Servus!
Nu contează stâlp sau cruce tot o porcărie e Iisus şi tot.
Pe curând!

| morningstar explică (pentru PedoBarbie):

Afirmatii gratuite!

| martzian a răspuns:

Explicatia nu este grea deloc. Martorii lui Iehova sunt cei care au introdus ideea stalpului, dupa ce multi ani au folosit ei insisi imaginea crucii. Cred ca teama a fost mai mult cu privire la simbol decat incercarea de a oferi o explicatie corecta dpv istoric.

Termenul tradus ca si "cruce" este, in limba greaca, "stauros" - cuvant care a suferit, in timp, mai multe adaptari la nivel de semnificatie. Pe vremea domnului Isus (si multi ani inainte) el reprezenta instrumentul roman de tortura. Scriitorii romani ai vremii folosesc pentru "stauros" un cuvant latin (crux) care semnifica ceva care se incruciseaza - T, X sau forma crucii. A crucifica este in latina "crucifigo". Nu exista nici o indoiala in acest sens. Prin urmare cruce si nu stalp!

O alta explicatie a celor ce contesta crucea este prin cuvantul Xylon - care semnifica realmente un lemn dintr-o bucata, doar ca acesta nu este folosit niciodata in Biblie pentru a descrie crucificarea lui Isus!

Sper ca ajuta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru martzian):

Cred că în ce priveşte termenul Xylon te înşeli. Dacă ai acces la o traducere din greacă vei găsi acest cuvânt în: Faptele Ap. 5:30; 10:39, Galateni 3:13, 1 Petru 2:24.

| martzian a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

De acord! Am verificat, si intr-adevar este xylon, facand referire la ideea din Deut. 21. Continui sa cred ca exista mai multe indicii pentru cruce decat pentru stalp. Si totusi, mutand discutia de pe jertfa lui Isus si semnificatia ei asupra instrumentului de tortura oamenii pierd esentialul, nu crezi?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru martzian):

Sunt pe deplin de acord cu tine că cel mai important lucru este voloarea jertfei lui Isus decât obiectul pe care a fost executat.

| C0nstantin a răspuns:

In momentul in care a murit Iisus in Imperiul Roman era la ordinea zilei crucificarea. Era o metoda practicata si in alte zone ale lumii.
Crucificarea era o metoda practicata de romani pentru pedepsirea celor care incalcau cuvantul lor. Desi nu tot timpul se ajungea la crucificare deoarece cei ce urmau sa fie crucificati erau biciuti inainte si apoi obligati sa isi care crucea, abia apoi urmand a fi crucificati.
http://en.wikipedia.org/wiki/Crucifixion#Ancient_Rome

| 1libercugetator1 a răspuns:

Eu am auzit ca nu a existat vreodata

| morningstar explică (pentru 1libercugetator1):

Ca nu a existat cine, Isus?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru morningstar):

Yes

| Spitz10 a răspuns:

Pai erau multi oameni care erau acolo,printre care si scriitori,si oameni(am uitat expresia)care scriu articole care sa ramana in timp, iar acestia nu sau exprimat toti la fel, cei care au spus ca era o cruce au exprimat forma chiar a cruci, iar cei care au spus ca era un stalp spuneau ca era un fel de stalp dar nu spuneau o descriere completa, ci doar un stalp. Funda?

| morningstar explică (pentru Spitz10):

Si pe 'principiul' asta se bazeaza doctrina lor? Mi se pare cam cusuta cu ata alba. Adica au fost niste scriitori carora li s-a parut ca vad in loc de cruce un stalp si de la asta a pornit doctrina unei religii?

| KTAleen a răspuns:

Marturii lingvistice:

-Limba greaca elenistica (κοινή - comuna) a fost folosita circa 6 secole :sec 3 iHr – sec 3 dHr.

-Cuvantul στaυρός il gasim in operele scriitorilor din jurul primului sec crestin: Diodorus Siculus(sec 1 iHr), Iustin Martirul (sec 2 dHr) desemnand si o alta forma decat cea de stalp/tarus si anume †.

