| popmirgea1999 a întrebat:

Invidia se naste din invidia altora care au fost invidiosi pe tine?(sau nesimtiti)

Invidia este un pacat doar daca esti invidios pe aproapele tau(verisor etc)sau pe toata lumea?

Daca esti invidios dar in schimb nu-i arati aluia pe care esti este tot un pacat?

4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Nu este un secret ca invidia, in sine, nu este un sentiment care sa ne onoreze.Din punct de vedere religios este un pacat, psihologic face parte din sentimentele negative. Efectele ei, desi este orientata catre celalalt, sunt daunatoare in special pentru tine.Ea opereaza numai in contextul compararii cu ceilalti.Deci,invidia este un sentiment firesc, pe care il poti controla-atunci e sanatoasa sau te poate controla ea-atunci e momentul sa schimbi ceva pentru ca in varful scalei se poate ajunge la ura, dorinta de razbunare si chiar violenta.

| sublime89 a răspuns:

Invidia nu este un pacat, pentru ca nu exista pacate. Dar asta nu inseamna ca e bine sa existe invidie intre oameni.

| M25M a răspuns:

Invidia inseamna pacat doar in crestinism sau doar in religie. Invidia este un sentiment uman firesc, instinctiv, este prezenta in firea noastra. Poti asocia aceasta stare cu pacatul doar din punct de vedere religios.

| purplestar9494 a răspuns:

Invidia in general este pacat nu conteaza daca este indreptata catre o singura persoana sau catre un grup cum mai multe persoane.Chiar daca o simti si nu o arati tot este considerata un pacat.Dar sincer acum nu cred ca a existat om care sa nu simta invidia in viata lui si tocmai de aceea suntem oameni ca sa gresim si sa invatam din greseli