| popmirgea1999 a întrebat:

A invidia este tot una cu a ura?
Daca esti invidios pe cineva dar in schimb nu ai nimic cu el(nu-l urasti, nu-i porti pica etc) este rau?
Invidia este ceva care crezi tu ca nu ai reusit sa faci nimic ce ti-ai dorit si de aceea esti invidios?

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi
http://dexonline.ro/definitie/invidia
INVIDIÁ, invidiez, vb. I. Tranz. 1. A fi stăpânit de invidie față de cineva, a privi cu invidie pe cineva sau reușita, bunăstarea, calitățile altuia; a pizmui. 2. A dori, a râvni, a pofti ceva ce aparține altuia
http://www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex; jsessionid=1481B5CF88398BAD6E46EA7144A1322A? query=UR%C4%82

ÚRĂ^1, (rar) uri, s.f. Sentiment puternic, nestăpânit, de dușmănie față de cineva sau de ceva. - Din urî (derivat regresiv).
Sursa : DEX '98
http://dexonline.ro/definitie/ur%C4%83
ÚRĂ uri f. 1) Sentiment puternic de antipatie profundă (față de cineva sau de ceva). ◊ ~ de moarte aversiune foarte mare. 2) Atitudine dușmănoasă; ostilitate; vrajbă. [G.-D. urii] /v. a (se) urî

| AnghelB a răspuns:

Invidia este motorul progresului.

| danay72 a răspuns:

O persoana invidioasa nu-i place ca altcineva are ceva ce el nu poseda.Nu e placut lui Dumnezeu sa fim invidiosi si aceasta pentru ca foarte usor de la invidie se poate ajuge la ura, nu e inofensiva.Proverbe3:31,32

| sublime89 a răspuns:

Si invidia poate fi de mai multe feluri. Poate exista putina invidie si intre prieteni, dar asta nu inseamna neaparat ca se si urasc unul pe altul, sau ca nu s-ar ajuta la greu unul pe altul.

| M25M a răspuns:

Invidia si ura sunt doua sentimente diferite. Prima presupune dorinta de a avea statutul altua, ori o caracteristica a celuilalt.
A ura pe cineva inseamna a avea o aversiune, antipatie, fata de cineva sau de ce reprezinta acel cineva.

Din invidie se poate naste ura, insa din ura e mai greu sa regresezi spre invidie.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Invidia este un sentiment de nemulţumire egoistă provocat de prosperitatea sau de avantajele cuiva.

"Daca esti invidios pe cineva dar in schimb nu ai nimic cu el(nu-l urasti, nu-i porti pica etc) este rau?"
E adevărat că ai putea fi invidios fără a ajunge vreodată să face ceva rău. Dar nu uita că la baza acţiunilor noastre stau de cele mai multe ori sentimentele şi tendinţele ascunse ale inimii. De aceea, a avea invidie în inimă faţă de cineva se poate asemăna cu faptul de a avea o substanţă uşor inflamabilă - poate nu va exploda niciodată, dar pericolul există întotdeauna.
Iată de ce Biblia ne îndeamnă: „Să nu fim înfumuraţi, luându-ne la întrecere unii cu alţii, invidiindu-ne unii pe alţii" (Gal. 5:26)

| Maxim96 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invidia te coboara nu te ridica.ea darama nu zideste.

| svartirhimnar a răspuns:

Bă, eu cred că atunci când eşti invidios pe cineva, ai ceva cu el, nu? Inevitabil apare şi sentimentul ăla de ură, uşor uşor.

| kira30 a răspuns:

Si eu invidiez pe cineva dar nu-l urasc, imi este prieten.