-Irineu de Lyon (sec2) chiar descrie crucea - forma folosita de intreaga crestinatate pana in ziua de azi, cu laturile sale verticale si orizontale.
Cinstirea crucii de fapt este cinstirea lui Iisus si a jertfei sale mantuitoare, pentru ca nu o poti separa de Mantuitorul cel rastignit pe ea.

| morningstar explică (pentru KTAleen):

Multumesc pentru raspuns. Imi place primul tau raspuns pentru ca inteleg acum explicatia pentru intrebarea mea, mai ales daca este chiar adevarat ceea ce sustii. Cat despre faptul ca cinstiti crucea pentru ca asa faceau si alti crestini din alte timpuri, mi se pare o copiere fara folos. Noi trebuie sa facem ce ne-a spus Domnul Isus sa facem, nu sa copiem un simbol inventat de altii oricat de credinciosi ar fi fost ei ( pana la urma erau tot oameni si puteau gresi in alegerile lor). Daca vi se pare ca cinstind crucea Domnului, Il cinstiti pe El, de ce nu cinstiti la fel de mult otetul pentru ca asta I S-a dat sa bea pe cruce? Sincer, alegerea unor religii de a o cinsti prin rugaciuni pe mama Domnului sau crucea pe care El a fost rastignit, toate acestea mi se par pretexte pentru a nu cinsti pe Cine trebuie cu adevarat.

| KTAleen a răspuns:

Marturii istorice cu privire la forma clasica †, uzitata de toti crestinii si folosirea ei:
a. Cea mai veche marturie arheologica a unei στaυρός(gr. cruce) de forma †, folosita de crestini dateaza din jurul anilor 60 - 70, dHr, cand a fost intemeiata comunitatea crestina in Puteoli (Puzzoli). S-a descoperit pe peretele unei case din orasul roman Herculaneum, distrus in 79 de un vulcan… (Despre predica lui Pavel/Paul in aceasta zona citim in Fapte 28: 13-14)
b. Cca sec 2, Dealul Palatin (Roma), Grafittiul lui Alexamenos, prin care, autorul denigreaza crestinii, aratand un Iisus cu cap de magar, rastignit pe o cruce. Crestinii erau jigniti, spunandu-li-se onolatrii.
c. Istoricul Minucius Felix in argumentele anti-crestine din,, Octavius", scrisa la finele secolului 2, vorbeste despre folosirea semnului crucii de catre crestini.
d. Enciclopedia iudaica certifica faptul ca, inca din secolul 2 crestinii cinsteau semnul crucii si isi faceau semnul crucii.
e. Clement din Alexandria numeste crucea,, semnul Domnului" τὸ κυριaκὸν σημεῖον.
f. Alti autori din primele veacuri ce vorbesc despre viata crestinilor si folosirea simbolului crucii : Iustin martirul, Tertulian, Cyprian, Lactantiu.
g. Intr-o catacomba din primul secol crestin din apropierea Muntelui Maslinilor a fost descoperita o piatra cu semnul crucii sapat in ea.
- Imaginile le puteti vedea pe: http://ora-de-religie.blogspot.ro/......stalp.html

| comandamente a răspuns:

Pentru ca iehovisti nu cred an trinitate an numele Tatalui al Fiului si al Sfantului Duh de aceia ei cred astfel
cerceteaza si vei afla ca am dreptate.

| morningstar explică (pentru comandamente):

Nu inteleg ce legatura are faptul ca ei nu cred in Sfanta Treime ( nu am verificat asta) cu faptul ca ei cred ca Isus ar fi fost rastignit pe un stalp si nu pe o cruce.
Si inca ceva: se numesc 'martorii lui Iehova', nu 'iehovistii'; sa avem respect pentru orice religie, chiar daca nu sustinem aceeasi doctrina.

| comandamente a răspuns (pentru morningstar):

Tu vrei un raspuns corect, si cand ti se da raspunsul la intrebare nu antelegi problema pentru. ca nu ai verificat, si totusi ai fost curios,

e drept ca e bine sa avem respect fata de toti, dar asta e limbajul nostru modern.

| morningstar explică (pentru comandamente):

Mi se pare ca tratezi cu totul alt subiect odata ce eu te intreb "De ce martorii lui Iehova cred ca Isus a fost rastignit pe un stalp si nu pe o cruce? " Iar tu imi raspunzi "Ei nu cred in Sfanta Treime". Poate ca ai tu ceva de afirmat, dar daca sustii ca asta este raspunsul la intrebarea mea, fa-ma sa inteleg care este legatura.
Cand am scris ca nu am verificat, m-am referit ca nu am verificat daca ei nu cred in Sfanta Treime pentru ca nu aspectul asta mi se pare relevant cand eu intreb cu totul altceva.

| comandamente a răspuns (pentru morningstar):

Frate:ancerc sa ati explic mai detaliat, sper sa ma antelegi de tura asta,
eu nu tratez o cu totul alt subiect asa cum crezi tu pt.ca nu ai studiat acest subiect, fiindca poate tu nu ai auzit asa ceva vreodata, despre trinitate!
cerceteaza sa vezi daca nu crezi.acesta e motivul pentru care iei nu cred ca Isus a fost crucificat pe cu ce ci pe stalp.
necredinta an trinitate aduce la baza mai multi factori.menionez doar 3 lucruri.
1) ei nu cred ca sunt3 persoane {trinitatea} ci 2 Persoane dinstincte. Dualitate]DUMNEZEU Tatal si Isus Hristos.
2) cred ca Isus are un anceput al zilelor...
3)crucificarea pe un stalp.
aceasta e doctrina lor la baza biserici lui Iehova.

