| mentholinks a întrebat:

Dumnezeu Tatal este mai mare decat Dumnezeu Fiul? Isus asa a spus "Tatal este mai mare ca mine."

6 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Problema e că chestia asta cu 'mnezo tată, 'mnizo fiu și sfânta fantomă nu apare decât după? Ai ghicit! Conciuliu de la Niceea!

| Octavian199 a răspuns:

Daca Iisus e Dumnezeu fiul, de ce a fost ispitit de diavol? Deci. Diavolul si-a incercat norocul cu Dumnezeu fiul? rolling on the floor

| gratargratar a răspuns:

Intr-un anumit sens este, caci Tatal a Nascut pe Fiul din vesnicie. Sfintii parinti ai sec. IV vorbesc despre o monarhie a Tatalui. El Naste pe Fiul si Purcede pe Sf. Duh.
Pe de alta parte, din punct de vedere al potentialitatii sunt egali. Caci tot ceea ce poate Tatal poate si Fiul, caci Dumnezeu-Tatal l-a Nascut pe Fiul asemenea Lui.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Cine este Isus? Nu a existat istoric?
Cine este Dumnezeu? Nici el nu a fost demonstrat stiintific.
Asadar, presupunerea ta pleaca de la cineva inexistent care a spus despre cineva inexplicabil ca este mai mare ca el? Reboot! I dunot follow! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| NikFlorian a răspuns:

Nu este adevărat, toţi sunt egali.îi o chestie complicată care nu poate fi dezbătută pe net şitrebuie să vorbeşti cu un teolog preferabil ortodox, ţi-aş explica de ce am zis ortodox, iar acesta te pote lămurii faţă în faţă, iar dacă cineva vă vorbeşte faţă în faţă o să pricepeţi mai mult decât de la o explicaţie de pe internet chiar dacă aceea personă cunioaşte foarte bine această temă.