| RAY a întrebat:

A procedat logic, rational aceasta persoana? De ce trebuie sa facem pe placul majoritatii? Acest om mai este ateu?

Sunt unul din administratorii paginii, sunt ateu și Liber-cugetator convins, iar in august anul acesta m-am casatorit si am făcut și cununie religioasă. Da iar pentru cei ce mă freacă la cap cu chestia asta, am doar atât să le zic.

Nu am renunțat la credinţele mele și la convingerile mele, doar am făcut pe placul unor oameni ce nu pot depăși un anumit nivel de înțelegere asupra lumii și m-am coborât la nivelul lor pentru a le arăta un minim de respect.

A fi ateu, a fi liber-cugetator nu înseamnă să fii ipocrit să pui orgoliu și convingerile tale deasupra celorlalți...

Am facut "cununie religioasa" nu numai nuntă, pentru a mulțumi rudele din partea soției, rude ce majoritatea au ajuns la o vârstă la care, să le convingi că toată viața lor s-au înselat, ar fi o mare greşeală din punct de vedere psihologic.

Aș fi eu ateu, aș fi eu liber-cugetator, dar asta nu imi dă dreptul să calc în picioare convingerile celor din jurul meu.

Da pot să lupt sa le deschid ochii, pot să lupt și să îi conving să raționeze și nu să creadă, pot să lupt pentru a promova valori pe care religia lor le neaga precum umanismul, secularismul, ratiunea, etc. Dar asta nu înseamnă că ma "kak" pe convingerile lor.

Pentru mine ca ateu mimând că sunt parte din ei si să particip ca parte activă la un ritual, ce lor le umple inima de bucurie, nu e mare lucru... Nu mă afectează cu nimic.

Faptul că mi-am călcat în picioare orgoliu pentru a vedea pe persoana iubita fericita, ar trebui sa-ți sună multe despre mine.

Nu dau bani la preoți pentru catedrale sau biserici; dar dacă apelez la servicile lor, pentru a înmormânta pe cineva în tradiția în care acel cineva a crescut, trăit și murit, sau pentru a oficia anumite ritualuri în semn de respect pentru persoane ce nu înțeleg mai mult decât religia... E altceva..munca oricui trebuie platită.

Și apoi nunta a fost făcută la catolici... catolicii, biserica catolică, accepta nunți mixte, în care doar familia unui din noi trebuie sa fie catolica, iar celalalt doar sa fi primit candva botez crestin, indiferent la ce secta sau cult crestin... Iar apoi pentru a mă putea cununa cu Claudia a trebuit sa trec prin 5 ședințe numit de Biserica catolică pregatire în care am vorbit despre fundamentele crestinismului si a biserici catolice, iar preotul știind ca nu mai cred in dumnezeu am avut discuții al naibi de interesante. A meritat.

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Setimentul de vinovăție, apelul la emoții nu la rațiune.

9 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Da a procedat corect. Nu a fi ateu nu înseamnă să impui ateismul. Eu de exemplu sunt panteist, nu mă regăsesc în vreo doctrină religioasă dar îmi plac rituri religioase deoarece celebrează ceva.

| RAY explică (pentru SG1995):

Guten mitternacht, dar mai este ateu? adica sa comportat ca un crestin, nu este o dogma ateismul, dar totusi

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Cum adică dacă mai e ateu. Să fii creștin presupun să accepți că Iisus e zeu sau trimis de Yahweh, să accepți că Yahweh e singura zeitatev reală, și să urmezi în prealabil dogmele uneia din cele 3000 de culte iudeo-creștine. Dacă tipul exclude existența zeilor, dar s-a căsătorit religios de dragul convențiilor sociale nu îl face nici teist nici ipocrit. Raționamentul din spatele acțiuni nu e convingerea religioasă, cât iubirea pentru soția sa și respectul pentru proprii semeni. Are tot respectul meu un astfel de om.

| RAY explică (pentru SG1995):

Dar de ce trebuie sa ne prefacem ca suntem ca majoritatea?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Nu trebuie să te prefaci că crezi, nimeni nu îți poate impune asta. Dar când e vorba de relații, de orice fel de relații nu doar amoroase poți nevoit să faci anumite compromisuri. Ideea de facto e că convețiile sociale precum căsătoria religioasă sau bunele maniere nu sunt obligații, dar din respect pentru cei din jurul tău le poți adopta. Soția omului de exemplu nu cred că l-a obligat să facă cununia religioasă, dar el știind că ea crede în chestiile astea a făcut-o tocmai pentru că pe el nu îl afectează cu nimic, nu avea nimic de demonstrat dacă nu făcea, sau de pierdut dacă făcea.

| RAY explică (pentru SG1995):

Eu sper sa nu fie afectat de tot teatrul asta si sa creada in basme, si tu ai face la fel?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Da, de ce nu. De exemplu Vinerea trecută a venit nu știu ce predicator religios pentru o conferință la pocăiți, ai mei erau destul de religioși până în 2012 fiind penticostali, după au lăsat-o mai moale cu religie în schimb soră-mea e religios practicantă. M-a chemat și pe mine la conferință și m-sm dus și nu m-a afectat cu nimic. Pentru că religia e un șantaj emoțional fără efect dacă îi cunoști mecanismul.

| RAY explică (pentru SG1995):

Care este șantajul emoțional religios?

| RAY explică (pentru SG1995):

Danke

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Setimentul de vinovăție, apelul la emoții nu la rațiune.