| EmaS a întrebat:

A spus vreodata Isus ca este Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

DA. Pot aminti atunci cand Filip cere ca Domnul Isus sa le arate pe Tatal, iar acesta ii spune (poti citi si tu): Ioan 14, 8. "Doamne", i-a zis Filip, "aratã-ne pe Tatãl, si ne este de ajuns." 9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?"

86 răspunsuri:
| Monster08 a răspuns:

Nu a spus niciodata, a spus ca este fiul lui Dumnezeu.

| MrBlueEnergy a răspuns:

Nu,dar El asa este "supranumit"

| EmaS explică (pentru MrBlueEnergy):

„Eu si Tatal una suntem. Evreii au luat din nou pietre ca sa-L omoare. Isus i-a intrebat: V-am aratat multe lucrari bune care vin de la Tatal Meu; pentru care din aceste lucrari vreti sa aruncati cu pietre in Mine?» Iudeii I-au raspuns: Nu pentru o lucrare buna aruncam noi cu pietre in Tine, ci pentru blasfemie, pentru ca Tu care esti om Te faci Dumnezeu" (Ioan 10:30-33).

| EmaS explică (pentru Monster08):

„Isus a strigat si a zis:,, Cel care crede in Mine nu crede in Mine, ci in Cel care M-a trimis pe Mine. Si cel care Ma vede pe Mine Il vede pe Cel care M-a trimis pe Mine. Eu am venit ca lumina in lume, pentru ca oricine crede in Mine sa nu ramana in intuneric" (Ioan 12:44-46).

| CristinaMT a răspuns:

Sa spuna Iisus ca El este Dumnezeu? nu niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA Isus este Dumnezeu. Sfanta treime este compusa din Duhul Sfant, Tatal, Isus.Toti trei sunt Dumnezeu. Dumnezeu este pretutindeni desi noi nu putem concepe asta.Isus este fiul lui Dumnezeu, dar in acelasi timp are putere deplina in cer si pe pamant, insa nu cunoaste cand va fi Rapirea.El va domnii pe scaunul de judecata.

| jmarley a răspuns:

Schizofrenia asta ce face din oameni

| Thunderstruck a răspuns:

Da, exact cum spun si cei din spitalele de nebuni.Asta nu inseamna ca si este.

| EmaS explică (pentru jmarley):

De unde stii? Dumnezeu ii numeste nebuni pe cei care nu cred in El!

| jmarley a răspuns (pentru EmaS):

Dintr-o carte de povesti (foarte cunoscuta)

| EmaS explică (pentru jmarley):

Mai documenteaza-te.

| SexyBom a răspuns:

NU

| jmarley a răspuns (pentru EmaS):

Corect.Cartea aia nu e de încredere. laughing

| tudorviorel a răspuns:

Iisus nu a spus ca este Dumnezeu el a aratat ca este Dumnezeu.s a intrupat si a murit rastignit pe cruce pentru pacatele oamenilor.desi el este fara de pacat si a inviat a 3 a zi sa ne arate ca este dumnezeu.

| NakedTruth a răspuns:

"POI NU STIU!" Ce intelegi tu din Filipeni 2:5-11> "Păstraţi în voi acest mod de gândire care era şi în Cristos Isus,+ 6 cel care, deşi avea chip de Dumnezeu,+ nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu.+ 7 Nu, ci s-a golit pe sine, a luat chip de sclav,+ ajungând la fel ca oamenii.+ 8 Mai mult decât atât, când la înfăţişare s-a găsit ca om,+ s-a umilit şi a fost ascultător până la moarte,+ da, moarte pe un stâlp de tortură.+ 9 De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat într-o poziţie înălţată+ şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume,+ 10 pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ,+ 11 şi orice limbă să recunoască deschis+ că Isus Cristos este Domn+ spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl."

| NakedTruth a răspuns:

"POI NU STIU!" Ce intelegi tu din Filipeni 2:5-11> "Păstraţi în voi acest mod de gândire care era şi în Cristos Isus,+ 6 cel care, deşi avea chip de Dumnezeu,+ nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu.+ 7 Nu, ci s-a golit pe sine, a luat chip de sclav,+ ajungând la fel ca oamenii.+ 8 Mai mult decât atât, când la înfăţişare s-a găsit ca om,+ s-a umilit şi a fost ascultător până la moarte,+ da, moarte pe un stâlp de tortură.+ 9 De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat într-o poziţie înălţată+ şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume,+ 10 pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ,+ 11 şi orice limbă să recunoască deschis+ că Isus Cristos este Domn+ spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl."

"Isus a spus despre sine că este „Fiul lui Dumnezeu" (Ioan 10:36; 11:4). El nu a afirmat niciodată că este Dumnezeul Atotputernic.

În plus, Isus s-a rugat lui Dumnezeu (Matei 26:39). Când i-a învăţat pe continuatorii săi cum să se roage, Isus a spus: „Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău" (Matei 6:9).

