| AvalohAlyn a întrebat:

A mai citit cineva cartile Conversatii cu Dumnezeu de Neale Donald Walsch? Pareri? Merita sa le cumperi? Cum sunt ele?

4 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Nu... parerile lui sunt de multe ori cu sensuri mai bizare si in contradictie cu invataturile ale ortodoxiei, cu toate ca acest lucru este estompat prin estetica si cuvinte ce sustin oarecum ideea de extindere a libertarii omului si stim foarte bine ca prea multa libertate ne corupe. N-est-ce pas?

N. D. Walsch – un ratacit!

APR
Neale D. Walsch este un guru american, un maestru spiritual care pretinde ca are anumite revelatii din partea unui dumnezeu ce se dovedeste de fapt a fi diavolul. Este vorba despre cartea lui: „Conversatii cu Dumnezeu". In carte sunt multe sofisme si minciuni, el neaga dumnezeirea lui Iisus zicand ca ar fi un om care a auzit mai multe mesaje de la Dumnezeu (pg.17), il numeste maestru spiritual alaturi de Budha si Krishna. Deci zice el ca Hristos nu ar fi Dumnezeu ci un om, si ca el esti tu. El invata cititorii sa nu se teama de Dumnezeu, ca El nu va judeca lumea si nu are niciun motiv sa pedepseasca pe om (pg.25)

El mai sustine cum ca diavolul nu exista: „Ati creat in mitologia voastra o fiinta numita diavol" (pg.23). Sf. Serghie Meciov ne invata ca frica de Dumnezeu este conducatorul nostru catre mantuire: „Daca vrei sa ajungi la limanul dragostei, ia-ti drept carmaci frica de Dumnezeu." Iar Psalmistul David spune: „Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii." Insa Neale D. Walsch ne cere in primul rand sa ne eliberam de frica de Dumnezeu si sa punem inceput bun nebuniei. Sf. Ap. Pavel ne avertizeaza: „Va veni o vreme cand nu vor mai suferi invatatura sanatoasa ci – dornici sa-si desfateze auzul – isi vor gramadi invataturi dupa poftele lor, isi vor intoarce auzul de la adevar si se vor abate catre basme." (II Timotei 4, 3-4).

N. D. Walsch mai indeamna asa in cartea sa: alege dragostea, fa ce vrei, nu exista morala, nu exista porunci, ci numai experienta proprie, placere (Jucati-va cu sexul! Jucati-va cu el! pg.182). Crede in reincarnare, il pune pe om in locul lui Dumnezeu (Spuneti: „Eu sunt Calea si Viata, urmati-Ma!" pg.87) Promoveaza egoismul si mandria (Cea mai iubitoare persoana este cea care se centreaza in jurul propriului Sine – pg.113). Nu exista familiue ci doar relatie, cat mai multe si diverse relatii (Nu ai nicio obligatie nici in cadrul relatiei, nici in intreaga ta viata – pg.125). La pg. 175 graieste asa satana prin gura lui N. D. Walsch: „Voi sunteti trupul meu. Tot ceea ce eu traiesc ca experienta, traiesc prin voi." Vai, sa nu fie! Si in celelalte carti ale lui, acelasi subiect trateaza: cum ca omul este Dumnezeu si ca nu trebuie sa se supuna nimanui.

Ce inselaciune se ascunde in spatele acestei „noi spiritualitati"! Pentru un crestin ortodox, aceste gandiri dracesti sunt evidente, sunt ratacirile de pe urma. Sub un ambalaj placut, reconfortant, se ascunde otrava cea mai ucigatoare.

Revista "Credinta Ortodoxa

Sursa:http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com/category/n-d-walsch/

| suffarstar a răspuns:

Cineva mi-a recomandat-o şi mi-a zis că e foarte bună, dar nu am apucat sa o citesc. Dacă o citeşti în viitorul apropiat să-mi spui dacă ţi-a plăcut.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Sunt compilatii influentate de doctrina adventista.

| bleakk a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Ce ai scris tu nu este o parere, ci o banala afirmatie, la fel ca tine.