| morningstar explică (pentru comandamente):

In fine, nu are nicio legatura explicatia ta; eu nu te-am mai intrebat ce mai stii despre doctrina lor ca sa imi spui ca ei nu cred ca Sfanta Treime.
Probabil ai ceva de zis, dar nu stii sa explici. Si crede-ma, am auzit multe despre Trinitate, nu e cazul sa faci afirmatii gratuite despre mine.
*in cel mai rau caz, imi spui 'sora', daca tot vrei sa mi te adresezi astfel.

| comandamente a răspuns (pentru morningstar):

Bine sora! dar de unde sa stiu ca esti fata, pt.ca nu ai nici poza si nici numele pe TPU.
ati mai zic cateva cuvinte

| morningstar explică (pentru comandamente):

In poza de la avatarul meu este o fata, credeam ca e simplu de realizat asta. In fine, nu asta conteaza.

| comandamente a răspuns (pentru morningstar):

Atunci scuze.pa

| GhuRtty1989 a răspuns:

Crestinii au ca si carte de capatai Biblia( in ebraica si greaca) pentru a vedea raspunsul corect uitate in original nu in traduceri.

| andrei2511 a răspuns:

Pe Biblie? thinking Zice foarte clar ca a fost rastignit pe o cruce in varful dealului Golgota thinking

| ZacheuN a răspuns:

Aici nu-i vorba de religii, ci de adevăr.
Dacă credem înYașua Mesia și în puterea Lui, atunci trebuie să recunoastem adevărul curat.

El ne-a învățat să ne rugăm în Duh și Adevar, astfel:
1. Rugându-ne Tatălui, în Numele Fiului
2. Ioan 4:2 … Închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr; fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl.
Fiul nu ne învață să ne rugăm Lui, ci Tatălui.

Deci, o rugăciune după modelul de mai jos, nu este corectă pentru un lider!
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Tale si ale Sfantului Parintelui nostru Arsenie, miluieste-ne pe noi pacatosii.

Când a căzut imperiul Bizantin sub puterea turcilor, asemenea rugăciuni făcute tuturor sfinților, nu au fost ascultate!

Căutați cuvântul „cruce" în faptele apostolilor. Nu-l veți găsi!
In schimb găsim în trei versete cuvântul „lemn" în loc de „cruce".

Fap 5:30 Dumnezeul părinţilor noştri a înviat pe Isus, pe care voi (ortodocșii, catolicii) L-aţi omorît, atîrnîndu -L pe lemn.

Fap 10:39 Noi sîntem martori a tot ce a făcut El în ţara Iudeilor şi în Ierusalim. Ei (ortodocșii, catolicii) L-au omorît, atîrnîndu -L pe lemn.

Fap 13:29 Şi, dupăce au împlinit tot ce este scris despre El, (Iosif din Arimatea și evreii mesianici apostolici) L-au dat jos depe lemn, şi L-au pus într’un mormînt.

BOR a înlocuit cuvântul „lemn" numai din ultimul verset, cu „cruce", dar catolicii nu au îndrăznit acest lucru.
BOR 13:29 Iar când au săvârşit toate cele scrise despre El, coborându-L de pe cruce, L-au pus în mormânt.

Asta este dovada că Yașua Mesia nu i-a învățat pe apostoli să folosească cuvântul „cruce" și nici închinarea la icoane, idoli sau sfinți.
Este o încălcare flagrantă a primelor două porunci.

Noi nu putem veni cu cereri la Tatăl nostru, ca niște INFRACTORI!

Satana va profita de aceste păcate ale noastre, ca să ne fure biruința asupra Fiarei globaliste, despre care este scris:

Apoc 13:4 … „Cine se poate asemăna cu fiara, şi cine se poate lupta cu ea?

Isa 8:20 La lege şi la mărturie! Căci dacă nu vor vorbi aşa, nu vor mai răsări zorile pentru poporul acesta.

| HiTTL3R a răspuns:

Probabil Biblia e una din cele mai mari minciuni din istoria omeniri.

| morningstar explică (pentru HiTTL3R):

Ce te face sa crezi asta?

| NinnuBluu a răspuns:

Ehh,s-au mai incurcat cand au scris povestea laughing).

| morningstar explică (pentru NinnuBluu):

Tocmai ca cei care au scris 'povestea', cum ii spui tu, au afirmat ca Domnul Isus a fost rastignit pe o cruce. Care alta poveste ar mai exista din care sa reiasa ca ar mai exista alte variante ale crucificarii?