Isus a făcut cunoscut numele lui Dumnezeu când a citat un pasaj din Scripturi: „Ascultă, o, Israele: Iehova, Dumnezeul nostru, este un singur Iehova" (Marcu 12:29; Deuteronomul 6:4)."

| NakedTruth a răspuns (pentru EmaS):

"Multe confesiuni creştine predau învăţătura că Dumnezeu este o Trinitate. Totuşi, observaţi ce se spune în Encyclopædia Britannica: „În Noul Testament nu apare nici cuvântul «trinitate», nici doctrina explicită a Trinităţii... Doctrina s-a dezvoltat de-a lungul mai multor secole şi după îndelungi discuţii aprinse".

De fapt, Dumnezeul Bibliei nu este descris niciodată ca făcând parte dintr-o Trinitate. Remarcaţi ce spun aceste pasaje biblice:

„Iehova, Dumnezeul nostru, este un singur Iehova" (Deuteronomul 6:4).

„Tu, al cărui nume este Iehova, numai tu eşti Cel Preaînalt peste tot pământul!" (Psalmul 83:18).

„Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos" (Ioan 17:3).

„Dumnezeu este unul singur" (Galateni 3:20).

De ce majoritatea confesiunilor creştine susţin că Dumnezeu este o Trinitate?"

Cat despre Fiul - Isus- in Filipeni 2:5-11 se spune "Păstraţi în voi acest mod de gândire care era şi în Cristos Isus, 6 cel care, deşi avea chip de Dumnezeu, nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu. 7 Nu, ci s-a golit pe sine, a luat chip de sclav, ajungând la fel ca oamenii. 8 Mai mult decât atât, când la înfăţişare s-a găsit ca om, s-a umilit şi a fost ascultător până la moarte, da, moarte pe un stâlp de tortură. 9 De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat într-o poziţie înălţată şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume, 10 pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ, 11 şi orice limbă să recunoască deschis că Isus Cristos este Domn spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl."

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Cui se ruga Iisus Hristos rastignit pe cruce? Lui Hristos? Interesant...

| NakedTruth a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Bine punctat!winking Ai dreptate!

| EmaS explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Observam atunci cand Domnul Isus se afla in apa botezului, ca Duhul Sfant se afla in chip de porumbel iar din cer s-a auzit glasul Tatalui care spunea: Acesta este Fiul meu preaiubit.,,
Sunt trei persoane care au aceleasi prioritati acelasi caracter si atribute.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Dar sunt in parti diferite,ceea ce inseamna ca Dumnezeu nu e omniprezent,partea in agonie,adica Iisus, a avut nevoie de partea din ceruri, Dumnezeu, partea cea mai privilegiata.
Tot nu mi-ai raspuns, Dumnezeu se roaga lui Dumnezeu? Atata megalomanie pe capul Domnului...

| NakedTruth a răspuns (pentru EmaS):

Poftim?! Poi si nu apare a doaua persoana diferita care spune "Acesta este Fiul meu preaiubit"?! Nu se vede clar ca sunt 2 persoane si "duhul sfat" Sau tu vrei sa ne spui ca Isus s-a binecvantat singur... TE IMPLOR FOLOSESTE RATIUNEA SI GANDESTE-TE LOGIC AR PUTEA FI POSIBIL ASA CEVA TATAL=FIUL?! si prin simpla def. de dex TATAL= cel care da viata fiului sau (il creeaza, il concepe la un mom dat) si FIUL=COPILUL TATALUI tise pare ca ar fi acelasi lucru

SI INCA CEVA UNDE IN BIBLIE APARE CUVANTUL TRINITATE... zi-i un singur loc si eu in momentul asta ma fac ortodox!

| EmaS explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Exact cum coaja, albusul si galbenusul foarmeaza un ou, tot asa este si cu trinitatea.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru NakedTruth):

De fapt trebuia sa spun "Dumnezeu se roaga lui Dumnezeu?", dar se intelege de la sine...
Oricum, vad ca a deviat de la subiect, si nu-mi poate da un raspuns concret, sau cel putin la subiect.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Si de ce naibii s-au despartit? S-au certat? Au divortat?

| NakedTruth a răspuns (pentru EmaS):

Si oul ti se pare ca este omniprezent?

| EmaS explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Isus S-a intrupat ca sa ia pacatele noastre asupra Lui.,, Si Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi.,,

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Iisus s-a intrupat, sau Dumnezeu? Iisus s-a intrupat in Iisus, sau Dumnezeu s-a intrupat tot in Dumnezeu?

| NakedTruth a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Deja asta e respingerea toatala a ratiunii! acum de ce tot incerca sa explice un lucru ce nici macar nu e amintit in Biblie si care practic nu are o fundatie... dar ea continua sa construiasca afirmatii desi fiecare element nu se potriveste cu urmatorul! Pana si istoria spune ca Trinitatea era cu mult inainte de crestinism, dar nu NICI ISTORIA N-ARE DREPTATE... NICI BIBLIA... NICI RATIUNEA. Toate-s negate in baza a nimic, corecteaza-ma daca gresesc!

| EmaS explică (pentru BeyondTheDarkSun):

A luat chip de om ca sa se identifice cu fiecare dintre noi.